چگونه قهوه ترک درست کنیم

بیایید با هم یاد بگیرید که چگونه قهوه ترک را تهیه کنیم. این یک نوشیدنی منحصر به فرد است که روش پخت و پز مخصوص به خود را دارد. اما به شما هشدار میدهیم. قهوه ترک اعتیاد آور است! اگر کسی به آن عادت کند، دیگر هرگز قادر نخواهد بود که آن را کنار بگذارد.

قبل از آموزش طرز تهیه قهوه ترک به آموزش اطلاعاتی درباره این نوع قهوه میپردازیم. با ایلیاگشت همراه باشید.

قهوه ترک

قهوه ترک چیست ؟

جالب است بدانید که قهوه ترک دانه ای به این نام ندارد، بلکه همان قهوه عربی است که دانه های آن پودر و آسیاب میگردد و قهوه ترک ساخته می گردد.

ولی چیزی که طعم و مزه قهوه عربی را به ترک عوض میکند طرز تهیه و دم کردن آن است. این نوع قهوه ریزه کاری خاص خود را دارد. در نگاه اول شبیه پودر کاکائو است. این نوع قهوه باید در دمای پایین دم گردد. قهوه ترک را در گذشته و به روش سنتی بر روی شن و ماسه داغ دم میکردند.

قهوه ترک

طرز تهیه قهوه ترک

پودر قهوه ترک را باید در ظرفی مخصوص به نام ایبریک یا همان شیرجوش خودمان بیریزیم. قهوه را به میزان یک پیمانه بریزید. به اندازه یک فنجان آب و یا شیر به آن اضافه کنید. در دمای خیلی پایین میگذاریم تا بجوشد. در صورت تمایل به آن شکر اضافه میکنیم. صبر میکنیم تا کف کند. به محض وجود کف آن را کم نموده و دوباره پس از فروکش کردن کف آن، مجددا روی شعله بگذارید ، پس از دو الی سه بار قهوه شما آماده است،  در فنجان بریزید و میل کنید. میزان حرارت و یا زمان دم کردن هم به هنر شما بستگی دارد. پس تمرین دم کردن قوه ترک را فراموش نکنید. 

قهوه ترک

یادتان باشد در ترکیه همیشه اینو نوع قهوه را با یک لیوان آب و یا با یک قعطه شکلات یا شیرینی ترکیه ای به نام لوکوم میل میکنند، به خاطر اینکه تلخی و شیرین با هم تلفیق شود و طعمی خاص به میهمان هدیه کند.

قهوه ترک

این نوع قهوه به مانند چای برای ما ایرانی ها به عنوان پذیرایی و میان وعده سرو میگردد. اگر شما به ترکیه سفر کردید حتما در یک قهوه خانه یک فنجان قوه درجه یک ترک میل کنید.

کلمه‌های کلیدی: