فرودگاه بین المللی ماکائو چین

ماکائو را شاید نتوان به معنای واقعی یه کشور یا یک شهر دانست چرا که حتی پایتخت هم ندارد، در واقع تنها شبه جزیره‌ای در دریای جنوبی چین می‌باشد که مملو از دیدنی‌های بی‌نظیر و فرهنگ و معماری متفاوت با جمهوری خلق چین است. اینجا منطقه‌ای خود مختار و بسیار ثروتمند در دل چیناست که قرار است تا سال 2020 به ثروتمندترین کشور جهان نیز تبدیل شود.

فرودگاه بین المللی ماکائو چین

فرودگاه بین المللی ماکائو چین با تلفظ انگلیسی Macau International Airport در جمهوری خلق چین می باشد. ماکائو یک منطقه اداری ویژه در ناحیه غربی رودخانه پرل (Pearl) در جنوب جمهوری خلق چین می باشد. این منطقه ویژه با جمعیتی بیش از ۶۵۳ هزار نفر در مساحتی معادل ۳۲٫۹ کیلومتر مربع به عنوان پرتراکم ترین منطقه در جهان شناخته می شود. ماکائو در گذشته به عنوان مستعمره پرتغالی ها بوده که در سال ۱۵۵۷ کشور چین این ناحیه را به عنوان یک منطقه تجاری از آن ها اجاره کرد. بر اساس تاریخی حکمرانان چینی در سال ۱۸۸۷ کنترل این منطقه را برای همیشه به پرتغالی ها سپردند. این منطقه تا سال ۱۹۹۹ که به چینی ها بازگشت در اختیار پرتغالی ها قرار داشت. ساختار حکومتی ماکائو به عنوان یک منطقه ویژه اداری متفاوت از آن چیزی است که در سرزمین اصلی چین وجود دارد. ماکائو در حقیقت مجموعه ای از جزایر بوده که به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای پر رفت و آمد به شمار رفته و یکی از مقاصد اصلی گردشگری به شمار می رود. ماکائو به عنوان نهمین شهر از نظر میزان درآمد از گردشگران به شمار رفته و اگرچه که دارای بالاترین سرانه درآمد در جهان می باشد اما نابرابری شدیدی میان درامدها وجود دارد. ماکائو دارای رتبه چهارم در میزان امید به زندگی در جهان بوده و این سرزمینی بسیار شهری است به گونه ای که تقریبا دو سوم زمین های آن بر روی دریا ساخته شده است. در ادامه معرفی فرودگاه های جهان قصد داریم تا فرودگاه ماکائو چین و خدمات این فرودگاه بین المللی را معرفی نماییم

فرودگاه بین المللی ماکائو چین

فرودگاه بین المللی ماکائو چین

فرودگاه ماکائو چین که به فرودگاه بین المللی ماکائو نیز شهرت دارد با کد یاتا MFM و کد ایکائو VMMC در انتهای شرقی جزیره منطقه ویژه ماکائو و در کنار آب های همجوار آن واقع شده است. این فرودگاه بین المللی که در ۹ نوامبر ۱۹۹۵ عملیاتی گردید در طول دورانی که ماکائو در اختیار پرتغالی ها قرار داشت راه اندازی شده است. از آن زمان این فرودگاه به نقطه ای برای انتقال مسافران بین سرزمین اصلی و منطقه ویژه ماکائو تبدیل شده و همچنین برای مسافرت به مقاصد مختلفی در سرزمین چین و جنوب شرق آسیا مورد استفاده قرار می گیرد. در سال ۲۰۰۶ در حدود ۵ میلیون مسافر ۲۲۰ هزار تن بار از طریق این فرودگاه بین المللی جا به جا شد و این میزان در سال ۲۰۱۷ به بیش از ۷ میلیون مسافر رسید. این میزان بیش از ۶ میلیون مسافری است که ترمینال برای آن طراحی شده است.

فرودگاه بین المللی ماکائو چین

ترمینال های فرودگاه ماکائو چین

ظرفیت طراحی شده برای ترمینال این فرودگاه ۶ میلیون مسافر در سال بوده که این به معنی پذیرش ۲ هزار مسافر در ساعت است. این فرودگاه بین المللی در طول شب خدمات ارائه نمی کند. ترمینال فرودگاه ماکائو چین دارای ۲۴ فضای پارکینگ و همچنین ۵ جت وی (jetway) بوده و ۱۰ گیت وجود دارد. همانند منطقه آزاد هنگ کنگ، ماکائو نیز سیاست های و قوانین مهاجرتی و اقامتی خاص خود را دارد. تمامی مسافران از جمله افرادی که به سرزمین اصلی چین و یا هنگ کنگ سفر می کنند نیاز است تا از نظر قوانین بین المللی بررسی شوند. باند فرودگاه ماکائو چین بر روی نوار باریکی بر روی دریا در مجاورت جزیره تایپا (Taipa) واقع شده و ترمینال اصلی و کنترل کننده های ترافیک هوایی در داخل این جزیره قرار دارند. باند فرود شماره ۳۴ این فرودگاه بین المللی دارای سیستم های رادیویی و کمک ناوبری می باشد و با وجود کوچک بودن آن توانایی نشست و برخاست بویینگ ۷۴۷ و آنتونوف ۱۲۴ را دارد. این هواپیماها در حقیقت ارتباط بین تولیدکنندگان محلی و بازارهای خارجی را فراهم می آورد.

خدمات و امکانات فرودگاه ماکائو چین

اینترنت وای فای: خدمات اینترنت وای فای رایگان در سراسر فرودگاه بین المللی ماکائو چین قابل دسترس می باشد. برای اتصال به شبکه می توانید Airport-Free-WiFi یا Airport-Free-WiFi-S را جستجو نمایید.

کانتر اطلاعات: کانتر اطلاعات جهت ارائه خدمات به مسافران در بخش پروازهای خروجی و پروازهای بین المللی خروجی و همچنین در طبقه پروازهای ورودی وجود دارد.

فروشگاه فری شاپ و خرید: خدمات فروشگاه های فری شاپ و بدون مالیات توسط اسکای شیلا ماکائو (Sky Shilla Macau) در بخش شمالی ترمینال فرودگاه و در نزدیکی گیت های ۱ تا ۴ ارائه شده در حالی که فری شاپ کینگ پاور (King Power) در بخش جنوبی و در نزدیکی گیت های ۵ تا ۸ ارائه می شود. علاوه بر این فروشگاه ۷ / ۱۱ از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۱ شب در بخش عمومی فرودگاه در دسترس می باشد.

رستوران و کافی شاپ: گزینه های متنوعی از رستوران ها و کافی شاپ ها در سراسر فرودگاه بین المللی ماکائو چین وجود داشته اما هیچ کدام از آن ها خدمات ۲۴ ساعته را ارائه نمی کنند.

خدمات پولی و صرافی: در هر دو بخش عمومی و مسافران فرودگاه بین المللی ماکائو خدمات ATM و خودپردازها قابل دسترسی می باشند. تنها ممکن است که هزینه های کارمزدی برای دریافت نقدی از حساب شما کسر گردد. علاوه بر این در بخش مسافران و در قسمت پروازهای خروجی شما می توانید خدمات کامل بانکی را دریافت نمایید. از سوی دیگر خدمات تبادل ارز و صرافی ها نیز در بخش مسافران و قسمت پروازهای خروجی توسط دلتا بانک (Delta Bank) ارائه می گردد. همچنین اولین صندوق بین المللی (First International Resources) از طریق کیوسک های خود در بخش عمومی و مسافران فرودگاه بین المللی خدمات تبدیل ارز را ارائه می کند.

فرودگاه بین المللی ماکائو چین

دسترسی فرودگاه بین المللی ماکائو چین

کشتی: برای رفتن به هنگ کنگ می توانید از طریق کشتی از ترمینال بندر ماکائو که در فاصله ۱۰ دقیقه ای از فرودگاه قرار دارد استفاده نمایید. بلیط های سفر خود با کشتی را می توانید از داخل فرودگاه و یا از ترمینال کشتی ها خریداری کنید. برای اطلاع از جزییات و برنامه کشتی ها می توانید به سایت فرودگاه ماکائو چین مراجعه نمایید.

اتوبوس ها مرزی: اتوبوس های مرزی می توانند خدمات حمل و نقل از فرودگاه بین المللی ماکائو را به شهرهای بزرگ استان گوانگدونگ (Guangdong) ارائه نمایند. این اتوبوس های مرزی در سالن پروازهای ورودی دارای کانترهای اطلاعات می باشند.

اتوبوس های محلی: اتوبوس های محلی برای ارائه خدمات حمل و نقل در منطقه ماکائو مورد استفاده قرار گرفته و برای اطلاع از برنامه زمانبندی آن ها می توانید از سایت فرودگاه دیدن نمایید.

تاکسی: خدمات تاکسی ها در فرودگاه بین المللی ماکائو با تاکسی متر صورت می گیرد. ۱۶۰۰ متر اول با تاکسی ها در حدود ۱۹ ماکائو پاتاکا (Macau pataca) یا واحد پول این کشور بوده و پس از آن به ازای هر ۲۴۰ متر ۲ ماکائو پاتاکا دریافت می گردد. هر ماکائو پاتاکا معادل ۰٫۱۲ دلار آمریکا می باشد.

اجاره اتومبیل: خدمات اجاره اتومبیل نیز در این فرودگاه بین المللی ارائه می شود. از جمله این شرکت ها می توان به آویس (Avis) و هپی موکس (Happy Mokes) اشاره کرد.

فرودگاه بین المللی ماکائو چین

منبعwww.sleepinginairports.net

 

کلمه‌های کلیدی: