در این روستا گردن ها دراز است

تایلند با نام رسمی پادشاهی تایلند و نام سابق سیام، کشوری در شبه‌ جزیره هند و چین واقع در جنوب شرقی آسیاست. این کشور از شمال با برمه و لائوس، از شرق با لائوس و کامبوج، از جنوب با مالزی و خلیج تایلند، و از غرب با برمه و دریای آندامان همسایه‌ است.

در سفر به تایلند و منطقه شمالی این کشور سرسبز می توانید به دیدن روستاهای گردن درازان کارن بروید. بسیاری از گردشگران پس از اینکه این منطقه بیشتر شناسایی شد و عکس هایشان در میان شبکه های اجتماعی پخش شد، به این منطقه سفر کرده اند. شما هم همانند دیگر گردشگران می توانید برای دیدن چهره های خاص زنان این روستا و در کل شیوه و نحوه زندگی آن ها در طول قرن ها، به تایلند و شهر چیانگ مای سفر کنید. در این روستاها می توانید حتی یک شب اقامت داشته باشید. همانند مردم این روستاها زندگی کنید و در کارهای روزانه به مردم روستاهای گردن درازان کارن کمک کنید.

در این روستا گردن ها دراز است

اگر به تنهایی برنامه سفر به تایلند می ریزید و می خواهید که به این ناحیه بروید، جدای از هواپیما می توانید از بانکوک به سمت چیانگ مای قطار سوار شوید. همچنین اتوبوس نیز در دسترس است. در بانکوک یا در خود شهر چیانگ مای تورهایی برای بازدید از این روستاها با مردم مهمان نوازش وجود دارد که بر اساس آنچه که در سایت های مختلف آمده حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ بات تایلند باید برای شرکت در این تورها هزینه کنید. در هر صورت چه به تنهایی وارد این روستاها شوید و چه با تور، هیچ ورودی نخواهید پرداخت. مردم روستاهای گردن درازان کارن از فروش محصولات و صنایع دستی خود به گردشگران و توریست ها، روزی خود را می گذرانند. بنابراین بهتر است که در سفر به تایلند، برنامه خرید سوغاتی های خود را برای این منطقه داشته باشید. خرید صنایع دستی از مردم محلی حتی برایتان ارزان تر نیز، تمام می شود.

در این روستا گردن ها دراز است

بازدید از یکی از این روستاها می تواند یکی از تجربیات بی نظیر را در سفرهایتان بسازد. زیبایی و رمز و رازی که در سنت های مردم این منطقه می بینید از جمله دیدن گردنبند فنری تزئینی و بلند که برای اغراق در زیبایی به کار می رود، از نزدیک بهتر است تا اینکه آن ها را در کتاب ها ببینید. هر چند شاید بازدید از مردم این ناحیه کمی عجیب برسد اما زمانی که با آن ها هم صحبت می شوید و با آن ها زندگی می کنند به درک متقابلی از زندگی و خوشبختی این مردم می رسید.

مردمان کارن در واقع قبایلی بسیار تاریخی در میانمار بودند که در نزدیکی مرزهای تایلند زندگی می کردند. بهترین شناسه آن ها، گردنبندهای بلندی بود که زنان این قبایل به گردن خود می بستند و یا بازوبند و مچ بندهایی همانند آن گردنبندها، به دور بازو و مچ خود می بستند. مردان این قبایل به کشاورزی و دامداری می پردازند و زنان این قبایل در ساختن صنایع دستی از چوب و بافتن پارچه یدی طولانی دارند. هر چند مردم روستاهای گردن درازان کارن زندگی بسیار ساده ای دارند و از وسایل اندک برای گذراندن زندگی خود استفاده می کنند، اما میوه ها و محصولات بسیار متنوع و سالمی را تولید می کنند که به آن ها عمری طولانی بخشیده است.

در این روستا گردن ها دراز است

امروزه حدود ۴۰۰۰۰ نفر در روستاهای گردن درازان کارن زندگی می کنند. در طول تاریخ به دلایل مشکلات سیاسی و فشارهایی که بر روی این مردم وارد آمده، هزاران نفر از آن ها از بروما از مرز تایلند گذشته و وارد این کشور شدند. با اینکه زندگی در تایلند از نظر امنیت برای این گروه بسیار خوب است اما گروه های بزرگ روستاهای گردن درازان کارن به دلیل مهاجرت های غیر قانونی، نتوانستند عضوی از شهروندان تایلند شوند. در حقیقت بسیاری از مزایای شهروندی برای این مردم وجود ندارد. هر چند این مردم از هرج و مرج های بروما دور شدند، اما فقدان امکانات شهروندی در تایلند نیز باعث شد تا این مردم در دسته های کوچک و به دور از دیگر جوامع در میان جنگل ها به زندگی خود ادامه دهند. در نتیجه بسیاری از امکانات مدرن دنیای امروز هنوز به درون این روستاها نفوذ نکرده است.

در این روستا گردن ها دراز است

از طرفی نگه داشتن سنت ها و آداب و رسوم در این ناحیه، کاری بسیار منحصر به فرد است و از طرفی همانگ شدن با دنیا و تکنولوژی های مدرن و ترکیب آن با آداب و رسوم این قبایل کاری دشوار است. به دلایلی که در بالا عنوان شد، بازدید از روستاهای قبیله کارن می تواند به بسیاری از سوال های شما در مورد زندگی قبایل گذشته پاسخ دهد.

در این روستا گردن ها دراز است

هر چند ممکن است که گردن زنان این قبیله بسیار بلند به نظر برسد اما در حقیقت حلقه های سنگینی که دور گردن گذاشته می شود، به شانه ها فشار آورده و گردن را کشیده نشان می دهد. این حلقه ها حتی برای دور بازوها و مچ دست ها نیز استفاده می شوند. هر حلقه از فلز بسیار سنگینی ساخته می شود. هر زمان که زنان در روستاهای گردن درازان کارن احساس می کنند که گردنشان به حلقه ها، عادت کرده است، حلقه دیگری به آن ها اضافه می کنند. در طول سفر به این مناطق ممکن است بارها به زنانی برخورد کنید که حلقه های گردن آن ها بیش از ۲۵ عدد باشد.

در این روستا گردن ها دراز است

دلیل اصلی اینکه زنان روستاهای گردن درازان کارن چنین کاری را با گردن های خود انجام می دهند، به سنت آن ها بر می گردد. هر چند امروزه بسیاری از زنان این روستا، برای اینکه پس از مهاجرت بتوانند درآمدی داشته باشند، دست به چنین کاری می پردازند اما می توانید افرادی را هم پیدا کنید که پیرو سنت های خود چنین کاری را انجام می دهند. اگر تاریخ این حلقه های گردن را مطالعه کنید، متوجه می شوید که در گذشته به خاطر جلوگیری از حملات ببرها، این کار انجام می شد یا اینکه رئیس قبیله اینطو ترجیح می داد. تخمین زده می شود ین سنت برای نسل های آینده از بین برود. چرا که بسیاری از دختران قبیله تنها تعداد کمی حلقه را به دور گردن خود می اندازند.

در این روستا گردن ها دراز است

اگر می خواهید که بیشتر راجع به زندگی مردم در روستاهای گردن درازان کارن بدانید، تنها یک ساعت گشتن در روستا کافی نخواهد بود. برای یک شب اقامت در اینجا خود را آماده کنید. تنها گزینه برای اقامت شبانگاهی در این منطقه باید حتما با یکی از شرکت هایی که به اینجا تور می فرستد هماهنگ باشید. تنها رفتن به این منطقه و تصمیم برای اقامت در هنگام شب کافی نیست.

منبع: bigboytravel.com

 

کلمه‌های کلیدی: