جاذبه های گردشگری لندن

لندن، بزرگترین ناحیه شهری از نظر مساحت در اروپا و بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر بریتانیا است و پایتخت کشور انگلستان نیز می‌باشد. این شهر را که همه جزو پرقدرت‌ترین و ثروتمندترین مراکز سیاسی دنیا می‌شناسند در واقع مقر اصلی پادشاهی متحد بریتانیا است. پیشینه تاریخی این شهر به زمان روم باستان برمی‌گردد. رومیان پس از کشف این سرزمین آن‌را لاندینیوم نام نهادند. اما نکته جالب توجه در مورد آن وجود یک ناحیه شهری مستقل در هسته تاریخی آن به‌نام سیتی لندن است که در محدوده شهری لندن بزرگ قرار گرفته اما به‌صورت مستقل و توسط شرکت سیتی لندن اداره می‌شود.

مترو لندن

مترو لندن قدیمی‌ترین شبکه حمل و نقل زیرزمینی انگلستان و جهان است. بهره‌برداری از نخستین خط سامانه مترو لندن، در تاریخ ۱۰ ژانویه سال ۱۸۶۳ آغاز شد. لوگوی قرمز و دایره‌ای این شبکه نیز قدیمی‌ترین نام تجاری روزگار مدرن و الهام‌بخش بسیاری از طراحی‌ها در سطح جهان بوده است. کلمه‌ی Tube که به شبکه‌ این مترو  اطلاق می‌شود، اوایل قرن بیستم معرفی شد. این کلمه در واقع کوچک شده‌ نام مستعار “Two Penny Tube” است که اولین بار به خط مرکزی به دلیل کرایه‌ی دو پنی آن داده شد.

جاذبه های گردشگری لندن

رود تیمز انگلستان

تیمز رودی است در جنوب انگلستان به طول ۳۴۶ کیلومتر که عمده شهرتش به دلیل عبور از شهر لندن است. این رودخانه از شهرهای آکسفورد، ریدینگ و ویندزور نیز گذشته و در انتها به دریای شمال می ریزد. رود تیمز، طولانی‌ترین رود انگلیس به حساب می‌آید و برای علاقه‌مندان به سفرهای آبی، این امکان را به وجود می‌آورد تا با قایق‌های لوکس و آرامش‌بخش یا تندرو از جاذبه‌های گردشگری معروف شهر لندن بازدید کنند. این رود شاه راه اصلی بین لندن و وستمینستر در سده های ۱۷ و ۱۸ میلادی بوده است. تا قبل از سال ۱۸۱۴ در طی عصر یخبندان کوچک این رودخانه بارها در فصل زمستان دچار یخ زدگی می شده است ولی پس از آن و به دنبال گرم شدن هوا دیگر هیچ گاه به طور کامل یخ نزده است.

جاذبه های گردشگری لندن

میدان ترافالگار لندن

«میدان ترافالگار» (Trafalgar Square) در لندن، در ناحیه‌ وست مینستر قرار گرفته که قبلاً با نام «چرینگ کراس» شناخته می‌شد. این منطقه از قرن 13 میلادی اهمیت بالایی داشته و ابتدا از آن به عنوان اصطبل «کاخ وایت هال» (Palace of Whitehall) استفاده می‌کردند. بعد از انتقال این اصطبل بهکاخ باکینگهام، نوسازی این میدان در سال 1820 به «جان نَش» (John Nash) واگذار شد؛ اما ساخت آن به علت فوت او به کندی پیش می‌رفت و درنهایت در سال 1844 به طور رسمی شروع به کار کرد.

جاذبه های گردشگری لندن

هاید پارک لندن

«هاید پارک» (Hyde Park)، پارک اصلی فهرست‌ شده در لندن است و بزرگ‌ترین پارک سلطنتی این شهر به شمار می‌رود. این پارک به 3 پارک سلطنتی دیگر لندن متصل می‌باشد که از ورودی کاخ کنزینگتون تا کاخ باکینگهام  یک زنجیره را تشکیل می‌دهند. «هنری هشتم» در سال 1536، این پارک را از کلیسای وست مینستر تحویل گرفت و مدت‌ها از آن به عنوان زمین شکار استفاده می‌کرد. 

جاذبه های گردشگری لندن

کاخ باکینگهام لندن

کاخ باکینگهام در لندن اقامتگاه اصلی خانواده سلطنتی بریتانیا است. این کاخ همچنین یکی از بزرگ‌ترین کاخ‌های سلطنتی فعال دنیا، مرکز رویدادهای عمومی ویژه، مهمانی‌های سلطنتی و در هنگام جشن‌های ملی، مورد توجه بریتانیایی‌ها است. این كاخ همچنان یكی از مراكز اصلی برگزاری مناسبت‌های سطنتی است؛ مناسبت‌هایی كه بیشتر بر پایه جشن و سرور است تا برنامه‌های سیاسی. برای همین هم كاخ باکینگهام به مركزی برای شادمانی‌های ملی بریتانیا تبدیل شده است. 

جاذبه های گردشگری لندن

موزه مادام توسو

شاید بین جاذبه های بسیاری از کشورهای دنیا نام موزه ی مادام توسو را شنیده اید. موزه ی مادام توسو که مرکز آن در لندن در کشور انگلستان است و در آن قرار نیست آثار تاریخی ببینید! این موزه به نام موسس آن ماری گروشوتس استراسبورگ معروف به مادام توسو است و در آن مجسمه های آدم های معروف دنیا به نمایش گذاشته می شود.

جاذبه های گردشگری لندن

برج شارد لندن

آسمان خراش شارد با 95 طبقه و ارتفاعی معادل 310 متر چهل و ششمین ساحتمان بلند دنیا و بلندترین سازه در کل اتحادیه اروپا محسوب میشود. کار ساخت این سازه با طرحی از رنزو پیانوی ایتالیایی در سال 2009 شروع و در سال 2012 قبل از شروع المپیک تابستانی 2012 لندن پایان یافت.

جاذبه های گردشگری لندن

چشم لندن

چرخ و فلک شهر لندن که با سرمایه گذاری کمپانی بریتیش ایرویز در سال 1998 آغاز به کار کرد و در نهایت در سال 2000 به طور رسمی بازگشایی شد. ایده این چرخ و فلک متعلق به یک زوج با نام جولیا بارفیلد و دیوید مارکسی به همراه تیم خلاقشان است. این چرخ و فلک غول پیکر که تا سال 2006 لفب بلندترین چرخ و فلک دنیا را به خود اختصاص داده بود در حدود 135 متر ارتفاع دارد و در امتداد ساحل جنوبی رودخانه تایمز و مشرف به ساختمان پارلمان لندن واقع شده است.

جاذبه های گردشگری لندن

کلمه‌های کلیدی: