فرودگاه بین المللی استانستد لندن

فرودگاه بین المللی استانستد لندن با نام صحیح انگلیسی London Stansted Airport را امروز بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید. لندن ۶ فرودگاه بین المللی مهم دارد که در بین آن ها فرودگاه استانستد سومین فرودگاه بزرگ لندن است و سالیانه حدود ۲۴ میلیون مسافر را جابجا می کند. مهمترین فرودگاه این شهر هیترو است اما برای پروازهای ارزان قیمت می توانید به سراغ فرودگاه استانستد بروید، فرودگاهی که امکانات خوبی دارد و مسافران زیادی برای سفر به لندن از آن استفاده می کنند.

معرفی فرودگاه

فرودگاه استانستد (Stansted Airport) در ۶۸ کیلومتری شمال شرقی مرکز لندن قرار گرفته و به بیش از ۱۷۰ مقصد اروپا، شمال آفریقا، غرب آسیا، آمریکای شمالی و مرکزی پرواز دارد. این فرودگاه پایگاه تعدادی از ایرلاین های ارزان قیمت مهم اروپاست و بزرگ ترین پایگاه ایرلاین ریانیر (با بیش از ۱۳۰ مقصد) به شمار می رود. فرودگاه استانستد در سال ۲۰۱۵ بعد از فرودگاه های هیترو، گاتویک و منچستر چهارمین فرودگاه شلوغ بریتانیا بوده است.

فرودگاه بین المللی استانستد لندن

از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۷، تعداد مسافران فرودگاه افزایش چشمگیری داشت به طوری که در ۱۲ ماه منتهی به اکتبر ۲۰۰۷، تعداد مسافران آن به ۲۴ میلیون مسافر رسید. فرودگاه استانستد در سال ۲۰۱۶، با ۸ درصد افزایش ۲۴٫۳ میلیون مسافر داشته که تعداد آن ها تا به امروز رو به افزایش است.

برج مراقبت این فرودگاه در سال ۱۹۹۶ کامل شده و یکی از بلندترین بناهای بریتانیاست. این برج که در بخش جنوبی فرودگاه در امتداد ساختمان اصلی ترمینال قرار دارد از شیشه های سبز رنگ پوشیده شده و جایگزین برج مراقبت قبلی شده است.

فرودگاه بین المللی استانستد لندن

اطلاعات کلی فرودگاه

  • نام فرودگاه:London Stansted Airport
  • کد یاتا:STN
  • کد ایکائو:EGSS
  • ارتفاع از سطح دریا:۱۰۶ متر
  • نوع فرودگاه:همگانی

فرودگاه بین المللی استانستد لندن

امکانات فرودگاه بین المللی استانستد لندن

در سالن های ورودی فرودگاه مغازه ها، رستوران ها، شرکت های کرایه اتومبیل و کانترهای تعویض ارز زیادی به ارائه خدمات مشغول اند. سالن های خروجی در طبقه همکف هستند و آنجا هم امکانات زیادی مثل مغازه و رستوران دارد. تعدادی از امکانات فرودگاه را معرفی می کنیم:

  • اینترنت رایگان: در سراسر فضای ترمینال، اینترنت رایگان برقرار است.
  • مرکز اطلاعات: این مرکز در سالن پروازهای ورودی بین المللی قرار دارد و در آن اطلاعاتی در مورد پرواز، جاذبه های لندن و حمل و نقل عمومی به دست می آورید. در این مرکز خدماتی مثل کپی، فکس، پرینت هم ارائه می شود.
  • اتاق های کنفرانس: امکانات کنفرانس و جلسه در هتل های هیلتون، رادیسون بلو و مرکز بیرنس فرودگاه برقرار است و همه اتاق های کنفرانس مجهز به امکاناتی مثل پرژکتور، تلفن، خدمات پرینت و … هستند.
  • دستگاه خودپرداز: دستگاه های خودپرداز زیادی در سراسر فرودگاه هست که نیاز شما به پول نقد را رفع می کنند.

هتل های فرودگاهی

اگر قرار است که صبح خیلی زود پر.از کنید و یا یک شب را در لندن بگذرانید در فرودگاه استانستد هتل های مقرون به صرفه ی خوبی هست که با قیمت های خوب اتاق های باکیفیتی را در اختیار شما می گذارند. بیشتر این هتل ها در فاصله کمی از فرودگاه قرار دارند و اتاق های ساده تا لوکس دارند. اگر برای سفرهای کاری به لندن رفته اید می توانید از اتاق های جلسه این هتل ها برای مقاصد کاری خود استفاده کنید.

ترمینال های فرودگاه

فرودگاه استانستد یک ترمینال دارد که در سال ۱۹۹۱ ساخته شده و سالیانه حدود ۲۴ میلیون مسافر را به بیش از ۱۹۰ مقصد دنیا جابجا می کند. ترمینال اصلی این فرودگاه در سال ۲۰۰۸ با هزینه ۵۰ میلیون پوند بزرگ تر شد و امکانات جدیدی را به خود دید. برای پروازهای داخلی و بین المللی بهتر است برای کارهای «چک این» دو ساعت زودتر به فرودگاه رسید. ترمینال این فرودگاه یک ساختمان شیشه ای مستطیلی شکل است که به سه بخش تقسیم بندی شده  است: چک این، سالن پروازهای ورودی، سالن پروازهای خروجی. هیچ گیتی در ساختمان اصلی ترمینال وجود ندارد در واقع در ترمینال، سه ساختمان ماهواره ای مستطیلی شکل جداگانه هست که گیت ها در داخل آن هستند.

فرودگاه بین المللی استانستد لندن

دسترسی به این فرودگاه

تاکسی

در بیرون ساختمان ترمینال، تاکسی های زیادی را می بینید که در ۲۴ ساعت شبانه روز کار می کنند. این تاکسی ها مجهز به تاکسی متر هستند و هزینه کرایه آن ها در ساعت های پایانی شب بیشتر است. اگر دارای چمدان های زیادی هستید و برای اولین بار به لندن می روید بهتر است از تاکسی استفاده کنید چون به راحتی شما را از فرودگاه به جلوی درب هتل می برد. اما از آن جایی که فاصله فرودگاه تا شهر زیاد است هزینه کرایه تاکسی بسیار گران می شود.

اتوبوس

بهتر است قبل از اینکه «اتوبوس» را برای رفت و آمد بین فرودگاه تا مرکز شهر انتخاب کنید به صورت آنلاین «اوستر کارت» رزرو کنید. این کارت هوشمند حمل و نقل، رفت و آمد در شهر را راحت و تخفیف های خوبی را نصیبتان می کند. اتوبوس یکی از ارزان ترین گزینه های رفت و آمد در لندن است. در فرودگاه اتوبوس های مختلف نشنال اکسپرس، ایزی باس، و تراویژن فعال هستند که بسته به زمان رسیدن خود به فرودگاه و نوع رفت و آمد می توانید از آن ها استفاده کنید. مثلا اتوبوس اکپرس به صورت ۲۴ ساعته فعال هستند و مقصد نهایی آن ها ایستگاه ویکتوریا در لندن است.

فرودگاه بین المللی استانستد لندن

کرایه اتومبیل

اگر به فرودگاه رسیدید و دلتان می خواهد بقیه مسیر را با اتومبیل های کرایه ای ادامه دهید به سراغ خدمات کرایه اتومبیل بروید. شرکت های کرایه اتومبیل زیادی در فرودگاه هست که اگر آن ها را از قبل رزرو کنید با هزینه کمتری اتومبیل ها را در اختیار شما قرار می دهند.

قطار

اگر می خواهید در سریع ترین زمان به مرکز شهر لندن برسید از قطارهای اکسپرس استانستد استفاده کنید؛ کافیست به طبقه پایین فرودگاه بروید تا ایستگاه این قطارها را پیدا کنید، قطار هر ۱۵ دقیقه یکبار به ایستگاه می آید و در عرض حدود نیم ساعت شما را به مرکز شهر می رساند. قطارها از ساعت ۵:۳۰ صبح تا ۱۲:۳۰ شب فعال است. ایستگاه نهایی این قطارها خیابان لیورپول در لندن است که یک منطقه تجاری مهم به شمار می رود. برای خرید بلیط های یک طرفه قطار باید ۱۶٫۶ پوند هزینه دهید.

منبع: stansted-airport-guide.co.uk

 

کلمه‌های کلیدی: