کمی با زندگی در ازمیر آشنا شوید

ازمیر یکی از شهرهای بسیار جذاب و دیدنی در کشور ترکیه است که بی شک سفر به آن می تواند برای هر کسی بسیار خاطره انگیز باشد اما، خیلی ها هستند که چنان دلبسته ی این شهر می شوند و از آن خوششان می آید که ترجیح می دهند تا برای زندگی به این شهر از هر جای جهان که هستند کوچ کنند، چون شرایط زندگی در ازمیر واقعا راحت است.

به هر حال ازمیر شهر سواحل ماسه ای، آثار تاریخی، آب های معدنی، شهرهای باستانی، درختان نخل و کافه ها و بسیاری از جاذبه های دیگر است که نه تنها گردشگران زیادی را به خود جذب می کند بلکه برخی را برای اقامت دائم به این شهر فرا می خواند.به صورت کلی اگر نگاه نماییم؛ زندگی در ازمیر آرام، تقریبا ارزان نسبت به شهری مثل استانبول و بدون دغدغه است.

آشنایی شرایط زندگی در ازمیر

معرفی ویژگی های شهر ازمیر

بیایید تا در ابتدا درباره ی شهر ازمیر ترکیه را به صورت خلاصه برای شما معرفی نماییم. ازمیر سومین شهر بزرگ در کشور ترکیه است که در ساحل دریای اژه قرار گرفته است. این شهر ساحلی بسیار زیبا دارای چشم اندازهای باشکوهی از دریای اژه است. جمعیت ازمیر طبق آخرین سرشماری که در سال ۲۰۱۷ برابر ۴ میلیون ۲۲۴ نفر برآورد شده است.

این شهر علاوه بر موقعیت صنعتی و تجاری و بندری ممتاز خود دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیبایی نیز می باشد که از جمله می توان به سواحل آرام و زیبا، برج ساعت میدان کناک، بنای آسانسور، کلیسای سنت پلیکارت، خانه ی حضرت مریم، غار اصحاب کهف، معبد آپلون، مسجد حیصار، شهر تاریخی افس و‌ بنای یادبود آتاتورک در میدان جمهوریت اشاره کرد.

معرفی ویژگی های شهر ازمیر

موقعیت و مساحت شهر ازمیر

مساحت شهر ازمیر در حدود  ۷,۳۴۰  کیلومتر مربع است و در غرب کشور ترکیه واقع شده و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا ۳۰ متر می باشد. تاریخ زندگی در شهر ازمیر به ۶۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد.

بعد از جنگ جهانی اول و شکست امپراتوری عثمانی با توجه به این که بیشتر جمعیت این ناحیه را یونانی ها تشکیل می دانند یونان نه فقط اداره ازمیر که اداره ی کل ناحیه ی اژه را بر عهده داشت. شرایط زندگی در ازمیر و در بین شهرهای ترکیه به نسبت امکاناتی که دارد ارزان تر از بقیه شهرها است.

از نظر شرایط آب و هوایی، ازمیر دارای پاییز و زمستانی ملایم و بارانی و تابستانی خشک و طولانی است و به این معناست که این شهر کاملا تحت تاثیر آب و هوای مدیترانه ای است.

موقعیت و مساحت شهر ازمیر

هزینه های زندگی در ازمیر

از نظر هرینه های جاری زندگی، زندگی در ازمیر ترکیه از شهر استانبول کمتر و تقریبا هم طراز با شهر آنکارا پایتخت کشور ترکیه است.

اگر بخواهیم با اعداد و ارقام برای شما این نسبت را معین نماییم باید بگوییم که بر طبق آخرین آمار رسمی اعلام شده، هزینه ی زندگی در ازمیر ترکیه ۱۲ درصد از تهران خودمان و ۱۹ درصد از شهر استانبول (با توجه به نرخ ها و شرایط فعلی و روزی که این مطلب نگارش شده) کمتر است.

دقیقا به خاطر این موارد است که در صورت کلی از منظر اعداد و ارقام می توان گفت که شرایط زندگی در ازمیر ترکیه خوب است و بسیاری از افرادی که خواهان زندگی در ترکیه از هر کجای جهان که هستند، این شهر را در میان گزینه های خود به صورت جدی مورد بررسی قرار می دهند. البته این دلایل تنها مواردی نیستند که افراد را حتی در خود کشور ترکیه ترقیب به زندگی در ازمیر می کند بلکه دلایل دیگری هم دخیل هستند.

هزینه های زندگی در ازمیر

شرایط زندگی در ازمیر

همانطور که بالاتر توضیح دادیم، شهر ساحلی ازمیر بسیار زیبا و خوش آب و هوا است و اکثر کسانی که از این شهر دیدن کرده اند اعتقاد داشته اند که ازمیر، همچون تکه ای از بهشت بر روی زمین است و از این رو شرایط زندگی در ازمیر را دلخواه تر کرده است. درواقع قصه از از خوش و آب و هوایی این شهر شروع شد زیرا همین ویژگی ازمیر است که باعث سرازیر شدن طراوت و زیبایی، سرزندگی و عشق در زندگی بیشتر ساکنین این شهر می شود.

به طور مثال شما می توانید هر روز صبح با استفاده از مسیر مخصوص دوچرخه سواری این شهر، سوار بر با دوچرخه ی خود شوید و ضمن سواری از زیبایی های این شهر و در امتداد خط ساحلی شهر ازمیر از این مسیر لذت ببرید.

البته مردم شهر ازمیر نیز بسیار مهربان و مهمان نواز هستند اما از خاطرتان نرود که بسیار شهر خود را دوست دارند و در حفظ و نگه داری آن بسیار کوشا و حساس هستند. البته از بخش شکم گردی و جاذبه گردی و فستیوال های ازمیز نباید بگذریم زیرا از جمله مواردی هستند که شرایط زندگگی در ازمیر را دلنشین تر می کنند.

شرایط زندگی در ازمیر

غذاهای خوشمزه شهر ازمیر

غذاهای خوشمزه ترکی در هر شهر این کشور به بهترین نحو ممکن پخته و ارائه می شوند. از این رو اگر از دسته ی انسان های خوش اشتها هستید و دوست دارید بهترین طعم از غذاهای ترکی را بچشید، حتما به رستوران های ازمیر سر بزنید.

مخصوصا به شما توصیه می کنیم که در رستوران گردی هایتان از غذاهایی همچون: کوفته، مانتی و بورک سفارش دهید زیرا، به قدری ازمیری ها این غذاها را به خوبی می پزند که بی شک برای همیشه طعم بی نظیر غذاهای خوش عطر و طعم اینجا در زیر زبانتان بماند.

غذاهای خوشمزه شهر ازمیر

برگزاری فستیوال های مهم در شهر ازمیر

فستیوال های مهم و جالبی هم در ازمیر در طول سال اتفاق می افتد که برخی از آن ها که می تواند برای شما جالب توجه باشد را معرفی می نماییم. مثلا فستیوال بین المللی فیلم کوتاه ازمیر یکی از فستیوال هایی است که پر طرفدار است و از سال ۱۹۹۹ در این شهر برگزار می شود و در آن فیلم های کوتاه به نمایش در می آید.

البته از فستیوال سالانه ی بین المللی ازمیر که از سال ۱۹۸۷ میلادی هر سال و در اواخر تیر برگزار می شود، نباید گذشت. در طول این فستیوال، نمایش ها و اجراهای موسیقی بسیار زیادی در این فستیوال برگزار می گردد.

از دیگر فستیوال هایی که در ازمیر برگزار می گردد و طرفداران پر و پا قرص خودش را دارد، جشنواره ی جاز اروپایی ازمیر است که از جمله رویدادهای فرهنگی است که در نیمه ی دوم اسفند هر سال برگزار می شود. یکی از نکات جالب این فستیوال این است که در این فستیوال طرفداران دو آتشه ی سبک موسیقی جاز نیز به دور هم جمع می شوند.

جاذبه های مهم شهر ازمیر

قلعه پاگوس

بر روی تپه های بلند کادیفکاله بروید و قلعه ای قدیمی که بر روی تپه ای بلند که در گذشته به آن قلعه ی پاگوس گفته می شد و امروز گردشگران زیادی از آن دیدن می کنند را ببینید. به نظر می آید که شما به هیچ عنوان نباید از بازار کمرالتی بگذرید زیرا با این که همه ی بازارهای سنتی رنگ و بوی متفاوتی دارند که باعث می شود گاهی آن ها را به مراکز خرید لوکس شهر ترجیح بدهیم اما، این بازار به قدری دیدنی و زیبا و البته برای خرید کردن مناسب است که نمی توانید از آن به راحتی چشم پوشی نمایید.

سوغاتی های ازمیر

در این بازار می توانید سوغاتی ها و وسایل ارزان قیمت زیادی پیدا کنید و دست پر بیرون بیایید و مردم محلی را ببینید و در رستوران هایش غذاهای ساده ی محلی بخورید. در آخر بیایید تا به حیسار یعنی بزرگترین و قدیمی ترین مسجد ترکیه که در ازمیر است، برویم. در حیسار یک محوطه ی تاریخی و منبر و محرابی تماشایی دارد.

جاذبه های مهم شهر ازمیر

مساجد مهم شهر ازمیر

ازمیر مساجد دیگری مثل سالیچی اقلو، شادیروان و کمرالتی هم دارد که می توانید از آن ها هم دیدن کنید. در آخر بررسی شرایط زندگی در ازمیر این را بدانید که، برای رفت و آمد در شهر قایق سواری کنید. قایق های عمومی راحت و سریع هستند و در آن ها مناظری تماشایی را می بینید.

آشنایی با جاذبه های مهم شهر ازمیر

بزرگترین آسانسور ازمیر

دیگر به نظر وقت آن است که در مطلب شرایط زندگی در ازمیر کمی هم به معرفی مختصری از جاذبه های این شهر بپردازیم. به آسانسور ازمیر رفته اید؟

این آسانسور را یک تاجر در سال ۱۹۰۷ ساخت و تنها هدفش از ساخت این وسیله این بود که راحت تر به بالای تپه ها برود. در ابتدا شیوه ی کار کردن این آسانسور با آب بوده است ولی بعدها بعد از مرمت آسانسور برای راه اندازی اش از برق استفاده شد. به خیابان آلسانکاک بروید زیرا این خیابان یادگاری از خانه ها و معماری دوران عثمانی است.

قلعه پاگوس شهر ازمیر

کافه های معروف ازمیر

کافه های این خیابان به شدت معروف هستند و شما می توانید چای و قهوه ی اصیل ترکی را بنوشید. بعد از این خیابان به میدان کوناک بروید زیرا این میدان، یکی از شاه راه های اصلی ازمیر است و برج ساعت آن به شدت معروف است.

میدان کوناک میدان اصلی مرکز شهر است که به خاطر برج ساعتش معروف شده است. این برج نماد اصلی شهر ازمیر است و در سال ۱۹۰۱ ساخته شده است. در اطراف این میدان جاذبه های معروف دیگری مثل مسجد یالی و بازار کمرالتی نیز قرار گرفته است.

 

 

کلمه‌های کلیدی: