فرودگاه لیورپول

معرفی فرودگاه لیورپول

فرودگاه لیورپول با نام انگلیسی Liverpool Airport موضوع امروز گزارشهای ایلیاگشت می باشد . با ما همراه باشید. شاید اسم لیورپول در لحظه ی اول ما را یاد باشگاه فوتبال معروف این شهر بیندازد اما اگر بخواهیم به این شهر به عنوان یک مقصد جذاب گردشگری نگاه کنیم با گنجینه ای از موزه ها، گالری ها، بناهای تاریخی و مراکز هنری روبرو هستیم که هر سال هزاران نفر را به این شهر می کشانند. سفر به لیورپول از راه هوایی به فرودگاه این شهر منتهی می شود، فرودگاهی که در سمت جنوب شرقی شهر قرار گرفته و ۱۲ کیلومتری تا شهر فاصله دارد.

فرودگاه جان لنون لیورپول فرودگاهی بین المللی ست که سفرهای هوایی بخش شمال غربی انگلستان را انجام می دهد. فرودگاه در کرانه های رودخانه مرسی و در فاصله ۱۲ کیلومتری جنوب شرقی مرکز شهر لیورپول قرار دارد و در سال ۲۰۰۱ به اسم موسیقیدان لیورپولی جان لنون تغییر نام داد. از این فرودگاه پروازهای داخلی، اروپایی و همینطور پروازهایی به نواحی شمالی آفریقا انجام می شود. در سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۷ این فرودگاه یکی از روبه رشد ترین فرودگاه های اروپا بود به طوری که تعداد مسافران آن از حدود ۷ هزار مسافر در سال ۱۹۹۷ به ۵٫۵ میلیون مسافر در سال ۲۰۰۷ رسید. با اینکه تعداد مسافران فرودگاه لیورپول در سال ۲۰۱۶ به حدود ۴٫۵ میلیون مسافر کاهش پیدا کرده بود اما با ۱۱ درصد افزایش نسبت به سال قبل، ۱۲ امین فرودگاه پرتردد بریتانیا به شمار می رفت. این فرودگاه دارای یک باند آسفالت به طول ۲۲۸۵ متر است و هر روز حدود ۱۶۰ پرواز از نقاط مختلف به آن انجام می شود.

فرودگاه لیورپول

تاریخچه فرودگاه

این فرودگاه به طور رسمی در سال ۱۹۳۳ افتتاح شد و امروز با ایرلاین هایی مثل ایزی جت، رایان ایر، ویز ایر و … بیش از ۶۰ مقصد را پوشش می دهد. قرار است که تا سال ۲۰۱۳ تغییرات گسترده ای در این فرودگاه اتفاق بیفتد که ساخت یک ترمینال جدید و افزایش تعداد مسافران از ۵ میلیون به ۷٫۸ میلیون مسافر بخشی از این تغییرات است.

اطلاعات کلی فرودگاه

نام فرودگاه:  Liverpool John Lennon Airport

کد یاتا: LPL

کد ایکائو: EGGP

ارتفاع از سطح دریا: ۲۵ متر

نوع فرودگاه: همگانی

فرودگاه لیورپول

ترمینال های فرودگاه

این فرودگاه فقط یک ترمینال مسافرتی دارد که آن هم در سال ۱۹۸۶ به جای ترمینال قدیمی قبلی ساخته شد. در واقع در این سال ترمینال مسافرتی مدرن در مجاورت باند جدید و بعد از بسته شدن ساختمان ترمینال قدیمی افتتاح شد. ترمینال قبلی که در اواخر دهه ۱۹۳۰ ساخته شده بود بعدها در سال ۲۰۰۱ به هتل تبدیل شد. توسعه و گسترش این ترمینال در سال گذشته با سرمایه گذرای حدود ۳ میلیون یورو به پایان رسید و امکانات زیادی مثل فروشگاه های جدید، اسکرین های بزرگ تر و مبلمان های جدید به فضای ترمینال اضافه شد. همانطور که گفتیم قرار است که تا سال ۲۰۳۰ یک ترمینال دیگر هم به این فرودگاه اضافه شود.

امکانات فرودگاه

فروشگاه

رستوران

محوطه بازی برای کودکان

اطلاعات گردشگری

اطلاعات فرودگاهی

اتاق کنفرانس و …

فرودگاه لیورپول

دسترسی به فرودگاه

اتوبوس

یکی از بهترین گزینه ها برای رفتن از فرودگاه به سمت هتل استفاده از اتوبوس های ایرلینک ۵۰۰ است که هر نیم ساعت مسافران را جابجا می کنند. مدت زمان سفر با این اتوبوس ها فقط ۲۵ دقیقه است چون اتوبوس بدون توقف در هیچ ایستگاهی به سمت مرکز شهر می رود. تعدادی از اتوبوس های شهری هم در این مسیر در تردد هستند که می توانید بهترین آن ها را با توجه به نوع مقصد خود انتخاب کنید.

کرایه اتومبیل

این راه همیشه یکی از بهترین گزینه هاست چون با کرایه اتومبیل سفر راحت تر و آزادتری را تجربه می کنید البته برای این کار باید حتما گواهی نامه بین المللی داشته باشید و بدانید قوانین کشور انگلستان چگونه است. در فرودگاه دفترهای کرایه اتومبیل زیادی مثل شرکت های اویس، هرتز و … هست که اتومیبل های خوبی جهت کرایه دارند

تاکسی

همین که از ترمینال بیرون می آیید تاکسی ها را در مقابل خود می بینید اگر اولین بار است که به لیورپول می روید و با حمل و نقل این شهر آشنایی زیادی ندارید بهتر است همین جا سوار تاکسی شوید. همانطور که گفتیم فرودگاه در فاصله ۱۲ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد که با تاکسی ۲۰ دقیقه ای به مقصد می رسید. در فرودگاه چشمتان به انواع تاکسی ها می افتد از تاکسی های عادی گرفته تا آن ها که کمی بزرگ تر هستند. اگر برای رسیدن به هتل از تاکسی استفاده می کنید باید بدانید که همه ی این ماشین ها تاکسی متر دارند و کرایه بر طبق آن ها تعیین می شود.

قطار

قطار در فرودگاه، ایستگاه ندارد و اگز خیال دارید که با قطار به مرکز شهر بروید اول باید مسافت فرودگاه تا ایستگاه قطار را با اتوبوس یا تاکسی طی کنید. برای این منظور دو اتوبوس A80 و A86 در نظر گرفته شده که یکی از وظایف آن ها حمل و نقل مسافران از فرودگاه به سمت ایستگاه راه آهن پارک وی است.

فرودگاه لیورپول

منبع : liverpoolairport.com

کلمه‌های کلیدی: