درباره جشن شکوفه های گیلاس ژاپن بدانید

ژاپن یا سرزمین آفتاب تابان، کشوری با فرهنگ و تمدن بسیار غنی که در تمام دنیا زبان‌زد شده است. کشوری آرام گرفته بر کرانه‌های اقیانوس آرام در آسیای شرقی و به پایتختی شهر توکیو، جزیره‌ای است که کاملا توسط آب محصور شده است. جشن شکوفه های گیلاس که به نام هانامی (Hanami) شناخته می شود یکی از سنت ها و جشن های دیرینه ژاپنی است که در طول بهار در سرتاسر ژاپن برگزار می شود. گردشگران زیادی فصل بهار را برای سفر به ژاپن انتخاب می کنند تا علاوه بر بازدید از دیدنی های معمول ژاپن، تجربه بی نظیر و رویاییِ حضور در این جشن و قدم زدن زیر شکوفه های صورتی و زیبای گیلاس را هم داشته باشند. در این مطلب در موردجشن شکوفه های گیلاس ژاپن صحبت می کنیم و هر آن چه که لازم است در مورد این فستیوال باشکوه و رنگارنگِ طبیعت بدانیم با شما در میان می گذاریم.

جشن شکوفه های گیلاس

تاریخچه جشن هانامی

هانامی سنتی دیرینه در ژاپن که همزمان با باز شدن اولین شکوفه های گیلاس (ساکورا) و گاهی شکوفه های آلو (ume) آغاز می شود. در طول این جشن تمام پارک ها، باغ ها و فضای سبز داخل و اطراف شهرهای ژاپن غرق در شکوفه های صورتی و سفید زیبا می شود و صحنه هایی رویایی و خیال انگیز به وجود می آورد. محبوب ترین نوع درخت گیلاس در ژاپن Sakura، ساکورا در سرتاسر کشور پیدا می شود. واژه هانامی در لغت به معنای «تماشای گل ها» است، اما به طور کلی این کلمه به تماشای شکوفه های گیلاس اطلاق می شود. گفته می شود که ریشه و تاریخچه جشن شکوفه های گیلاس ژاپن به بیش از ۱۰۰۰ سال پیش و زمانی بر می گردد که اشراف و نجیب زاده های ژاپنی به تماشای شکوفه های گلاس می نشستند و تحت تاثیر زیبایی آن ها شعرهای هایکو می سرودند.

جشن شکوفه های گیلاس

بهترین مکان برای جشن شکوفه های گیلاس کجاست؟

  • توکیو: اگر در فصل بهار به ژاپن سفر می کنید و در شهر توکیو هستید بهپارک شینجوکو گوین بروید. این پارک فاصله کمی با ایستگاه شینجوکو دارد و بیش از ۱۰۰۰ اصله درخت گیلاس یا ساکورا دارد که زیباترین و پربارترین شکوفه ها را می دهد. درختان کهنسال و جوان گیلاس در کنار هم قرار گرفته اند و منظره ای بی نظیر و چشم نواز به وجود آورده اند. این پارک برای کسانی که زودتر یا دیرتر از موسمِ معمول جشن شکوفه های گیلاس در ژاپن حضور دارند بسیار ایده آل است، چون هنوز هم می توانند شکوفه های زیبای گیلاس را تماشا کنند. این پارک در مرکز شهر قرار گرفته و تضاد ساختمان های مدرن و مرتفع شهر در کنار آرامش و زیبایی رویایی شکوفه های گیلاس منظره ای فوق العاده مسحورکننده به وجود می آورد.
  • یویوگی، پارک دیگری است که اگرچه تعداد کمتری درخت گیلاس دارد اما چمن کاری های زیبا، برکه ها و دریاچه های مصنوعی و جنگل ها و محیط کلی پارک آن قدر زیباست که آن را به یکی از محبوب ترین مکان ها برای جشن شکوفه های گیلاس ژاپن تبدیل می کند.

جشن شکوفه های گیلاس

پارک و قلعه هیروساکی | Hirosaki Castle Park

یکی از بهترین و بی نظیرترین مکان ها برای جشن شکوفه ها بدون شک پارک قلعه هیروساکی است که قلعه ای تاریخی و باشکوه است که در ۱۶۱۱ ساخته شده است. این پارک و قلعه در شهر هیروساکی قرار گرفته و با بیش از ۲۶۰۰ اصله درخت گیلاس یا ساکورا میلیون ها بازدیدکننده را در فصل بهار به خود جذب می کند. قلعه چهارصدساله هیروساکی هم با معماری زیبا و هنرمندانه اش باعث زیباتر شدن فضا و محیط شده است. بازدیدکنندگان می توانند سوار قایق شوند و از زیر شاخه های پرشکوفه گیلاس عبور کنند.

جشن شکوفه های گیلاس

راههای شرکت در جشن شکوفه های گیلاس ژاپن

اگر آن قدر خوش شانس هستید که در موسمِ جشن شکوفه ها در ژاپن هستید می توانید به فروشگاه بروید و تجهیزات لازم برای حضور در این جشن را خریداری کنید. مردم ژاپن در روزهای این جشن برای پیک نیک به پارک ها و باغ ها می روند و خوراکی ها و نوشیدنی های ویژه ای را می خورند. البته مردم ژاپن خوراکی ها و غذاهای ویژه جشن شکوفه های گیلاس را خودشان در منزل درست می کنند و همراه می آورند. اما چون شما توریست هستید می توانید این غذاها را به صورت آماده بخرید و برای پیک نیک به پارک ها بروید.

منبع: cntraveler.com

 

کلمه‌های کلیدی: