با روش های استتار در طبیعت آشنا شوید

گزارش امروز ایلیاگشت را دنبال کنید تا با روش های استتار آشنا شوید. استتار در طبیعت در حقیقت روشی است که برای پنهان شدن از دیدرس دیگران انجام می دهیم. ما انسان ها روش های استتار از طبیعت را از حیوانات آموختیم. در حیات وحش بسیاری از حیوانات برای نجات جان خود از دست شکارچی ها، استتار می کنند یا به نوعی خود را در میان محیط زیستشان مخفی و از دیدها نهان می کنند. بسیاری از این شیوه ها هم اکنون توسط انسان نیز به دلایل مختلف استفاده می شود. می توانید به یادگیری آن ها به اطلاعات خود اضافه نمایید با این حال تنها با خواندن یک مطلب نمی توانید در روش های استتار در طبیعت ماهرانه عمل کنید. برای این کار، باید بسیار تمرین نمایید. حتی حیوانات نیز، به سختی کار استتار را انجام می دهند و برای آن، بسیار تلاش می کنند تا استتارشان به خوبی انجام گیرد. در ادامه با روش های مختلف این شیوه مخفی شدن از دیدها در طبیعت آشنا می شویم.

استتار در طبیعت

لزوم استتار برای طبیعت گردان

یکی از توانایی های مهمی که هر گردشگر و طبیعت گردی که علاقه مند به تماشای حیوانات در محیط زندگی طبیعشان هستند، استتار در طبیعت است. اگر شما طبیعت گرد و تور لیدری هستید که می خواهید تورهای تماشا و بازدید از حیوانات وحشی را برگزار کنید یا به سافاری های متفاوت بروید، باید روش های استتار در طبیعت را بدانید. یادگیری روش های استتار در کلاس های آموزشی طبیعت گردی آموزش داده می شود. با این حال در این مطلب به طور کامل شما را با این موضوع آشنا می نماییم.

استتار تنها به این معنی نیست که رنگتان را با محیط اطرافتان یکسان کنید بلکه روش های متفاوتی وجود داشته و باید کارهای بسیاری انجام دهید. بسته به نوع استتاری که می خواهید انجام دهید، باید لوازم مورد نیاز آن استتار را با خود، به همراه داشته باشید. در هنگام انجام استتار، باید تکنیک های مختلف راه رفتن در طبیعت، یادگیری عدم ایجاد صدا، بو و بسیاری موارد دیگر را نیز بیاموزید و هم زمان انجام دهید.

استتار در طبیعت

استتار ظاهری

استتار ظاهری از روش های استتار در طبیعت است که در حقیقت مخفی کردن خودتان و لوازمتان با اشیا مختلف است. این روش یکی از ساده ترین روش هاست. تنها کافی است که از شاخ و برگ درختان، علف ها، خاک و خاشاک و در کل، هر عنصری که در طبیعت پیدا می کنید، برای مخفی کردن خود و وسایلتان استفاده کنید. حتی می توانید از قبل برای این نوع مخفی شدن و استتار تعدادی وسایل برای خود تهیه کنید. به عنوان نمونه، خرید تورهای بزرگ برای استتار، اسپری های مختلف، پارچه و چسب و … را می توانید از قبل خریده و با خود به همراه داشته باشید.

استتار در طبیعت

نحوه استفاده از تور به این صورت است که خار و خاشاک، برگ ها و هر چیزی که در اطراف شما در آن محیط طبیعی قرار دارد را با چسب یا هر چیز دیگری به تور بسته و یک پوشش برای رو انداز پیدا کنید. اگر چنین رو اندازی را برای خود درست کنید به راحتی می توانید حتی در اطراف محیطی که قرار دارید، حرکت کنید. بسیاری از عکاسان، فیلمبرداران، مستندسازان و طبیعت گردان برای انجام پروژه های خود از این شیوه بهره می برند. آن ها می توانند به راحتی خود را در پشت وسایل دوربین و سه پایه های خود، با این شیوه از دید مخفی کنند.

استتار در طبیعت

این کار در حقیقت همان کاری است که حیوانات در طبیعت انجام می دهند. بسیاری از حیوانات به میان گل ها، درختان و شاخ و برگ درختان می روند و اطراف خود را با آن ها می پوشانند. هر چند این حیوانات از دیگر روش های استتار در طبیعت نیز، استفاده می نمایند اما استتار ظاهری، ابتدایی ترین استتار است.

استتار در طبیعت

استتار رنگ و نقش

شما هم حتما عکس های زیادی از حیوانات دیده اید که درون عکس و طبیعت مخفی شده اند و کاملا همرنگ محیط اطرافشان هستند. در حقیقت هر نوع اکوسیستم و اقلیم، رنگ ها و طرح های مخصوص به خود را دارد و حیواناتی که در هر محیطی زندگی می کنند، در طول سال ها، به رنگ همان اکوسیستم در آمده اند. به دلیل تنوع رنگ و الگوهای موجود در هر اکوسیستمی نمی توان الگوی خاصی برای آن تعریف کرد. تنها باید به هر اکوسیستمی که به درون آن قدم می گذارید، شناخت و احاطه کامل داشته باشید و با طرح و رنگ های آن، آشنا باشید.

استتار در طبیعت

در بین روش های استتار در طبیعت این روش معروف ترین و شناخته شده ترین استتار است. با این شیوه بسیاری از حیوانات خود را به رنگ و طرح محیطی که در آن قرار دارند با چنان استادی در می آورند که گاهی صد در صد از دیدها پنهان می شوند. با این روش، خود را از شکارچیان و دیگر حیوانات و البته انسان ها مخفی می کنند. شاید بتوان معروف ترین حیوان در این زمینه را که به تغییر رنگ مشهور است، آفتاب پرست دانست.

یک طبیعت گرد حرفه ای برای انجام استتار رنگ و نقش باید لباسی همرنگ با محیطی که در آن قرار گرفته است پوشیده باشد. همچنین دست ها، صورت و بدن خود را نیز هم رنگ با محیط رنگ آمیزی نمایید. برای رنگ کردن صورت و بدن خود می توانید از رنگ های طبیعی، ذغال، گل و لای، برگ های له شده و هر چه که در طبیعت می یابید استفاده کنید. بخش هایی از صورت خود را که برجسته هستند و بیشتر نور را منعکس می کنند، رنگ های تیره تری بزنید. باید اشکال نامنظمی را شبیه به الگوی محیط اطراف خود، رنگ بزنید. هم چنین حواستان به تغییر نور محیط و تغییر نقش محیط نیز باشد.

 

منبعwikihow.com

 

کلمه‌های کلیدی: