بازدید از پارک لازینکی درسفر به ورشو

ورشو، پایتخت لهستان، رویدادهای تاریخی متعددی را پشت سر گذاشته است. در موزه‌های متعدد ورشو می‌توانید در مورد تاریخ متلاطم این کشور، اطلاعات جامعی به دست آورید. بخش قدیمی شهر یکی از دیدنی‌های ورشو است که نباید آن را از دست داد.

یکی از زیباترین پارک های اروپا، پارک لازینکی (Łazienki Park) در ورشو است پارکی که ترکیبی از قصرهای باشکوه و چشم اندازهای طبیعی جذاب است و در قرن ۱۷ ساخته شده. بزرگ ترین پارک ورشو نه فقط جایی عالی برای استراحت و تفریح بلکه مکانی برای تماشای حیات وحش و معماری های جذاب هم هست و بدون شک نمی توان بدون بازدید از آن ورشو را ترک کرد.

در سفر به ورشو حتما به پارک لازینکی بروید

قدمت پارک لازینکی

پارک لازینکی که قدمت آن به قرن ۱۷ برمی گردد بعدها اقامتگاه تابستانی پادشاه شد و امروز بزرگ ترین پارک عمومی ورشو است، محلی مهم برای طبیعت دوستان و عاشقان معماری و جایی برای لذت بردن از موسیقی و فرهنگ. در فصل بهار و تابستان اینجا مملوء از جریان زندگی می شود و گردشگران زیادی که این پارک را برای گذراندن ساعات عصرگاهی انتخاب کرده اند غرق در تماشای چشم اندازهای اطراف اند.

در میان مناظر چشم نواز پارک معماری های جذابی را می بینید که معروف ترین آن ها قصر روی آب است که توسط آخرین پادشاه لهستان ساخته شده تا در ماه های گرم سال در آنجا زندگی کند. اینجا پارکی تفریحی ست که هر کسی که برای اولین بار پا به ورشو می گذارد باید حتما از آن دیدن کند. در مرکز شهر ورشو این پارک با ۷۶ هکتار مساحت جایی برای تماشای طبیعت زیبا و جاذبه های تاریخی است.

در سفر به ورشو حتما به پارک لازینکی بروید

پارک لازینکی، پارکی با جاذبه ها و طبیعتی زیبا

این پارک در میان یک جنگل قدیمی ساخته شده برای همین حیوانات زیادی در آن در شرایط نرمال طبیعی در حال زندگی هستند. گاهی طاووسی زیبا نظرتان را به خود جلب می کند و گاهی بر روی درختان سنجاب های قرمز رنگی را می بینید که تماشای آن ها حسابی شما را سر شوق می آورد. با اینکه غذا دادن به سنجاب ها و طاووس ها ممنوع است اما با رفتن به پارک خیلی ها را می بینید که در حال غذا دادن به آن ها هستند. در کنار صدها سنجاب، روباه، آهو، راسو و طاووس ها هم از زیباترین حیوانات این پارک هستند.

این پارک را نمی شود در کلمات توصیف کرد؛ گل های رنگارنگ لاله، درختان سیب، صدای چه چه پرندگان، سنجاب های قرمز و انعکاس بناهای زیبا در آب دریاچه، چشم اندازهای نابی را به وجود آورده که از تماشایش سیر نمی شوید. همراه خود غذا ببرید، بر روی چمن ها بنشینید و از موسیقی رایگان و زنده لذت ببرید چون یکی از جذاب ترین تفریحات در یان پارک شرکت در کنسرت های رایگان پیانو است که در ماه های گرم سال یکشنبه شب ها برگزار می شود و عاشقان موسیقی را به این پارک می کشاند.

در سفر به ورشو حتما به پارک لازینکی بروید

انفجار رنگ ها در پارک لازینکی

این پارک در فصل پاییز انفجاری از رنگ هاست؛ درختانی که روزگاری سبز بودند الان به تریبکی از رنگ های قرمز و نارنجی تبئیل شده و صدای چه چه پرندگان با صدای خش خش برگ های خشکیده در هم آمیخته شده است. الان وقتش است تا دوریین خود را بردارید و در زمان طلوع یا غروب خورشید خودتان را به این پارک برسانید.

بنای سفید رنگ Wodozbiór

در قسمتی از پارک بنایی سفید رنگ به اسم Wodozbiór را می بینید که در گذشته آب ها را جمع آوری و به دریاچه و فواره پارک می فرستاد. این بنا در سال ۱۸۲۷ به سبک مقبره ای در روم ساخته شد  و امروز در داخل آن گالری و نمایشگاه برگزار می شود.

در سفر به ورشو حتما به پارک لازینکی بروید

آمفی تئاتر

این آمفی تئاتر که در کنار دریاچه پارک قرار دارد در سال ۱۷۹۱ در سالروز انتخاب پادشاه لهستان افتتاح شد و یادآور یکی از تئاترهای شهرهرکولانیوم است. برای استیج آن از فروم های رومی الهام گرفته شده و آب بین استیج و تماشاچیان فاصله انداخته که از ویژگی های منحصربفرد این آنفی تئاتر است.

قصر روی آب

در ادامه مقاله در سفر به ورشو حتما به پارک لازینکی بروید ، یکی از نمادهای ورشو و حیرت آورترین بناهای معماری لهستان قصر روی آب است که همچون مرواریدی بر روی جزیره است. این قصر مهمترین بنای این مجموعه است و اقامتگاه اصلی پادشاه بود.

در سفر به ورشو حتما به پارک لازینکی بروید

قصر میسلویکی (Myślewicki Palace)

این قصر اسم خود را از روستای میسلویکی گرفته، روستایی که زمانی در فاصله ی کمی از قصر قرار داشت. دیوارهای این قصر در سال ۱۷۷۴ در این مکان وجود داشت اما هیج کس زمان ساخت دقیق آن را نمی داند. به دستور پادشاه بنای قبلی با تبدیل شدن به یک عمارت دو طبقه بزرگ تر شد. این قصر به شیوه کلاسیک ساخته شده و یکی از معدود معماری های ورشو است که با این معماری همچنان سالم مانده. این بنای نیمدایره ای در اصل به عنوان اقامتگاه پادشاه ساخته شد اما او هیچ وقت در اینجا زندگی نکرد چون اقامت در قصر روی آب را به اینجا ترجیح می داد!

عبادتکاه دیانا (Temple of Diana)

این عبادتگاه که در سال ۱۸۲۲ ساخته شده دقیقا شبیه بناهای یونانی دوران باستان است. داخل این عبادتگاه با نقاشی های باشکوه تزئین شده که بیشتر آن ها را نقاشی های گل ها و میوه ها تشکیل می دهند.

کلمه‌های کلیدی: