دریاچه عجیب و غریب آبراهام در کانادا

کانادا کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی است. این کشور از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده‌ است. نام کانادا از واژهٔ سرخ‌پوستی Kanata به معنی «دهکده» یا «سرپناه» گرفته شده است. در گزارش امروز قصد داریم تا شما را با دریاچه آبراهام کانادا Abraham Lake آشنا سازیم. سر تا سر دنیا پر است از شگفتی های زیبا و چش نواز که دیدن و مطالعه کردن درباره ی هرکدام از آن ها به تنهایی مطلبی مجزا و طولانی را می طلبد. یکی از این زیبایی های طبیعی، دریاچه ی آبراهام در کانادا است.

این دریاچه از این نظر از دیگر دریاچه های دنیا منحصر به فرد و استثنائی است که در هنگام شروع فصل سرما به صورت کاملا شفاف و شیشه ای به همراه حباب هایش کاملا به صورت شیشه ای و شفاف یخ می بندد و گویی که همه چیز تنها در ۱ لحظه برای این دریاچه متوقف شده است.

دریاچه آبراهام کانادا به گونه ای یخ می بندد که هنگام راه رفتن بر روی آن و یا حتی کمتر از آن یعنی نظاره کردنش فکر می کنید که این دریاچه کف پوشی شیشه ای با طرح ۳ بعدی حباب های رنگی است! این دریاچه ی بسیار زیبا که در فصل زمستان و غلبه ی سوز و سردی هوا به آن یکی از بی نظیرترین صحنه های طبیعت در فصل زمستان را به وجود می آورد، در استان آلبرتای کانادا که در قسمت شمالی این کشور است، قرار گرفته است. باورتان می شود که این دریاچه ی بسیار زیبا که همانطور که اشاره کردیم، از جمله دریاچه های مصنوعی است که به دست خود بشر ساخته و ایجاد شده؟

دریاچه آبراهام در کانادا

دریاچه ی حباب ‌‌های یخ ‌زده

در واقع دریاچه آبراهام کانادا که به دریاچه ی حباب ‌‌های یخ ‌زده نیز معروف شده است، در سال ۱۹۷۲ میلادی ساخته شده و از زمان ساخت و ایجاد آن تنها چند دهه است که می گذرد. دریاچه ی آبراهام (Abraham Lake) در واقع یکی از بزرگ ‌ترین دریاچه ‌های مصنوعی در کانادا است که در طول ماه ‌های تابستان به دلیل وجود پودر سنگ در آب‌ های این دریاچه، رنگ آبی آن به زیبایی هر چه تمام تری جلوه نمایی می کند. اگر به عکس های دریاچه ی آبراهام نگاه کنید، اولین چیزی که نظر شما را جلب خواهد کرد وجود حباب های ایجاد شده در آن است.

راز حباب های دریاچه آبراهام کانادا

وجود این حباب ها برای کسانی که علت به وجود آمدن آن را نمی دانند، همچون راز است. واقعیت امر درباره ی ایجاد این حباب ها این است که آن ها از گاز متان به وجود آمده اند اما گاز متان در این دریاچه چگونه به وجود آمده است؟

این حباب ها که در دریاچه وجود دارد در واقع حاوی گاز متان هستند و در طول فصل زمستان، از کف رودخانه به وجود می آیند و در نتیجه ی فاسد شدن برگ ها، گیاهان و جسد حیوانات مرده ای که به دریاچه افتاده و توسط باکتری ها تجزیه شده اند، تولید شده و در دریاچه منتشر می شوند و بالا می آیند و در آخر، باعث بروز حباب ‌های یخی در نزدیکی سطح آب می گردند.

همین حباب های حاوی متان در طول در فصل های گرم سال و در هنگامی که آب دریاچه جریان دارد، این حباب ها از اعماق دریاچه به سطح آمده و وارد هوا می شوند. با تمام این تفاسیر، همین حباب های حاوی گاز متان در فصل زمستان و در سرمای منفی ۳۰ درجه ی سانتی گراد، با این که دمای آب در کف دریاچه پایین تر است ولی فقط در سطح دریاچه یخ زده می زنند.

در زمینه ی به وجود آمدن این حباب ها جالب است بدانید که حباب ها خودشان را به سطح آب می رسانند و در برخورد با سطح دریاچه متوقف شده و محبوس می شوند. این حباب ها به دلیل دمای پایین آب و در نهایت انجماد تشکیل شده اند.

علت شفافیت دریاچه آبراهام کانادا

با گرم شدن دمای هوا، یخ دریاچه هم کم کم آب می شود و حباب های متان نیز به هوا آزاد می شوند. حال سوالی که ایجاد می شود این است که چرا با وجود سرما، سطح این دریاچه شفاف و براق است؟ باید درباره ی علت شفافیت یخ دریاچه این را بگوییم که، به علت بارش کم برف در منطقه این دریاچه براق و شفاف است. اما این بدان معنا نیست که در این منطقه برف و باران نمی آید بلکه با بارش مقدار کمی برف که طبیعتا با سردی هوا همراه است، کافی است تا سطح دریاچه مانند یک آینه صاف و براق شود.

دریاچه آبراهام کانادا در روزهای گرم سال، رنگ آبی دیدنی و زیبایی پیدا می کند که به علت به جا ماندن بلورهای یخچالی است که از فصل های سرد سال به جا مانده است و بخش قرمز طیف نور را به خوبی جذب می کند. این دریاچه ها که به شکل تابلویی ۳ بعدی در طبیعت هستند، همان قدر هم که زیبا هستند به همان قدر هم ناشناخته اند و چند برابر آن خطرناک است.

دریاچه آبراهام در کانادا

دریاچه آبراهام کانادا حبس شده در میان آتش و آب

گواه این ادعای ما این است که قدرت گاز متان حبس شده در حباب های این دریاچه، ۲۰ برابر قدرت گاز Co 2 فشرده شده است و از لحاظ شیمیایی به این معنا است که این دریاچه در صورتی که شرایطی نامساعد پیدا کند شبیه به نارنجک آماده ی انفجار می شود. هر چند که گاز متانی که در دریاچه موجود است خالص نیست و در واقع متان یخ زده و هیدراته شده است اما به شدت قابل اشتعال است و حتی حباب های حبش شده در زیر آب هم از این قائده نیز مستثنی نیستند.

دریاچه آبراهام در کانادا

اگر در دریاچه آبراهام کانادا روی یخ را بشکنید تا یکی از حباب ها آزاد شود و همزمان آن را با یک فندک مشتعل کنید، بی شک و بدون معطلی آتش می گیرد. برای بازدید از دریاچه ی آبراهام در کانادا افراد بسیاری در فصل های گرم سال برای کارهایی همچون ماهی گیری و کوه پیمایی به این دریاچه می آیند، اما عده ای هم منتظر هستند تا زمستان فرا برسد تا دریاچه ی یخ زده را تنها در این فصل ببینند و برای اسکی کردن و پاتیناژ کردن بر روی این دریاچه به استان آلبرتای کانادا بروند.

کلمه‌های کلیدی: