کوفته همدانی

همدان قدیمی‌ترین شهر ایران و از کهن‌ترین شهرهای جهان است. هر سال دیار هگمتانه نیز مانند سایر نقاط ایران زمین آئین نوروز را به پا داشته و آداب و رسوم این ایام را به جا می‌آورند. کوفته همدانی یکی از غذاهای لذیذ محلی استان همدان است. این کوفته خوشمزه و خوش طعم همدانی را برای مهمانی های خاص یا در ایام عید نوروز و برای سیزده بدر میپزند. بدون کوفته، سیزده همدانی ها بدر نمی شود. به همین دلیل به این غدا کوفته سیزده بدر نیز میگویند. طبخ کوفته سنت قدیمی همدانی ها در آخرین روز عید نوروز است، غذایی که با طبع گرمش شور و گرما می آفریند و رنگینی سفره های سیزده بدر را بیشتر میکنددر این روز پخت غذاهای خاصی چون کوفته در بین همدانی‌ها جایگاه خاصی دارد و برای پخت آن از روزها قبل برنامه‌ریزی می‌کنند. کوفته همدانی نیز مانند کوفته تبریزی خوش طعم و خوش عطر است این غذای سنتی و محلی هم طرفداران مخصوص به خود را دارد. این کوفته، به دلیل داشتن نخود و لپه کمی با دیگر کوفته‌ها متفاوت است. کوفته همدانی سبزی ندارد و میان آن را می‌توانید به دلخواه با گردو یا آجیل‌های دیگر پر کنید اما بدون این مواد هم می‌توان کوفته را درست کرد.‏ پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که این غذای محلی را حتما درست کنید و از طعم بی نظیرش در کنار خانواده بهره ببرید.

مواد لازم کوفته همدانی :

گوشت گوسفند یک کیلو

لپه ۲۵۰ گرم

پیاز  بزرگ برای داخل کوفته و کمی سرخ کرده برای سس کوفته یک عدد

نخود نیم کیلو

تخم مرغ یک عدد

برنج نصف لیوان

نمک،فلفل،زرد چوبه ،آرده نخود چی‌ دو قاشق غذا خوری

 رب به میزان لازم

طرز تهیه کوفته همدانی :

پیاز را رنده کرده و با گوشت چرخ شده مخلوط کنید. نخود، لپه، برنج را بپزید و چرخ کنید. همه مواد را با هم خوب ورز دهید تا چسبندگی کافی پیدا کنند.

آرد نخودچی و تخم مرغ و نمک و فلفل و زردچوبه را هم بیفزایید. سپس از مواد به اندازه دلخواه بردارید، آن را گلوله کرده و در روغن، تفت کوتاهی داده و کنار بگذارید.

حالا در قابلمه دیگری، سس کوفته را آماده کنید. رب را در روغن تفت داده، پیازداغ را به آن اضافه کرده و دو لیوان آب روی آن بریزید.

سپس شعله را زیاد کنید تا سس بجوشد و غلیظ شود. سپس به آرامی کوفته‌ها را در سس قرار دهید. در قابلمه را ببندید و اجازه دهید کوفته‌ها روی شعله ملایم تا متوسط بپزند. نیم ساعت تا ۴۵دقیقه بعد غذا آماده است.‏ نوش جانتان، کوفته همدانی حاضر است.