موزه کاریه با معماری بیزانس

استانبول بیش از سهم منصفانه خود از دوران بیزانس بنای تاریخی به یادگار دارد، اما تعداد کمی از آنها به زیبایی این کلیسای مملو از موزائیک کاری و نقاشی های دیواری (فرسکو) است. گرچه این بنا زیر سایه دیوارهای سرزمین تاریخی تئودئوس دوم قرار گرفته است و حالا موزه ای دارد که زیر نظر موزه های ایاصوفیه اداره می شود، تعداد بازدیدکنندگانی که به خود جذب می کند. تنها بخشی از تعداد بازدیدکنندگان خواهر بزرگش ایاصوفیه مشهور است، با این وجود آن چه که از هنر بیزانس عرضه می کند درست به همان شگفت انگیزی ایاصوفیه است. بخش هایی از آن امکان دارد به دلیل بازسازی بسته باشد، قبل از بازدید چک کنید کدام یک باز هستند تا زمانی که به آنجا رسیدید، سرخورده نشوید.

موزه کاریه با معماری بیزانس

طراحی داخلی موزه کاریه

بیشتر بخش داخلی با موزاییک هایی پوشیده شده است که زندگی حضرت مسیح و مریم را به تصویر می کشند. به دنبال تصویر Khalke Jesus باشید، که حضرت مسیح و مریم مقدس را به همراه دو بخشنده – پرنس ایزاک کومنوس و ملان (Prince  Issac Comnenos and Melane)، دختر امپراتور بیزانس میخاییل هشتم نشان می دهد. این نقاشی زیر گنبد سمت راستی در سرسرای داخلی قرار دارد. روی خود گنبد نیز تصویر خیره کننده ای از عیسی مسیح و پیروانش (The Genealogy of Christ) قرار دارد. بر روی گنبد سمت چپ موزاییک بسیار زیبایی از مریم مقدس و مسیح کودک است که توسط نیاکانش احاطه شده اند.

موزه کاریه با معماری بیزانس

ادامه مقاله موزه کاریه با معماری بیزانس ، در سالن اصلی کلیسا سه موزاییک وجود دارد: عیسی مسیح؛ مریم و مسیح کودک؛ و Dormition of the Blessed Virgin (عروج) – برای دیدن این آخری سرتان را برگردانید ، چون بالای همان در اصلی قرار دارد که تازه از آن وارد شدید. نوزادی که در آغوش مسیح قرار دارد در واقع روح حضرت مریم است.

موزه کاریه با معماری بیزانس

در سمت راست سالن پاراکلسیون قرار دارد، کلیسایی جانبی که برای نگهداری مقبره موسس کلیسا و اقوام، دوستان نزدیک و دستیاران او ساخته شده است. این مکان با نقاشی های دیواری تزیین شده است که حول موضوع مرگ و رستاخیز قرار دارند، و تصاویر به نمایش در آمده از کتاب عهد عتیق گرفته شده اند. نقاشی های خیره کننده روی برآمدگی های دیوار که به نام آناستاسیس (Anastasis) شناخته می شود مسیح قدرتمندی را نشان می دهد که در حضور بهشتیان و پادشاهان ، آدم و حوا را از قبرهایشان بیرون می کشد. دروازه های بهشت زیر پاهای مسیح نشان داده شده است.

موزه کاریه با معماری بیزانس

نقاشی های دیواری که گنبد را زینت داده اند شکوه کمتری دارند اما از زیبایی چیزی کم ندارند، این نقاشی ها حضرت مریم و ۱۲ فرشته همراه را نشان می دهند. بر روی سقف میان این گنبد و برآمدگی های دیوار ، داوری نهایی (The Last Judgment) از کتاب مکاشفات (Book of Revelation) به طرز چشم گیری این صحنه را به تصویر می کشد، با سفید خیره کننده و تاکیدهایی به رنگ طلایی، با جمعی از بهشت که با نمادی مارپیچ احاطه شده توسط فرشتگان بهشتی نشان داده شده است.

منبع : lonelyplanet

کلمه‌های کلیدی: