کامیکاتسو ژاپن شهری بدون زباله

ژاپن یا سرزمین آفتاب تابان، کشوری با فرهنگ و تمدن بسیار غنی که در تمام دنیا زبان‌زد شده است. کشوری آرام گرفته بر کرانه‌های اقیانوس آرام در آسیای شرقی و به پایتختی شهر توکیو، جزیره‌ای است که کاملا توسط آب محصور شده است. تمدن بسیار کهن سرزمین خورشید همراه با جاذبه‌های طبیعی فوق‌العاده زیبا و دلفریب که در هیچ کجای دنیا مثال آن دیده نمی‌شود، این کشور را در ابتدای لیست کشورهای توریستی دنیا قرار داده است.

کامیکاتسو ژاپن

کامیکاتسو شهری که هیچ زباله ای تولید نمی کند. البته نه اینکه اصلا زباله ای نداشته باشد بلکه زباله هایش بازیافت می شود. مردم این شهر با هم در بازیافت این زباله ها همکاری می کنند و امروز بعد از حدود ۱۵ سال از این هدف گذاری به مرحله ای رسیده اند که ۸۰ درصد از این زباله ها را بعد از بازیافت دوباره استفاده می کنند. با ایلیاگشت همراه باشید تا به این شهر دوستدار محیط زیست سری بزنیم.

تا به حال شده زباله ها را تفکیک کنید و مثلا زباله های کاغذی و پلاستیکی را در سطل های جداگانه بیندازید؟ هر وقت در حال انجام یک همچین کاری بودید به شهر کوچکی در جزیره ی شیکوکو در جنوب غربی ژاپن فکر کنید، شهری که ساکنانش زباله ها را به ۴۵ دسته ی مختلف تقسیم بندی می کنند! در مرکز جمع آوری زباله ها سطل آشغال هایی جداگانه برای انواع مختلف زباله ها وجود دارد: روزنامه، مجله، کارتون، در پوش های فلزی، بطری های پلاستیکی، قوطی های آلمینیومی، قوطی های استیل، لامپ های فلئورسانت و … . شاید فکر کنید تکرار هر روزه ی یک همچین کاری خیلی خسته کننده و آزار دهنده است اما مردم شهر کامیکاتسو یک هدف مشرک دارند که برای آن خیلی تلاش می کنند: اینکه هیچ زباله ای تولید نکنند و اولین شهر بدون زباله دنیا باشند! جالبه که آن ها تا به حال به ۸۰ درصد از این هدف رسیده اند.

کامیکاتسو ژاپن

در ابتدا این شهر هم زباله ها را مثل همه ی شهرهای کوچک دیگر از بین می برد: زباله ها یا در طبیعت رها و یا در گوشه ای دفن  می شدند اما چند وقت بعد مردم تصمیم گرفتند تا تغییرات اساسی در این روند به وجود بیاورند. این شهر در سال ۲۰۰۳ هدف گزاری جالبی کرد: اینکه به زودی و تا سال ۲۰۲۰ به شهر بدون زباله تبدیل شود. این شهر در حال حاضر حدود ۸۰ درصد از زباله های غیر ارگانیک را بازیافت و دوباره استفاده می کند، این مقدار حتی حدود ۲۰ درصد از بازیافت کلی ژاپن بیشتر است.

کامیکاتسو ژاپن

در ابتدا یک همچین کاری برای همه ی ساکنان سخت بود؛ شستن و جدا کردن زباله ها کاری خسته کننده و وقت گیر بود چون قوانین زیادی برای جمع آوری این زباله ها وجود دارد که همه موظف به انجام آن ها هستند. باید سرپوش همه ی بطری های شیشه ای و پلاستیکی برداشته و طبق رنگ بندی تفکیک شوند. بطری های پلاستیکی سس سویا و روغن سرخ کردنی باید کاملا از بطری های پلاستیکی ای که حاوی آب معدنی و چای سبزند جدا شوند. همه ی کاغذهای پلاستیکی و کاغذی دور بطری ها باید جدا شوند. همه ی روزنامه ها و مجله های بدون استفاده  باید تمیز و مرتب روی هم گذاشته و با یک بند بسته شوند.

کامیکاتسو ژاپن

به این ترتیب زباله هایی که روزی یکی از مشکلات بزرگ شهر بودند امروز به راهی برای گذران زندگی تبدیل شده اند. مردم نگاه جدیدی به زباله ها پیدا کرده و نسبت به چیزهای جدیدی که می خرند، طریقه ی استفاده و دور انداختن آن آگاه تر شده اند. به گفته ی یکی از فروشنده های شهر، از وقتی این برنامه شروع شده او فقط چیزهایی را می خرد که در جعبه های مخصوص باشند و بشود از این جعبه ها برای بسته بندی چیزهای دیگر هم استفاده کرد.

کامیکاتسو ژاپن

در نهایت شهر کوچکی که حدود ۱۷۰۰ نفر جمعیت داشت آنقدر در کار بازیافت زباله مهارت پیدا کرد که فقط حدود ۲۰ درصد از زباله های آن بدون استفاده باقی می ماند اما مردم این شهر همچنان امیدوارند که حتی این ۲۰ درصد را هم تا سال ۲۰۲۰ به صفر تبدیل کنند و دیگر هیچ زباله ای را بدون استفاده در طبیعت رها نکنند. به نظر شما این شهر موفق می شود که تا حدود ۲ سال دیگر حتی همین ۲۰ درصد زباله را هم تولید نکند؟ با اینکه رسیدن به این هدف سخت و غیر ممکن به نظر می رسد اما با پیشرفتی که تا به حال این شهر تجربه کرده هیچ بعید نیست که تا دو سال دیگر خبر برسد که درصد زباله های این شهر به صفر رسیده است.

منبع: amusingplanet.com

 

کلمه‌های کلیدی: