انیمیشن های ژاپنی در موزه جیبلی

ژاپن یا سرزمین آفتاب تابان، کشوری با فرهنگ و تمدن بسیار غنی که در تمام دنیا زبان‌زد شده است. کشوری آرام گرفته بر کرانه‌های اقیانوس آرام در آسیای شرقی و به پایتختی شهر توکیو، جزیره‌ای است که کاملا توسط آب محصور شده است.

از موزه جیبلی ژاپن بازدید کنید تا با شگفت انگیز ترین شخصیت های انیمیشن ژاپنی از نزدیک آشنا شوید. موزه جیبلی یا با نام انگلیسی خود (Ghibli Museum, Mitaka) هر ساله میزبان دوستداران و گردشگران بسیاری از سر تا سر جهان می باشد.

 موزه جیبلی ژاپن

موزه جیبلی ژاپن

شهر ارواح “Spirited Away”، همسایه من، توتورو “My Neighbor Totoro” برای مخاطبان فارسی زبان نام های آشنایی هستند. این انیمشین ها توسط استودیو جیبلی یا با تلفظ ژاپنی خود “جیبوری” ساخته شده اند. هم اکنون این استودیو درهای خود را به صورت موزه به بازدید کنندگان و گردشگران سر تا سر جهان باز کرده است. حتی اگر طرفدار پرپاقرص انیمیشن ژاپنی نباشید این موزه به تنهایی نیز می تواند اوقات بسیار زیبایی را برای شما فراهم کند.

برنامه ریزی ها جهت ساخت موزه در سال ۱۹۹۸ رقم خورد و در سال ۲۰۰۱ به بهره برداری رسید. هایائو میازاکی Hayao Miyazaki رییس استودیو جیبلی مسئولیت طراحی موزه را به عهده گرفت. هدف این استاد برجسته در طراحی موزه جیبلی ژاپن به گونه ای بود تا به بازدیدکنندگان تجربه ای به یادماندی به هنگام خروج از این موزه شگفت انگیز بدهد.

انیمیشن های ژاپنی در موزه جیبلی

موزه جیبلی ژاپن در داخل پارک اینوکاشیرا Inokashira در شهر میتاکا Mitaka در غرب توکیو قرار دارد. بعد از عبور از خیابان کیچیجوجی Kichijoji به ساختمانی رنگارنگ که تابلوی خوشامدگویی در ورودی آن نصب است می رسید. آن جا توتورو Totoro یکی از شخصیت های معروف انیمیشن ژاپنی را خواهید دید. عکاسی و فیلم برداری در داخل موزه ممنوع می باشد. یکی دیگر از اهداف هایائو میازاکی، طراح موزه، این بود که بازدیدکنندگان موزه را مستقیم با حضور خود تجربه کنند و به دوربین عکاسی و فیلم برداری خود وابسته نباشند.

درهای موزه را باز و خود را وارد دنیای شگفت انگیز موزه جیبلی ژاپن کنید. تمامی پنجره ها و لامپ ها موجود در موزه جیبلی کار دست می باشند. تمامی کارهای دستی با کاراکترهای انیمیشن های استودیو جیبلی و طراحی های گل و گیاه رنگ آمیزی شده اند. به هنگاه تابش نور خورشید بر روی این کارهای دستی، طیفی گسترده از رنگ های گوناگون بر روی سنگ فرش های موزه جیبلی انعکاس پیدا می کند.

 موزه جیبلی ژاپن

طبقه همکف اتاق نمایشگاهی درمورد تاریخ و دانش انیمیشن می باشد. همانطور که به جلو پیش می روید در طبقه اول به یکی از جالب ترین بخش های این موزه شگفت انگیز برخورد خواهید کرد. این طبقه در موزه جیبلی ژاپن به “Where a Film is Born” معروف است که شامل پنج اتاق می باشد.

یکی از این اتاق ها “A Boy’s Room” نام دارد. این اتاق در اولین نگاه این طور به نظر می رسد که به کسی متعلق است که تا دقایقی پیش در حال طراحی ایده های خود بوده است. اتاق پر از کتاب ها و اسباب بازی های گوناگون است. دیوار اتاق ها پر شده اند از تصویر ها و ایده های طراحی. این اتاق الهام بخش برای گذر از مرحله کاغذ سفید تا یک فیلم کامل می باشد. بعد از بازدید از هر ۵ اتاق متوجه خواهید شد که یک فیلم انیمشین چگونه ساخته می شود.

انیمیشن های ژاپنی در موزه جیبلی

اطلاعات مورد نیاز پیش از بازدید از موزه جیبلی

 • موزه جیبلی ژاپن روزهای سه شنبه تعطیل می باشد.
 • این موزه همچنین در روزهای آخر سال تعطیل می باشد. همچنین در سال دو بار مرمت می شود که در این دوره تعطیل می باشد.
 • بلیط ورود به موزه باید از پیش خریداری شود. با مراجعه به وب سایت رسمی موزه جیبلی ژاپن میتوانید اطلاعات بیشتری کسب کنید.
 • بازدیدکنندگان می توانند در سالن The Saturn Theater به تماشای فیلم های انیمیشن بنشینند.
 • موزه جیبلی ژاپن جایگاه پارک ندارد به همین دلیل از بازدیدکنندگان خواهش می شود از وسایل نقلیه عمومی استفاده نمایند.
 • سرویس های بهداشتی داخل موزه جیبلی ژاپن برای افرادی که از صندلی چرخ دار استفاده می کنند مناسب می باشد.
 • بازدیدکنندگان میتوانند کالسکه کودک را در طبقه همکف قرار دهند.
 • کمد هایی جهت قرار دادن وسایل خود با احتساب هزینه در طبقه همکف وجود دارد.
 • صندلی های چرخ دار جهت عاریه برای استفاده افراد نیازمند داخل موزه جیبلی ژاپن وجود دارد.
 • سگ های ویژه آموزش دیده مخصوص افراد کم توان اجازه ورود به موزه جیبلی ژاپن را دارند.
 • دستگاه هایی برای افراد کم شنوا وجود دارد که بازدیدکنندگان می توانند با پرداخت هزینه از آن استفاده نمایید.
 • باجه تلفن داخل موزه نیز وجود دارد که بعد از تماس هزینه آن را باید پرداخت کنید.
 • داخل سرویس های بهداشتی میز های مخصوص جهت تعویض پوشاک کودکان تعبیه شده است.
 • سرویس های بهداشتی برای افرادی که از صندلی چرخ دار استفاده می کنند به راحتی قابل استفاده می باشد.
 • طبقات همکف، اول و دوم با آسانسور قابل دسترس می باشند.
 • دسترسیبه پشت بام موزه فقط از طریق راه پله دورانی قابل دسترسی است.
کلمه‌های کلیدی: