امسال به جشنواره فیل ها در جیپور دعوتید

امسال به جشنواره فیل ها در جیپور دعوتید

همه ساله در هندوستان و جیپور جشنواره های مختلف رنگارنگی برگزار می گردد که یکی از این جشنواره ها همین جشنواره فیل ها در جیپور می باشد. این جشنواره ها دیگر به جاذبه های گردشگری برای هند تبدیل شده است و هر سال از سراسر جهان بینندگان برای دیدن این جشنواره به هندوستان می آیند.

جشنواره فیل ها

هندوستان که نام رسمی‌اش جمهوری هندوستان است کشوری در جنوب آسیا است که پایتخت آن دهلی نو می‌باشد. این کشور از  غرب با پاکستان؛ از شمال با چین، بوتان، نپال و تبت؛ و از شرق با برمه و بنگلادش همسایه‌است. از جنوب نیز با اقیانوس هند مرز آبی دارد. امروز می خواهیم سری به جیپور بزنیم و در مورد یکی از زیباترین فستیوال های هند صحبت کنیم که در شهر جیپور برگزار می شود: جشنواره فیل ها! این جشنواره هر ساله در شهر برگزار می شود طرفداران بسیار زیادی دارد. این جشنواره همزمان با جشنواره رنگ یا فستیوال هولی در این منطقه برگزار می شود و طرفداران بسیاری دارد. هر سال در ماه مارس که این فستیوال برگزار می شود بازدیدکنندگان زیادی از سرتاسر هند و کشورهای دیگر به جیپور سفر می کنند تا از نزدیک شاهد حضور فیل های رنگ آمیزی شده باشند.

جشنواره فیل ها

جشنواره فیل ها هرساله در شهر صورتی رنگ هند، جیپور برگزار می شود. این فستیوال همیشه در هنگام ماه کامل برگزار می شود و فیل های رنگ آمیزی شده در این جشنواره حضور پیدا کنند. فیل بخشی جدایی ناپذیر از سبک زندگی و فرهنگ ساکنین جیپور است و نقشی مهم در این مراسم ایفا می کند.

جشنواره فیل ها

فیل ها برای شرکت در این جشنواره ابتدا حمام می شوند و بعد با رنگ های طبیعی رنگ آمیزی می شوند و با انواع و اقسام جواهرات، پارچه های رنگارنگ و … تزئین می شوند. صاحب هر فیل نیز لباسی فاخر و اشرافی به تن می کند و با فیل خود در جشنواره شرکت می کند. تصاویر و نقاشی های سنتی و آئینی روی بدن  و صورت فیل ها نقاشی می شود. حتی گوشواره، گردنبند و تاج هایی از جنس طلا و نقره هم برای فیل ها استفاده می شود و فیل ها را همانند یک پادشاه و ملکه می آرایند و تزئین می کنند! تمام این کارها توسط صاحب فیل که ماهوت (Mahout) نامیده می شود انجام می شود. خود ماهوت هم لباس هایی فاخر به تن می کند و انواع و اقسام تزئینات و جواهرآلات را استفاده می کند و همراه با فیلش در جشنواره حضور پیدا می کنند.

جشنواره فیل ها

یکی از جالب ترین و تماشایی ترین بخش های این جشنواره بخش آغازین جشنواره یعنی رژه دسته جمعی فیل هاست. فیل های رنگ آمیزی شده در صفوف منظم قرار می گیرند و همراه با موسیقی سنتی و مراسم خاص حرکت می کنند. رژه منظم فیل های رنگارنگ و تزئین شده تصاویری بسیار جالب و تماشایی به وجود می آورد که مطمئنا برای گردشگران و بازدیدکنندگان بسیار جالب خواهند بود. جالب است بدانید که تنها فیل های ماده حق شرکت در برنامه رژه را دارند. هر فیل همراه با صاحبش وارد میدان می شود و با ورود او موسیقی سنتی نواخته می شود. بعد از رژه فیل ها، مسابقات مختلفی با محوریت فیل برگزار می شود و شور وهیجان زیادی در بین شرکت کنندگان و تماشاچیان به وجود می آید. مسابقات و بازی هایی مثل چوگان با فیل، مسابقه طناب کشی با فیل، مسابقه دو فیل ها، مسابقه بهترین نژاد فیل و … در جریان جشنواره فیل ها برگزار می شود. علاوه بر حرکات نمایشی فیل های رنگ آمیزی شده، می توانید شاهد موسیقی و رقص های محلی هم باشید که با لباس های سنتی انجام می شود. در حاشیه این فستیوال، نمایشگاه GajShringar  هم برگزار می شود و انواع صنایع دستی، سوغاتی، جواهرآلات و تزئینات هندی و غذاهای محلی برای فروش عرضه می شود.

فیل در هند و به ویژه در فرهنگ و تاریخ جیپور نقشی مهم دارد. طبق افسانه و اسطوره های هندی زمانی که دنیا خلق شد نه جواهر از اقیانوس پدید آمد و یکی از آن ها یک فیل بوده است. در زمان های قدیمی که این جشنواره برگزار می شد فیل ها با یکدیگر می جنگیدند و قوی ترین فیل به عنوان برنده معرفی می شد. خوشبختانه امروز از رسم و رسوم خشن خبری نیست و صرفا فضایی برای رژه فیل های رنگی و رقص و آواز است. جشنواره فیل ها در سال های اخیر محبوبیت جهانی پیدا کرده است و بسیاری از گردشگران از سرتاسر دنیا برای حضور در این جشنواره به جیپور سفر می کنند. تا سال ۲۰۱۱ این فستیوال در استادیوم Chaugan برگزار می شد. اما به دلیل استقبال گسترده از این جشنواره، فضای استادیوم پاسخگوی حجم عظیم بازدیدکنندگان نبود و به همین دلیل، جشنواره فیل ها در زمین چوگان جیپور برگزار می شود که بسیار وسیع تر است.

جشنواره فیل ها

همان طور که گفتیم جشنواره فیل ها در زمین چوگان جیپور برگزار می شود که درست مقابل استادیوم sawai Man Singh است. در طول برگزاری فستیوال از هرکجای شهر که باشید با استفاده از تاکسی، اتوبوس و اتومبیل می توانید خود را به این بخش از شهر برسانید.

منبعjaipur.org.uk

کلمه‌های کلیدی: