اندکی از جاذبه های ازمیر ترکیه

ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه بعد از استانبول و آنکارا از لحاظ بزرگی و دارای موقعیت ممتاز به عنوان شهری تجاری، صنعتی و بندری می باشد. ازمیر شهری ساحلی و در کنار دریای اژه قرار دارد. خلیج زیبا و لاجوردی ازمیر که اطراف آن  را باغ های گل احاطه کرده اند، از دیرباز و از زمانی که جزو یکی از شهرهای یونانی اسمیرنا (Smyrna)  بوده است، از بنادر مهم دریای اژه محسوب می شود و اسکله کوردون  آن مثل همه اسکله های دنیا پر جنب و جوش و جذاب است. در ادامه به معرفی چند مورد از جاذبه های ازمیر می پردازیم.

پارک فرهنگ ازمیر (Kültürpark)

یکی از معروف ترین جاذبه های ازمیر پارک فرهنگ ازمیر است. در آتش سوزی سال ۱۹۲۲ بیشتر بخش های مرکزی شهر بین آلسانکاک (Alsancak) و باسمان (Basman) که برای چندین قرن محله یونانی ها بود، تخریب شد. در حال حاضر در این بخش یک پارک فرهنگی احداث شده که پاتوق مردم محلی است. نمایشگاه بین المللی ازمیر نیز اخیرا از اینجا به Gaziemir منتقل شده است و تنها شهر بازی کوچک پارک باقی مانده است. در اینجا حتما از موزه تارخ و هنر ازمیر بازدید کنید.

اندکی از جاذبه های ازمیر ترکیه

بازار باستانی آگورا ازمیر (َAgora)

بازار سنتی آگورا از دیگر جاذبه های ازمیر است که متعلق به قرن چهارم پیش از میلاد است، در زلزله سال ۱۷۴ پس از میلاد ویران شد اما خیلی زود به دستور مارکوس اورلیوس، امپراتور روم بازسازی شد. ستون های قرنتسی (Corinthian) و دروازه فائوستینا (Faustina Gate) بسیار زیبا هستند، اما جالب تر از آن اتاق ها و آب انبارهای موجود در زیر زمین های دو قصر هستند و بازدیدکنندگان متوجه می شوند این بازار مستطیلی چند طبقه در روزهای اوج خودش چه شکلی بوده است.

کاوش های باستان شناسی بر روی این سایت هنوز هم ادامه دارد. قبرستان مسلمانان هم بعدها در آگورا ساخته شد و بسیاری از سنگ قبرها هنوز هم باقی هستند. گیشه تهیه بلیط در بخش جنوبی کمی بعد از بلوار غازی عثمان پاشا است.

اندکی از جاذبه های ازمیر ترکیه

کلیسای سنت پلیکارپ ازمیر (St Polycarp)

از دیگر جاذبه های ازمیر کلیسای سنت پلیکارپ می باشد. این کلیسای کاتولیکی در اوایل قرن ۱۷ بنا شده است و قدیمی ترین کلیسای در حال کار شهر محسوب می شود. سالم باقی ماندن این کلیسا از آتش سوزی سال ۱۹۲۲ که همه ساختمان های اطراف را ویران کرد، چیزی شبیه معجزه است. دیواره های نقاشی شده داخل کلیسا در قرن نوزدهم توسط ریموند چارلز پر، بازسازی و نقاشی هایی به آن اضافه شده است. او تصویر خودش را نیز در میان نقاشی هاکشیده است.

کلیسا به نام روحانی مقدس شهر که توسط سنت جان مبلغ به مسحیت روی آورده بود و بعدها اسقف اسمیرنا شد، نامگذاری شده است. رومی ها در سال ۱۵۵ پس از میلاد، بعد از اینکه حاضر نشد مسیح را انکار کند او را سوزاندند و روز گرامی داشت او ۲۶ ژانویه است. برای ورود باید زنگ درب سفید Necati Bey Bulvarı ۲ را بزنید. با ورود به این کلیسا دوران پرفراز و نشیب گذشتگان را در ذهنتان به تصویر کشیده و حس آن دوران با حضور در این محیط بر شما مستولی خواهد شد.

اندکی از جاذبه های ازمیر ترکیه

کادیفه کاله ازمیر (Kadifekale)

بر اساس داستانی گفته می شود که الکساندر کبیر در قرن چهارم، این محل در کوهستان پاگوس Mt Pagos را برای ساخت قلعه اسمیرنا انتخاب کرده است. از سکونت گاه های یونانی چیزی جز بخش هایی از استحکامات عصر رومی ها باقی مانده است. چیز زیادی برای دیدن در این سایت باقی نمانده است اما چشم انداز خلیج ازمیر از اینجا واقعاً زیباست.

برای رسیدن به اینجا از dolmuş استفاده کنید. زنان اهل جنوب شرق ترکیه در اینجا نان تنوری می پزند و بافتنی های های رنگی می بافند و به توریست ها می فروشند. گفت وگو هایی برای گسترش کاوش بر روی تاتر رومی تا آگورا صورت گرفته است اما هنوز پروژه قطعی و یا برنامه زمانی مشخصی اعلام نشده است. چرا که بسیاری از کارشناسان معتقدند  در این مکان تاریخی نهفته است که با کاوش می توان به بقایای آن دست پیدا کرد و رمزگشایی بیشتری از دوران باستانی انجام داد.

منبع : Ezmir

 

کلمه‌های کلیدی: