سیستم حمل و نقل استانبول

سیستم حمل و نقل استانبول

در هر سفری، یکی از مهم‌ترین مسائل برای مسافر مسئلۀ حمل‌و نقل و جا‌به‌جایی در مقصد است. این مسئله برای مسافرانی که برای اولین بار به یک شهر یا کشور سفر می‌کنند بسیار پررنگ‌تر است. سفر به استانبول هم از این قاعده مستثنی نبوده و سیستم حمل و نقل خاص خودش را دارد. اگر قصد سفر به استانبول را دارید، حتما به اطلاعاتی دربارۀ سیستم حمل و نقل آن نیاز خواهید داشت. پس در ادامه با ایلیاگشت همراه شوید و سیستم حمل و نقل استانبول را بیشتر بشناسید.

شهر استانبول موقعیت جغرافیایی خاصی دارد و این مسئله باعث شده تا سیستم حمل و نقل آن نیز خاص و ویژه باشد. سیستم حمل و نقل استامبول ترکیبی از دو نوع زمینی و دریایی است که برای ارتباط بین سه بخش مختلف این شهر تعریف شده است. در ادامه با این سیستم بیشتر آشنا خواهید شد.

حمل و نقل در استانبول

 تراموا استانبول

حمل و نقل در استانبول
شاید بتوتان گفت تراموا محبوب ترین وسیله حمل و نقل مسافران در شهر استانبول است. این وسیلۀ نقلیه همچنین برای مسافریین خارجی که به استانبول سفر می‌کنند جذابیت خاصی دارد. تراموا دقیقاً از وسط خیابان‌های شهر عبور می‌کند و خطوط ریلی مخصوص به خودش را دارد. خطوط تراموا بسیار متنوع هستند و مسیرهای خوبی را به هم می‌رسانند. برای رفاه حال گردشگران، تعداد زیادی از مناطق توریستی به کمک تراموا قابل دسترسی است.

مترو استانبول

حمل و نقل در استانبول

در شهر استانبول، خطوط مترو برخلاف تراموا کاملاً در زیر زمین قرار دارد. متروی استانبول در مقایسه با تراموا سرعت بسیار بیشتری دارد و گزینۀ مناسبی برای سفرهای سریع است.  در شهر استانبول دو نوع مترو وجود دارد. نوع اول متروی برقی که خط اصلی متروی استانبول است و نوع دوم وسیله ای به نام فونیکولار که در سال 2011 در دو مسیر افتتاح شده و با استفاده از کابل کشیده می‌شود. یکی از معروقترین مسیرهای فونیکولار مسیری کوتاه و پرشیب از میدان نکسیم به سمت بندر کاباتاش است.   مسیرهای آن خصوصا مجتمع های تجاری و خیابان های معروف استانبول را تحت پوشش دارد.

 

[foogallery id=”23420″]

اتوبوس های خطی استانبول

حمل و نقل در استانبول

یکی دیگر از وسایل نقلیه استانبول مانند هر شهر دیگری اتوبوس‌های خطی است. برای این نوع اتوبوس‌ها در استانبول مسیرهای مختلف و متنوعی وجود دارد، اما به دلیل وجود ترافیک‌ سنگین در خیابان‌ها و معطلی زیاد، این اتوبوس‌ها مورد اقبال عمومی قرار نگرفته است، مگر در مورد مسیرهایی که تراموا به آن‌ها دسترسی ندارد!

 اسکله های استانبول

حمل و نقل در استانبول

از آنجایی‌که استانبول شهری است که در دو سوی یک آبراه قرار دارد، اسکله‌های زیادی در گوشه و اطراف آن قابل رؤیت است. این اسکله‌ها علاوه‌بر مقاصد تفریحی و تورهای دریایی، برای رفت‌وآمدهای روزانه هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. گفتنی است که اسکله‌ها در مقایسه با وسایل نقلیۀ دیگر هزینۀ بیشتری را شامل می‌شوند و همچنین فاصلۀ حرکت قایق‌ها زیاد است و ممکن است معطلی داشته باشد. ولی در کل سفر روزانه با کشتی بسیار مورد توجه گردشگران ورودی استانبول می باشد.

 

دلموش یا مینی باس استانبول

حمل و نقل در استانبول

دلموش‌ها، ون‌های زردرنگ ده نفره‌ای هستند که در همه جای شهر قابل رؤیت می‌باشند. هزینۀ کرایِ دلموش ازاتوبوس بیشتر و از تاکسی کمتر است. این نوع وسایل نقلیه، ایستگاه‌های مشخصی ندارند و بنابه درخواست مسافر حرکت یا توقف می‌کنند. گفتنی است که دلموش ها در بخش آسیایی استانبول حضور پررنگ تری دارند.

 

 

کلمه‌های کلیدی: