سیستم حمل و نقل استانبول

در هر سفری، یکی از مهم‌ترین مسائل برای مسافر مسئلۀ حمل‌و نقل و جا‌به‌جایی در مقصد است. این مسئله برای مسافرانی که برای اولین بار به یک شهر یا کشور سفر می‌کنند بسیار پررنگ‌تر است. سفر به استانبول هم از این قاعده مستثنی نبوده و سیستم حمل و نقل خاص خودش را دارد. اگر قصد سفر به استانبول را دارید، حتما به اطلاعاتی دربارۀ سیستم حمل و نقل آن نیاز خواهید داشت. پس در ادامه با ایلیاگشت همراه شوید و سیستم حمل و نقل استانبول را بیشتر بشناسید.

شهر استانبول موقعیت جغرافیایی خاصی دارد و این مسئله باعث شده تا سیستم حمل و نقل آن نیز خاص و ویژه باشد. سیستم حمل و نقل استانبول ترکیبی از دو نوع زمینی و دریایی است که برای ارتباط بین سه بخش مختلف این شهر تعریف شده است. در این مقاله سعی داریم آشنایی با سیستم حمل و نقل استانبول را دراختیارتون قرار بدیم که مردم برای تردد در شهر چند گزینه برای وسایل عمومی در مسیرهای مختلف دارند.

سیستم حمل و نقل استانبول

 تراموا استانبول

شاید بتوتان گفت تراموا محبوب ترین سیستم حمل و نقل استانبول است. این وسیلۀ نقلیه همچنین برای مسافریین خارجی که به استانبول سفر می‌کنند جذابیت خاصی دارد. تراموا دقیقاً از وسط خیابان‌های شهر عبور می‌کند و خطوط ریلی مخصوص به خودش را دارد. خطوط تراموا بسیار متنوع هستند و مسیرهای خوبی را به هم می‌رسانند. برای رفاه حال گردشگران، تعداد زیادی از مناطق توریستی به کمک تراموا قابل دسترسی است.

سیستم حمل و نقل استانبول

مترو استانبول

در شهر استانبول، خطوط مترو برخلاف تراموا کاملاً در زیر زمین قرار دارد. متروی استانبول در مقایسه با تراموا سرعت بسیار بیشتری دارد و گزینۀ مناسبی برای سفرهای سریع است. در شهر استانبول دو نوع مترو وجود دارد. نوع اول متروی برقی که خط اصلی متروی استانبول است و نوع دوم وسیله ای به نام فونیکولار که در سال 2011 در دو مسیر افتتاح شده و با استفاده از کابل کشیده می‌شود. یکی از معروقترین مسیرهای فونیکولار مسیری کوتاه و پرشیب از میدان نکسیم به سمت بندر کاباتاش است.   مسیرهای آن خصوصا مجتمع های تجاری و خیابان های معروف استانبول را تحت پوشش دارد.

مترو استانبول

اتوبوس های خطی استانبول

یکی دیگر از وسایل نقلیه استانبول مانند هر شهر دیگری اتوبوس‌های خطی است. برای این نوع اتوبوس‌ها در استانبول مسیرهای مختلف و متنوعی وجود دارد، اما به دلیل وجود ترافیک‌ سنگین در خیابان‌ها و معطلی زیاد، این اتوبوس‌ها مورد اقبال عمومی قرار نگرفته است، مگر در مورد مسیرهایی که تراموا به آن‌ها دسترسی ندارد!

اتوبوس های خطی استانبول

 اسکله های استانبول

از آنجایی‌که استانبول شهری است که در دو سوی یک آبراه قرار دارد، اسکله‌های زیادی در گوشه و اطراف آن قابل رؤیت است. این اسکله‌ها علاوه‌بر مقاصد تفریحی و تورهای دریایی، برای رفت‌وآمدهای روزانه هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. گفتنی است که اسکله‌ها در مقایسه با وسایل نقلیۀ دیگر هزینۀ بیشتری را شامل می‌شوند و همچنین فاصلۀ حرکت قایق‌ها زیاد است و ممکن است معطلی داشته باشد. ولی در کل سفر روزانه با کشتی بسیار مورد توجه گردشگران ورودی استانبول می باشد.

اسکله های استاتنبول

دلموش یا مینی باس استانبول

دلموش یکی دیگر از معروف ترین سیستم حمل و نقل استانبول است. دلموش‌ها، ون‌های زردرنگ ده نفره‌ای هستند که در همه جای شهر قابل رؤیت می‌باشند. هزینۀ کرایِ دلموش ازاتوبوس بیشتر و از تاکسی کمتر است. این نوع وسایل نقلیه، ایستگاه‌های مشخصی ندارند و بنابه درخواست مسافر حرکت یا توقف می‌کنند. گفتنی است که دلموش ها در بخش آسیایی استانبول حضور پررنگ تری دارند.

سیستم حمل و نقل استانبول

قوانین تاکسی گرفتن در استانبول

استانبول یکی از بهترین و پرتردد ترین مسیر های مسافرت بین ایرانی هاست. تاکسی گرفتن یکی از سیستم حمل و نقل استانبول و راحت ترین راه برای گردش در این شهر است. تاکسی ها در سطح شهر فراوان هستند، روز و شب کار می کنند، چهار نفر را سوار می کنند، نسبت به شهرهای اروپای نسبتا ارزان‌تر هستند و می توان آن‌ها را به راحتی در خیابان یا در ایستگاه های تاکسی یافت. در هنگام گرفتن تاکسی باید به یک سری نکات توجه کنید که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

فقط از تاکسی های رسمی و تاکسیمتر دار استفاده کنید

در استانبول فقط سوار تاکسی های رسمی شهر شوید. آن ها به رنگ زرد روشن هستند و روی سقف آن ها، علامتی با واژه taksion یا taxi دیده می شود. علاوه بر آن، پلاک تاکسی (و در برخی مواقع، لوگوی شرکت) باید روی درهای جلو و سقف دیده شود. مهمترین مورد هم این است که همه تاکسی های رسمی، تاکسیمتر دارند. نکات گوناگونی در رابطه با تاکسیمتر وجود دارد، مثلا اینکه شما مطمئن هستید هزینه ای که بابت مسیر از شما دریافت خواهد شد، هزینه اصلی ثبت شده در استانبول است.

قوانین تاکسی گرفتن در استانبول

در خودرو تاکسیمتر را پیدا کنید

با اینکه در بیشتر کشورها تاکسیمتر به گونه ای نصب می شود که برای مسافر قابل دیدن باشد، اما در تاکسی های موجود در استانبول، این وسیله پشت جعبه دنده قرار گرفته که شاید به راحتی نتوانید آن را ببینید، مخصوصا اگر صندلی عقب نشسته باشید.

خود مردم محلی استانبول معمولا رفلکس آن را در پنجره صندلی جلو می بینند. اما از آنجایی که شاید نتوانید رقم برعکس شده (مثل آینه) را بخوانید، بهتر است اول که سوار شدید نقطه شروع را ببینید و اگر مسیرتان طولانی است، هر چند دقیقه یک بار آن را بررسی کنید. این کار بی احترامی محسوب نمی شود، برعکس احترام او را به خاطر بلد بودن راه و چاه کسب می کنید.

قوانین تاکسی گرفتن در استانبول

کمربند ایمنی خود را حتما ببنید

با اینکه در ترکیه قوانین رانندگی روز به روز سخت تر می شود اما هنوز هم رانندگانی مشاهده می شوند که اصلا خوب رانندگی نمی کنند. برخی از راننده های تاکسی که جزو آن ها هستند نیز در شهر وجود دارد که پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از هرگونه اتفاقی، کمربند ایمنی خود را ببندید.

هزینه را به لیر پرداخت کنید

همیشه سعی کنید که لیر ترکیه داشته باشید زیرا در صورتی که هزینه آن را بخواهید با دلار یا یورو بدهید، نرخ بالایی را به شما پیشنهاد می کنند.

قوانین تاکسی گرفتن در استانبول

همیشه برای پرداخت پول خرد داشته باشید

گاهی در استانبول ممکن است در صورتی که مثلا یک اسکناس ۵۰ لیره به راننده بدهید او ادعا کند که به او ۵ لیره داده است و یا بگوید که پول خرد ندارد و شما مجبور شوید که هزینه بیشتری پرداخت کنید.

اپلیکیشن BİTAKSİ را روی گوشی خود نصب کنید

این اپلیکیشن را روی گوشی هوشمند خود دانلود کنید که کار با آن بسیار راحت است. توسط این برنامه می توانید مشاهده کنید که نزدیک ترین تاکسی به شما کجاست؛ همه تاکسی ها ثبت شده اند و حتی نام راننده نیز مشاهده می شود.

قوانین تاکسی گرفتن در استانبول

به تاکسی ها انعام ندهید

تا زمانی که یک راننده به شما کمکی مثلا برای جابجایی چمدان هایتان نکرده، او انتظار انعام از شما ندارد. اگر از راننده خیلی راضی هستید می توانید به او انعام دهید که این کار راننده را بسیار خوشحال خواهد کرد.

عوارض بزرگراه و پل با مسافرت است

زمانی که مسیر شما از پل بسفر یا اتوبان TEM می گذرد، هزینه عوارض باید پرداخته شود. راننده آن را پرداخت می کند اما هزینه آن روی مبلغ شما حساب می شود.

آدرس مقصد را حتما بدانید

احتمالا اینکه راننده اصلا انگلیسی بلد نباشد بسیار زیاد است. شما می توانید برای جلوگیری از اینکه مسیر را اشتباه رود یا مقصد شما را متوجه نشده باشد، نام و آدرس مقصد را روی کاغذ یا روی نت گوشی موبایلتان بنویسید و به او نشان دهید. با این کار خیالتان کاملا راحت خواهد شد.

قوانین تاکسی گرفتن در استانبول

به سوال های شخصی راننده پاسخ ندهید

بسیاری از رانندگان تاکسی ممکن است سوالات شخصی بپرسند. با اینکه آن ها بیشتر می خواهند حسی صمیمی ایجاد کنند اگر یک درصد احساس کردید که برای پاسخ دادن به آن ها راحت نیستید به راحتی سکوت کنید. شما مجبور به جواب نیستید.

قوانین تاکسی گرفتن در استانبول

از گوگل مپ استفاده کنید

زمانی که می خواهید از نقطه ای به نقطه دیگری بروید بهتر است که گوگل مپ خود را روشن کرده و مسیر را توسط آن بررسی کنید. در شرایط نادری ممکن است راننده شما را از راهی طولانی به مقصد برساند تا هزینه بیشتری دریافت کند.

کلمه‌های کلیدی: