آشنایی با حمام سنتی استانبول

استانبول یکی از پرطرفدارترین شهرهای توریستی برای ایرانیان است. استانبول (قسطنطنیه) بزرگ‌ترین شهر، مرکز فرهنگی و اقتصادی کشور ترکیه است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را جدا می‌کند.

زمانی که برنامه سفر به استانبول خود را می ریزید، به جز دیدن از جاذبه های مطرح و چشم نواز استانبول یعنی مساجد بی نظیرش با معماری خیره کننده یا دیگر جاذبه های قسطنطنیه، یک نصف روز را به حمام های سنتی استانبول اختصاص دهید. یکی از پر طرفدارترین جاذبه های استانبول که آرامش را به شما برمی گرداند و استرس را از شما دور می کند، حمام های قدیمی و سنتی در ترکیه است.

این حمام ها را در بسیاری از کوچه پس کوچه های استانبول پیدا می کنید. اگر در فصل های سرد سال همانند پاییز و زمستان که نمی توان در دریا شنا کرد به استانبول می روید، یا اگر می خواهید از گرمای داغ در فصل های گرم سال همانند بهار و تابستان در استانبول فرار کنید، حمام های سنتی استانبول بهترین گزینه و انتخاب شما خواهد بود.

حمام سنتی استانبول

بازدید از حمام های سنتی استانبول

در یک روز بسیار شلوغ و پر برنامه در استانبول، زمانی که بازدید خود را از بناهای دیدنی در محله هایی همانند فاتح یا بازار بزرگ تمام کردید، حمامی ترکی را انتخاب کرده و به آنجا بروید. می توانید ناهار خود را در بیرون سفارش داده و سپس به حمام بروید یا اینکه در حمام هایی که بخش رستورانی دارند، غذای خود را سفارش دهید.

با این وجود، قبل از اینکه تجربه رفتن به حمام های استانبول را نداشته باشید، نمی توانید متوجه بشوید که از این جاذبه خوشتان می آید یا نه! پس بهتر است که برای بار اول حتما، آن را امتحان کنید.قطعا پشیمان نخواهید شد.

حمام سنتی استانبول

تفاوت حمام های سنتی استانبول با حمام ترکی

بسیاری از هتل های استانبول دارای حمام ترکی هستند. همچنین در مناطق و محله های قدیمی می توانید حمام های سنتی استانبول را به سبکی سنتی پیدا کنید. در ابتدا باید بین این دو حمام یکی را انتخاب کنید. چرا که محیط این دو کمی با هم فرق دارد. مسلما حمام های استانبول در محله های قدیمی حال و هوای دیگری دارد. حال که نوع حمام خود را انتخاب کرده اید، با توجه به هزینه ای که می کنید، می توانید خدمات و امکانات متعددی را دریافت کنید. اما این خدمات و امکانات چه هستند؟

لیست خدمات حمام های سنتی استانبول

برای شما لیستی از این خدمات وجود دارد که می توانید از میان آن ها آنچه را که می خواهید انتخاب نمایید. خدمات احتمالی حمام های سنتی استانبول شامل این موارد است:

سلف-سرویس

طبعا در این نوع سرویس، همه چیز به عهده خودتان است. باید وسایل حمام خود را با خود به حمام بیاورید. از قبل باید به آنچه که نیاز دارید، فکر کرده باشید. وسایلی همانند صابون، حوله و شامپو حتما باید در بقچه حمام شما باشند. همچنین خودتان باید خودتان را بشورید. این سرویس به همین دلایل، ارزان ترین سرویس ارائه شده در حمام های سنتی استانبول است و شما تنها، هزینه ورودی و تعدا ساعاتی که در حمام هستید را می پردازید.

با این وجود اگر برای اولین بار است که به حمام های سنتی ترکی می روید و به دنبال تجربه ای بی نظیر هستید، ما به شما پیشنهاد می دهیم که قید این سرویس را بزنید. قطعا سرویس های بهتری نیز برای رفع خستگی و ریلکس کردن در حمام های استانبول وجود دارد. شاید قیمت و هزینه چنین حمامی برایتان حدود ۶۰ لیر در بیاید.

حمام سنتی استانبول

سبک سنتی

اگر به دنبال تجربه حمام های قدیمی و سنتی ترکی را دارید، پس این یکی را انتخاب کنید. سبک سنتی در حمام های ترکی، همان شیوه ای است که در حمام های قدیمی ایران وجود داشت. جدای از شستشوی بدن، گرفتن یک مشت و مال حسابی، خستگی را پس از گشت و گذار در استانبول از شما دور می کند. در این شیوه حمام ها، فردی برای ۱۵ دقیقه، در خدمت شما خواهد بود و به نوعی خدمتکارتان می شود. همچنین شما نیازی به آوردن وسایل شستشو به درون حمام ندارید.

چرا که بقچه ای برای شما در حمام در نظر می گیرند. این نوع حمام سنتی را با پرداخت هزینه ای در حدود ۹۵ لیر می توانید بیابید. برای اولین تجربه حضور در حمام های ترکی، ما سبک سنتی را به شما پیشنهاد می دهیم. می توانید لیستی از بهترین حمام های استانبول را مشاهده کرده و از میان آن ها، حمام مورد پسندتان را انتخاب کنید. بسیاری از این حمام ها از نظر طراحی فضای داخلی، امکاناتی که به مشتریان خود ارائه می دهند، امکان دسترسی و فضایی که دارند هزینه ورودی خود را تعیین می نمایند.

استفاده از شیوه های دیگر

در بسیاری از حمام ها، می توانید خدمات دیگری را نیز از لیست خدمات انتخاب کنید. می توانید برای پوست صورت خود، ماسک صورت انتخاب کنید. نوع شامپو و صابون خود را انتخاب کنید. گزینه مشت و مال در حمام را تیک بزنید و بسیاری از مراقبت های پوستی متنوع را درخواست دهید. همچنین زمان حضورتان در حمام ها را نیز خودتان انتخاب خواهید نمود. می توان سپری کردن ۳ ساعت را در این محیط مناسب دانست.

در هنگامی که حمام های سنتی استانبول را انتخاب می کنید، به شما بسته ای داده می شود که در آن شامپوی بدن و وسایل شستشو همانند کیسه و لیف قرار دارد. همچنین دو لنگ و حوله به شما داده می شود. در نهایت شما را به سالنی که مخصوص استراحت اولیه است راهنمایی می کنند. در این قسمت به شما کمدی می دهند که حتی می توانید آن را قفل کنید. وسایلتان را درون کمد بگذارید. شما را به سمت رختکن هدایت می کنند و به شما صندل و پارچه لنگی نیز می دهند.

حمام سنتی استانبول

در گرمخانه، زمانی را برای گذراندن و تماشای معماری گرمخانه خواهید داشت. کمی در این فضای پر بخار، می مانید تا بدن شما مرطوب شود. می توانید در زیر گنبد زیبای حمام و بر روی سکویی از سنگ های مرمر در وسط حمام های سنتی استانبول، دراز کشیده و استراحت کنید. به این سکو در زبان ترکی گوبکتاشی (göbektaşı) می گویند.

پس از ۱۵ دقیقه استراحت، فردی برای کیسه کشی به کمک شما خواهد آمد. در اینجاست که باید این جمله معروف را بیان کنیم: نابرده رنج، گنج میسر نمی شود. چرا که مشت و مال درد خواهد داشت اما در نهایت به شما احساس سبکی خواهد داد. در نهایت بدنتان را با آب سرد شستشو داده و دوباره می توانید استراحت کنید. تمام فرایند کیسه کشی حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد. بعد از آن برای ۱۵ دقیقه یا بیشتر بر روی سکوی میانی استراحت کنید. پس از استراحت به بخش سرد و تفریحی حمام می روید.

بخش سرد بعدی را می توان همان رختکن دانست که نه تنها هوایی خنک تر داشته بلکه سرویس های بهداشتی نیز دارد. برای ورود به این قسمت که از طرفی بسیار تمیز نیز هستند، به شما حوله می دهند تا تن خود را خشک کنید. همچنین دوش هایی برای استفاده تعبیه شده است.

 منبع: theistanbulinsider.com

 

کلمه‌های کلیدی: