حتما به موزه رحمی کوچ استانبول بروید

حتما به موزه رحمی کوچ استانبول بروید

موزه رحمی کوچ استانبول با تلفظ صحیح انگلیسی Rahmi M. Koç Museum یکی از موزه های معروف ترکیه می باشد. در استانبول، چنان جاذبه های دیدنی و وصف نشدنی می بینید که هیچ گاه از یاد نخواهید برد. اگر چه جاذبه های تاریخی استانبول و مساجد دیدنی آن یکی از مکان های گردشگری و پربازدید است. با این حال برای عاشقان به ماشین و صنعت ماشین سازی،امروز به سراغ یکی از بهترین موزه های استانبول آمده ایم. موزه رحمی کوچ استانبول Rahmi M. Koç Museum یکی از آن موزه هایی است که شما را برای ساعت ها سرگرم می کند. حتی اگر به تاریخ صنعت ماشین سازی هم علاقه نداشته باشید، در این موزه به وجود می آیید. دیدن موتورهایی قدیمی، اولین ماشین ها و دوچرخه های دنیا را در این شهر یکجا خواهید دید. اگر به تاریخ صنعت ماشین سازی و هر آنچه که برای حمل و نقل در دهه های گذشته ساخته شده است، را در موزه رحمی کوچ استانبول خواهید دید.

موزه رحمی کوچ

موزه رحمی کوچ استانبول در حقیقت، در سال ۱۹۹۴ از طرف شخصی به همین نام (رحمی کوچ) در سواحل خلیج گلدن هورن در نزدیکی گالاتا افتتاح شد. حالا سوال پیش می آید که رحمی ام. کوچ در حقیقت که بود؟ برای پاسخ دادن به این سوال، می بایست بگوییم که رحمی کوچ، عضو ثروتمندترین سلسله ی ترکیه و رئیس بازنشسته ی گروه کوچ بود. این شخصیت بسیار پولدار و مهم ترکیه با کلکسیون و علاقه ای که به حمل و نقل داشت توانست بنای کوچک این موزه را در سال ۱۹۹۱ پیدا کند. این شخص برای راه اندازی موزه خصوصی خود، تا سال ۱۹۹۴ به دنبال بهترین ماشین ها و موتور سیکلت های تاریخی دنیا گشت و توانست تعداد بی نظیری از آن ها را در موزه رحمی کوچ استانبول گردآوری نماید.

موزه رحمی کوچ

در نهایت این موزه برای بازدید عموم، در تاریخ ۱۳ دسامبر ۱۹۹۴ افتتاح شد. موزه رحمی کوچ استانبول در حومه ی هاسکوی ساحل شمالی منطقه ی گلدن هورن واقع شده و دارای دو بنای متصل به هم است.

موزه رحمی کوچ

این موزه که یک موزه خصوصی صنعتی در استانبول ترکیه است، به تاریخچه ی حمل و نقل، صنعت، و ارتباطات اختصاص یافته است. هر آنچه که در این موزه می بینید مربوط به ماشین های جلا داده شده، رنگارنگ و زیبای قدیمی، دوچرخه ها و همین طور موتور سیکلت های قدیمی است. انواع کشتی ها و علوم و فنون دریایی نیز در این موزه خصوصی برای بازدید عموم، قرار داده شده اند. عموم گردشگرانی که برای چندمین بار وارد استانبول می شوند یا در تور استانبول شرکت می کنند، حتما بازدید از موزه رحمی کوچ استانبول را در برنامه های بازدید خود قرار می دهند. مخصوصا افرادی که جزو عاشقان ماشین های قدیمی و عتیقه هستند.

موزه رحمی کوچ

موزه در زمینه های حمل و نقل زمینی (به زبان ترکی: قارایولو اولاشیمی)، دریایی (به زبان ترکی: دنیز اولاشیمی یا دنیزجیلیک)، هوایی (به زبان ترکی: هاواجیلیک)، ارتباطات (به ترکی: ایله تیشیم) و مهندسی (در زبان ترکیه به آن مهندیسلیک می گویند) آثار با ارزشی را به نمایش گذاشته است. همچین وسایل علمی و به خصوص مدل ها و عروسک هایی که در این موزه قرار داده اند، بسیار دیدنی و جذاب بوده است. این مدل های کوچک ماشین ها نه تنها کودکان را به خود جذب می کند بلکه بزرگسالان نیز بسیار به آن ها علاقه مند می شوند.

موزه رحمی کوچ

شما با بازدید از موزه رحمی کوچ استانبول می توانید انواع اتومبیل مسابقه ای، اسپرت، کوپه و موتور سیکلت، انواع قایق و کشتی، هواپیما و وسایل نقلیه ی هوایی و ابزار الات علمی مانند ساعت، اجزای اتومبیل و هواپیما، تلفن و بسیاری دیگر را مشاهده نمایید.

موزه رحمی کوچ

در بین ۹۰ پارچه باارزش از میان برندهای مختلف ماشین سازی دنیا، می توانید به دیدن مرسدس روباز مدل ۱۹۴۰ کاسوس سیسئرو، دو اتوموبیل مرحوم ارطغرول یکی رولس – رویس و دیگری بنتلی، آمبولانس تاریخی، فایتون های سلطنتی، تکنه و قایق های ریوا و… بروید. همچنین وسایل و اتوموبیل های جالب (چئوره دوستو) نمایش داده می شود.

موزه رحمی کوچ

ادوات، وسایل علمی، عروسک ها و مدل های تاریخی و زیبا از دیگر مجموعه های ارزشمند این موزه در میان جاذبه های ترکیه است. می توانید در تورهایی که در نزدیکی موزه برگزار می شود، شرکت کنید. یکی از این تورهای قایق سواری با قایق “کنت اوستوروگ” یا با کشتی بخاری بوده که در تور گلدن هورن شرکت می کنید. این گشت و گذار بر روی گلدن هورن حدود ۴۰ دقیقه طول می کشد. همچنین موزه رحمی کوچ استانبول برای بازدیدکنندگان علاقه مندش، امکان گردش در اطراف گلدن هورن را با ترن موزه فراهم نموده است. این گردش، رایگان است. منتها باید از قبل برای آن بلیط تهیه کرده و صندلی رزرو کنید.

منبع: istanbultourstudio.com

 

کلمه‌های کلیدی: