برج دختر استانبول

برج دختر استانبول با نام انگلیسی کامل Maiden’s Tower گزارش امروز ایلیاگشت را شامل میشود، با ما همراه باشید. استانبول با توجه به تلفیقی از جاذبه های تفریحی و تاریخی که در این شهر وجود دارد برای تمامی سلیقه ها گزینه های جذابی دارد و می توان از آن به عنوان یک مقصد تمام عیار نام برد.

همانطور که گفتیم در این شهر جاذبه های گردشگری زیادی وجود دارد که یکی از معروف ترین آن ها که به نوعی نماد شهر استانبول هم به شمار می آید برج دختر است. این برج که در دل بسفر واقع شده مورد توجه همگان قرار گرفته و جز اصلی جاذبه های شهر استانبول به شمار می آید، آنچه سبب معروف شدن این برج شده تاریخچه ی آن است.

برج دختر استانبول

تاریخچه برج دختر استانبول

برج میدان یا برج دختر استانبول یکی از شاخص ترین جاذبه های گردشگری استانبول است که به نوعی نماد شهر استانبول هم بشمار می رود. به منظور بازدید از این برج می توانید با استفاده از قایق هایی که در تنگه بسفر حاضر هستند به سمت این برج بروید.

برج دختر استانبول که به آن برج لئاندر «LEANDER’S TOWER» در استانبول که با نام «Kız Kulesi»  به معنی برج دختر نیز شناخته می شود، یکی از مشهورترین آثار تاریخی کشور ترکیه است. به طور کلی منطقه ای که این برج در آن قرار گرفته دارای پیشینه تاریخی زیادی بوده و در دوران امپراتوری روم باستان از این جزیره به عنوان گمرک و نقطه کنترل بازرگانی و برج فانوس دریایی استفاده می شده است.

برج دختر استانبول

افسانه جالب برج دختر استانبول

اگر بخواهیم درباره تاریخچه ی برج دختر استانبول و داستانی که دارد صبحت کنیم، در ابتدا باید بگوییم که این برج ساختمان کوچکی بر روی جزیره ای میان تنگه بسفر است که تبدیل به یکی از جذاب ترین جاذبه های استانبول شده است. این برج با نام های دیگری نظیر لیندر و دامالیس هم در طول شناخته می شده است.

قدمت برج دختر استانبول به ۱۰۰۰ سال پیش، درست در زمان حکومت بیزانس ها بر ترکیه برمی گردد. این برج در طول تاریخ کاربردهای مختلفی داشته و یکی از آن ها محلی برای دریافت عوارض بوده و در زمانی دیگر از آن به عنوان برج دفاعی و زمانی به عنوان یک فانوس دریایی نیز استفاده می شده است. در قرن نوزدهم میلادی از برج دختر استانبول به عنوان یک بیمارستان موقت و ایستگاه رادیویی نیز استفاده می کرده اند. در قرن فعلی که (قرن ۲۱) باشد هم از برج دختر استانبول به عنوان یک موزه که درونش رستورانی نقلی وجود دارد نیز استفاده می کنند و در صنعت گردشگری استانبول نقش پررنگی دارد.

برج دختر استانبول

درست در بالای تنها اتاق برج نیز گنبدی سنگی به چشم می خورد که در مرکز آن میله ای مرتفع قرار گرفته است. امروزه ارتفاع کلی برج با احتساب میله به ۲۳ متر می رسد و بدنه برج نیز از بتن ساخته شده است.

حضور برج دختر استانبول در فیلم ها

این برج در بین مردم منطقه دارای شهرتی بسیار زیاد است و  داستان های تراژدیک مربوط به گذشته آن تنها عامل بخشی از این شهرت بوده و در روزگار معاصر نیز رویدادهایی سبب بیشتر شدن آوازه و نام برج دختر شده اند. در یکی از نسخه های مجموعه مشهور جیمز باند که در سال ۱۹۹۹ ساخته شده و با نام «The World Is Not Enough» شناخته می شود، بخش هایی از فیلم در این برج تصویربرداری شده است.

همچنین در بازی مشهور کامپیوتری «Assasin’s Creed: Revelations» برخی از مراحل و بخش های بازی با این برج سر و کار دارد. در بخشی از این بازی شخصیت اصلی ماجرا یعنی نیکولو پولو «Niccolo Polo» باید در بخش پائین این برج؛ سازه ای پیچیده جهت پنهان کردن کلید مشهور به  «Masyaf key» ایجاد کند.

برج دختر استانبول

رزرو رستوران در برج دختر استانبول

در برج مکان های بسیار جذابی برای صرف صبحانه، ناهار و شام وجود دارد که می توانید برای صرف هر کدام به سمت آن ها بروید. توجه داشته باشید برای رفتن به این کافه ها زمان های خاصی مشخص شده است که می بایست قبل از رفتن از آن ها اطلاع داشته باشید. لازم به ذکر است که بگوییم حتما قبل از رفتن به هر کدام از رستوران های برج دختر استانبول به منظور صرف ناهار، شام یا صبحانه حتما زمان رفتنتان را رزرو نمایید.

برج دختر استانبول
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  • هزینه ورود موزه: ۲۵ لیر ترکیه
  • ساعت بازدید برج دختر استانبول: روزهای شنبه و یکشنبه: ۱۰:۰۰- ۱۸:۴۵ | ۲۰:۱۵ – ۱۲:۳۰ بامداد | سایر روزهای هفته: ۹:۱۵ – ۱۸:۴۵
  • آدرس : Salacak Mahallesi, Üsküdar, Istanbul, Turkey
کلمه‌های کلیدی: