کارهایی که باید در استانبول انجام دهید

استانبول شهری زیبا و پر جنب و جوش است که هر سال گردشگران زیادی از سراسر جهان آن را به عنوان مقصد سفرشان انتخاب می کنند. از آن جایی که استانبول فاصله نسبتا کمی با کشور ما دارد و نیازی هم به دریافت ویزا نیست هر سال گردشگران زیادی هم از ایران به این شهر رویایی سفر می کنند. در این گزارش قصد داریم تا شما را با برخی تفریحات شهر استانبول آشنا سازیم.

گردش در شهر با موتور سیکلتی قدیمی

اگر عاشق موتورهای قدیمی هستید تور این مورد از تفریحات غیر معمول استانبول برایتان انتخابی مناسب است. محلی ها این تورها را برگزار می کنند. آن ها با کلاه کاسکت، دیگر وسایل ایمنی موتور سواری و دوربین به دنبال شما می آیند. موتور متعلق به جنگ جهانی دوم است و یک همراه می‌تواند در صندلی کناری آن بنشیند.

گردش در شهر با موتور سیکلت قدیمی از تفریحات شهر استانبول

کشف هنرهای خیابانی بخش آسیایی

هنر خیابانی استانبول در چند سال گذشته و به ویژه بعد از جشنواره هنر دیواری استانبول رشد چشمگیری داشته ‌است. در این جشنواره هنرمندان ترک و بین ‌المللی، هنر خود را بر روی دیوار ساختمان ‌های ناحیه قاضی ‌کوی استانبول به نمایش گذاشتند و باعث شده کل خیابان ها تبدیل به یک گالری هنری بزرگ شود. در هر گوشه و کنار آن اثری متفاوت را می بینید. از معروف ترین هنرمندان آن می توان این موارد را ذکر کرد.

No More Lie نام‌ مستعار هنرمندی است که از سنین کم در خانه نقاشی را شروع کرد اما نهایتاً به نقاشی دیواری روی آورد. او بیشتر حیوانات و سیاستمداران روی کار ترکیه و بین ‌الملل را به تصویر می ‌کشد. Canavar به معنی هیولا است. او به طور کلی موجودات عجیب و غریب و هیولاها را در آثار خود به تصویر می ‌کشد. با تماشای آثار او گویی وارد کابوسی شبانه شده ایم.

 هنرهای خیابانی بخش آسیایی از تفریحات شهر استانبول

بازدید از پارک مینیاتورک

یکی از تفریحات استانبول که می تواند برای بچه ها بسیار جالب باشد پارک مینیاتورک است. در این جا صدها اثر تاریخی با ابعاد کوچک ساخته شده اند و در کنار هم قرار دارند. با رفتن به آن در واقع داخل استانبولی کوچک می شوید. اگر زمان کافی در اختیار ندارید می توانید به جای بازدید از تک تک جاذبه ها به پارک مینیاتورک بروید. اینجا پر از جاذبه هایی ست که ۲۵ برابر کوچک شده و با ماکت های مقاوم ساخته شده اند. پارک مینیاتورک در سال ۲۰۰۳ با ۶۰ هزار متر مربع مساحت افتتاح شد و در آن قسمت هایی برای ماکت ها، فضای سبز، فضای سرپوشیده، استخر و پارکینگ در نظر گرفته شد.

بازدید از پارک مینیاتورک

بازدید از خانه سابق تروتسکی در بویوک آدا

لئون تروتسکی یکی از متفکران انقلابی بلشویک در روسیه بود. در سال های اول شکل گرفتن اتحداد جماهیر شوری فردی تاثیر گذار بود و او را به عنوان کمیسر خلق برای روابط خارجی انتخاب کرده بودند. پس از آن ارتش سرخ شوروی را تاسیس کرد و خودش فرمانده آن شد. در دهه ۱۹۲۰ میلادی میان تروتسکی و لنین اختلاف نظرهایی درباره نحوه اداره حکومت به وجود آمد که موجب شد در نهایت از شوروی تبعید شود.

بین سال های ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۹ لئون در خانه ای زیبا در بویوک آدا زندگی می کرد. زندگی نامه وی و کتاب تاریخ انقلاب روسیه در همین خانه نوشته شده اند. این خانه بدلیل سال های زیاد عدم استفاده جزئی از طبیعت شده است و امروز بازدید از آن جزو تفریحات غیر معمول استابول محسوب می شود.

گردش در ساحل بورگازادا یکی از تفریحات شهر استانبول

جزایر پرانسس یکی از محبوب ترین مقاصد شنا در تابستان است. این مورد از تفریحات غیر معمول استانبول چشم اندازی خیره کننده دارد. از خوبی‌ های آن می توان به ممنوعیت ورود خودرو به جزیره اشاره کرد و همه جا دوچرخه اجاره داده می‌ شود. ساحل بورگازادا یکی از کم تر شناخته شده ترین جزیره های آن است و ساحلی ایده آل برای آرامش دارد.

گردش در ساحل بورگازادا یکی از تفریحات شهر استانبول

جمع آوری قارچ در جنگل بلگراد

در ادامه گزارش کارهایی که باید در استانبول انجام دهید  ، اما از تفریحات غیر معمول استانبول برای علاقه مندان به طبیعت باید به جنگل بلگراد برویم که در ۱۵ کیلومتری شمال غرب شهر واقع شده است. در دوران امپراطوری عثمانی مساحت این جنگل حدود ۱۳ هزار هکتار بود و متاسفانه مساحت این جنگل امروز به ۵۴۴۲ هکتار کاهش یافته اما هنوز هم کسانی که برای اولین ‌بار به جنگل بلگراد می ‌آیند، با دیدن جنگل پهناور و درختان سر به فلک کشیده باستانی شگفت ‌زده می شوند.

به خاطر احداث قنات ها و هدایت آب به شهر این جنگل در طول تاریخ از اهمیت بالایی برای تامین آب شهر برخوردار بوده است. آب از چشمه ‌ها و رودخانه‌ های بسیار در جنگل به داخل شهر کانال‌ کشی شده و با گذشت زمان و افزایش تقاضا، سدی در این جنگل بنا شد. در طول فرمانروایی عثمانی تنها خارجی ها می توانستند از جنگل بازدید کنند تا این که در سال ۱۹۵۶ اولین منطقه برای پیکنیک رفتن در آن افتتاح شد. امروز ۷ منطقه مختلف برای گردش های یک روزه ایجاد شده است.

کارگاه جواهرسازی عثمانی در بازار بزرگ

در بازار بزرگ استانبول، جواهرات بسیار زیبایی برای فروش وجود دارد اما توریست ها می توانند یاد بگیرند تا خودشان آنها را بسازند. کافی است سری به این کارگاه بزنید تا تحت نظر یک اوستا، جواهرسازی را در چند ساعت یاد بگیرید و شاهکار خودتان را بسازید! در هر کلاسی حداکثر ۴ نفر شرکت می کند و مدت زمان آن هم ۳ ساعت است. این مورد از تفریحات غیر معمول استانبول حسابی متفاوت است و برای علاقه مندان به کارهای ظریف یا جواهرات انتخاب مناسبی است.

کارگاه جواهرسازی عثمانی در بازار بزرگ

منبع: theculturetrip

 

کلمه‌های کلیدی: