فرودگاه آتاترک استانبول

فرودگاه آتاترک استانبول (Istanbul Atatürk Airport) فرودگاه بین‌المللی اصلی بزرگ‌ترین شهر ترکیه، یعنی استانبول به شمار می‎رود و قطب اصلی خط هوایی ترکیش ایرلاین محسوب می‌شود. تعداد مقاصد پروازها و جابه‌جایی مسافران، این فرودگاه را بزرگ‌ترین فرودگاه کشور ترکیه تبدیل کرده است. فرودگاه آتاترک توانسته بود عنوان سومین فرودگاه پر رفت و آمد در اروپا را به خود اختصاص دهد.

فرودگاه آتاترک استانبول

ترکیه و به خصوص شهر زیبای استانبول یکی از مقاصد محبوب گردشگری برای ما ایرانیان است و تورهای مسافرتی متعددی با هزینه ها و امکانات متنوع برای سفر به استانبول وجود دارد. فاصله نزدیک و هزینه سفر نسبتا کم، و همینطور عدم نیاز به اخذ ویزا و روادید باعث شده که هر ساله گردشگران زیادی استانبول را برای سفر انتخاب کنند.

فرودگاه آتاترک استانبول

فرودگاه آتاترک که در سال ۱۹۲۴ افتتاح شده، در غرب استانبول، در بخش اروپایی شهر، واقع شده است، به یاد مصطفا کمال آتاتورک، نخستین رئیس‌جمهور این کشور نامگذاری شده است. هنگامی‌ که هواپیمای شما در فرودگاه آتاتورک به زمین نشست، وارد ترمینال خروجی می‌شوید، منتظر کنترل پاسپورت می‌مانید و در نهایت راهی گرفتن چمدان‌ها و تشریفات گمرکی خواهید شد. در همه‌ فرودگاه‌های ترکیه، دو گیت بازرسی کامل را هنگام ورود به ترمینال پشت سر خواهید گذاشت.

فرودگاه آتاترک استانبول

فرودگاه آتاتورک استانبول ۴ ترمینال دارد. ترمینال ۱ برای پروازهای داخلی، ترمینال ۲ برای پرواز‌های بین‌المللی، ترمینال ۳ برای پروازهای باری و ترمینال حمل‌ونقل هوایی عمومی. ترمینال‌ها با راهروی متحرک و پله‌برقی به‌ یکدیگر متصل می‌شوند. خدمات باربر ۲۴ساعته در سالن تحویل بار در گیت خروجی و طبقه‌ ورودی فراهم است. گم شدن بار و چمدان را در تمام ساعات شبانه‌روز می‌توانید به دفتر ترمینال بین‌المللی گزارش کنید.

فرودگاه آتاترک استانبول

۱۴ کیوسک اطلاعات در فرودگاه آتاترک وجود دارد که یکی در سالن ورودی داخلی، یکی در خروجی داخلی، شش کیوسک در ترمینال ورودی بین‌المللی و شش کیوسک دیگر نیز در ترمینال خروجی بین‌المللی واقع شده‌اند. خدمات این کیوسک‌ها که به‌ زبان‌های ترکی و انگلیسی است، راهنمای مسافران خواهد بود.

فرودگاه آتاترک استانبول

با اسکن بارکد روی بلیط، یا وارد کردن شماره‌ پرواز، مسیر درست به شما نشان داده خواهد شد. با استفاده از صفحه‌های لمسی در این کیوسک‌ها، مسیر صرافی، فری‌شاپ یا هر جای دیگر که بخواهید، به شما ارائه می‌شود. دسترسی به اخبار، هواشناسی، ترافیک، نرخ تبادل ارز و امکان اجاره‌ ماشین از دیگر امکانات کیوسک اطلاعات است.

فرودگاه آتاترک استانبول

فرودگاه آتاترک تا مرکز شهر استانبول حدودا 20 کیلومتر فاصله دارد. برای دسترسی به نقاط مختلف شهر می‌توانید از خط متروی استانبول، تاکسی و اتوبوس‌های فرودگاه استفاده کنید. مدیریت سرویس‌های شاتل آن را «هاواتاش» (Havataş) برعهده دارد که یکی از کمپانی‌های اصلی حمل و نقل زمینی در ترکیه به حساب می‌آید. این اتوبوس‌ها به سمت مناطق گوناگونی در شهر از جمله «میدان تکسیم» (Taksim Square) و «باقرکوی» (Bakırköy) حرکت می‌کنند.

 

 

کلمه‌های کلیدی: