تردد بین قسمت آسیایی و اروپایی استانبول

استانبول یکی از پرطرفدارترین شهرهای توریستی برای ایرانیان است. استانبول بزرگ‌ترین شهر، مرکز فرهنگی و اقتصادی کشور ترکیه است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را جدا می‌کند. حال در ایلیاگشت با ما همراه باشید تا با چگونگی تردد بین قسمت آسیایی و اروپایی استانبول آشنا شوید.

تردد بین قسمت آسیایی و اروپایی استانبول

بخش آسیایی استانبول

یکی از مزیت هایی که دیدن بخش آسیایی دارد این است که شما کمی از بخش توریستی استانبول خارج شده و با حالت معمولی تر استانبول آشنا می شوید. همچنین در آن بخش جاذبه هایی نیز وجود دارند که دیدنشان خالی از لطف نیست. مثلا یکی از بلندترین خیابان های خرید در اروپا به نام خیابان بغداد در بخش آسیایی استانبول وجود دارد.

تردد بین قسمت آسیایی و اروپایی استانبول

یکی از چالش برانگیزترین های رفت و آمد در استانبول نیز همین تردد بین بخش آسیا و اروپا است. روش های زیادی برای این وجود دارد که این کار را انجام دهید: کشتی ها، قایق ها و دیگر وسایل نقلیه. شما تنها باید با توجه به زمان تان، هزینه ای که می خواهید بکنید و دیگر عوامل مورد نظر از بین آن ها یکی را انتخاب کنید.

اصلی ترین قسمت های بخش آسیایی استانبول، کادیکوی (Kadıköy) و اسکودار (Üsküdar) هستند که بیشتر جاذبه ها در آن جا قرار دارند و نقطه ورود به آسیا محسوب می شوند. پس برای رفت و آمد در استانبول بیشتر روی این دو منطقه تاکید می کنیم و راه هایی که از دو قسمت معروف آسیایی یعنی تکسیم و سلطان احمد به آن جا می رسند را بررسی می کنیم.

تردد بین قسمت آسیایی و اروپایی استانبول

تردد با کشتی در استانبول

اولین چیزی که برای تردد بین قسمت آسیایی و اروپایی استانبول به ذهن می رسد استفاده از لنج یا کشتی هایی است که به این منظور فعالیت می کنند. اسکله های متفاوتی در قسمت آسیایی هستند که دو موردی که پیش تر ذکر شد، کادیکوی و اسکودار نیز در بین آن ها هستند.

از سلطان احمد: راحت ترین راه برای رسیدن به خطر کشتی کادیکوی این است که توسط تراموای T1 Bağcılar-Kabataş به آن جا دسترسی پیدا کنید.

از تکسیم: یکی از راه های تردد بین قسمت آسیایی و اروپایی استانبول از تکسیم، استفاده از کشتی های کادیکوی-بشیکتاش است. شما اول باید سوال مینی بوس های زرد رنگ دولموس (dolmuş) بشوید که به بشیکتاش می روند. هزینه این قایق ها حدود ۳ لیره ترکیه است.

البته اگر اول سوار قطارهای کابلی بین تکسیم و کاباتاش بشوید و سپس کشتی های کادیکوی-کاباتاش را سوار شوید، احتملا برایتان ارزان تر خواهد شد.

همچنین کشتی هایی هستند که از مبدا امینونیو (Eminönü) و بشیکتاش به اسکودار می روند.

تردد بین قسمت آسیایی و اروپایی استانبول

تردد با کشتی های کوچک یا موتورها (MOTOR)

سریع ترین راه تردد در بسفر توسط این موتور هاست. از مبدا امینونیو و کاراکوی برای کادیکوی این موتورها وجود دارند که قیمت آن ها حدود ۴ لیره توسط Istanbulkart می باشد. خط تراموای T1 باغچیلار-کاباتاش را به امینونیو سوار شوید و در آن جا توسط موتورهای کادیکوی-امینونیو به بخش آسیایی بروید. می توانید توسط تونل تکسیم-کاراکوی به کاراکوی برویم.

تردد بین قسمت آسیایی و اروپایی استانبول

تردد با متروباس استانبول (Metrobüs)

از سال ۲۰۰۷ که این نوع وسایل حمل و نقل برای رفت و آمد در استانبول به کار گرفته شد، در بین مردم و گردشگران به محبوبیت خوبی رسید. خط متروباس که به ۳۴Z نیز شناخته می شود، تردد بین قسمت آسیایی و اروپایی استانبول را راحت تر کرده است. این متروباس‌ها بین زینسیرلیکویو (Zincirlikuyu) و کادیکوی (نام اصلی ایستگاه کادیکوی Söğütlüçeşme است) حرکت می کنند و برای ۴ تا ۹ ایستگاه قیمتی حدود ۲٫۶۵ لیره دارند.

 متروباس های استانبول ۲۴ ساعته کار می کنند.

تردد بین قسمت آسیایی و اروپایی استانبول

از تکسیم: متروی M2 تکسیم-ینیکاپی (Taksim-Yenikapı) را سوار می شوید و در ایستگاه Gayrettepe پیاده می شوید. از آن جا تقریبا باید ۳۰۰ متر پیاده روی کنید تا به ایستگاه متروباس Zincirlikuyu برسید.

از سلطان احمد: از این منطقه کمی رفتن به بخش آسیایی سخت است. اما اگر اواخر شهر باشد، شاید بتوانید تاکسی هایی به Zincirlikuyu سوار شوید و از آنجا همان متروباس ها را که هر ساعتی کار می کنند، استفاده کنید.

منبع:‌ atdaa.com

کلمه‌های کلیدی: