ویزای عراق رایگان شد

ویزای عراق برای ایرانی‌هایی که در چند سال گذشته قصد سفر به این کشور زیارتی را داشتند، هزینه قابل توجهی را برایشان شامل میشد. این سفرها که بیشتر برای زیارت شهر کربلا و نجف بوده‌است، ویزا باید برای همه‌ی مسافران صادر می‌شده‌است.

در سال‌های پیش هزینه ویزا برای هر مسافر، 40 دلار بوده‌است و در اواخر سال 97 این مبلغ به 50 دلار رسیده بود. با توجه به افزایش قیمت دلار، این هزینه برای مسافران بسیار سنگین قلمداد میشد. به همین دلیل تصمیم بر این گرفته شد تا مبلغ این روادید کاهش یابد.

لغو روادید بین ایران و عراق یکی از موضوعاتی بود که همواره بین دو کشور مورد بحث و بررسی قرار می‌گرفته‌است و مسئولان کشورمان درصدد حذف آن بودند، تا جایی که حتی امسال نیز پیش از برگزاری مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی، دبیر ستاد مرکزی اربعین در جلسات مختلف با مسئولان عراقی، خواستار لغو روادید ایران و عراق شد که در نهایت طرف عراقی این موضوع را نپذیرفت. در سفر روحانی رئیس جمهور کشور عزیزمان به عراق، در مذاکراتی با طرف عراقی ابتدا ایران از لغو هزینه ویزای ایران برای زائران و مسافران عراقی به ایران خبر داد و پس از آن نیز طرف عراقی دستور حذف هزینه روادید برای زائران ایرانی به عراق را صادر کرد. طبق اعلام وزارت امور خارجه و سازمان حج و زیارت، از اواخر فروردین‌ ماه 98، همزمان با حضور نخست وزیر عراق در ایران، اجرایی شد.

هزینه سفر به عراق 

مشاهده می‌شود که با گزارش این خبر از طریق رسانه‌ها، بسیاری از مردم این فکر برایشان پیش آمده که چون ویزای عراق رایگان شده‌است، آنها به راحتی میتوانند از مرز با پاسپورت خود از ایران خارج شوند؛ اما این موضوع درست نیست. رایگان شدن ویزای به معنای صادر نشدن آن نیست. هنور که بر طبق روال گذشته، برای مسافرت به کشور عراق باید ویزا صادر شود.

هزینه ویزا کاملا رایگان نشده و مبلغ 15 هزار تومن برای ویزای تک نفره و 10 هزار تومن برای ویزای گروهی باید پرداخت شود که هزینه کارگزاری و ایاب و ذهاب پاسپورت‌ها می‌باشد.

کلمه‌های کلیدی: