گذرنامه گردشگران خارجی در ایران مهر نمیخورد

این خبر کوتاه و مختصر است اما بسیار مهم.

شاید شما ندانید ولی گردشگران خارجی که برای سفر به ایران می آیند دیگر نمیتوانند به آمریکا سفر کنند. ایران در لیست سیاه تحریم ها قرار دارد . از این رو هر چقدر هم که ما تسهیلات و ارزالنی در اختیار آنان قرار دهیم، گردشگران میترسند به ایران سفر کنند.

حالا با تصمیم که سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشور با پلیس و اداره مهاجرت گرفتند قرار برین شد که از این پس گردشگران خارجی که به ایران سفر میکنند ، مهر ورود و خروج در گذرنامه ایشان زده نشود.

متن دقیق این خبر بدین صورت می باشد :

به نقل از خبرگزاری ایرنا، علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، روز گذشته در حاشیه نشست تخصصی با جامعه هتل داران ایران در هتل اسپیناس، از طرح جدید مهر نزدن بر روی گذرنامه گردشگران ورودی به ایران خبر داد. این طرح که برای مقابله با تحریم های آمریکا و دغدغه گردشگران برخی کشورها برای ورود به ایران است، با موافقت نیروی انتظامی و وزارت خارجه مواجه شده و برای اجرایی شدن منتظر تصویب نهایی در دولت است.

مونسان در رابطه با این طرح جدید اظهار داشت:

نخوردن مهر ورود به ایران در پاسپورت گردشگران خارجی که به ایران سفر می کنند، به خاطر این است که اگر این گردشگران برای ورود به کشور به خاطر قوانین جدید و تحریم های آمریکا دچار نگرانی و دغدغه هستند، بتوانند سفرشان را بدون هیچگونه نگرانی برگزار کنند. پلیس و وزارت خارجه با این پیشنهاد موافقت کردند و ما منتظر مصوبه دولت در اینباره خواهیم بود.

بر اساس آمارهای منتشر شده توسط پلیس مهاجرت ایران، با وجود اینکه در ماه های نخست سال ۹۷ آمار گردشگران ورودی به ایران حدود ۳۸ درصد افزایش داشته است، اما متاسفانه شاهد آن بودیم که گردشگران اروپایی وارد شده به کشور، کاهش چشم گیری داشته اند. این موضوع، تاثیری منفی بر روی عملکرد و رونق هتل های ۴ و ۵ ستاره کشور داشته است. یکی از دلایل اصلی کمتر شدن سفر اروپایی ها به ایران، همان قوانین جدید آمریکا در رابطه با کسانیست که مهر ورود به ایران در پاسپورتشان درج شده است.

مونسان در ادامه صحبت هایش به افزایش ناگهانی و سرسام آور قیمت بلیط هواپیما در کشور اشاره کرد و در این رابطه افزود:

افزایش یکباره بلیط هواپیما مشکلات زیادی را هم برای گردشگران داخلی و هم برای گردشگران خارجی ایجاد کرده و بسیاری از آژانس های مسافرتی و هتل ها را از رونق انداخته است. ما به منظور مقابله با اثرات منفی این رویداد، طی نامه ای به معاون اول رئیس جمهور محترم درخواست تشکیل فوری یک کمیته برای تعیین قیمت بلیط هواپیما را داده ایم. قطع شدن ناگهانی یارانه ارزی این مشکل را ایجاد کرده و ما آن را پیگیری خواهیم کرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور در انتهای صحبت هایش از طرح جدید دو نرخی شدن هتل ها برای گردشگران داخلی و خارجی خبر داد و گفت در حال انجام جلسات گروهی با جامعه هتل داران در این رابطه هستیم و در آینده نتیجه آن را اعلام خواهیم کرد. حال باید منتظر ماند و دید که طرح هایی از قبیل مهر نخوردن گذرنامه گردشگران خارجی تا چه حد می توانند به رونق صنعت گردشگری و به دنباله آن اقتصاد کشور کمک کنند.

امید داریم این تصمیم مهم ایران ، ورود گردشگر به این کشور تاریخی و زیبا را بیشتر کند.

 

کلمه‌های کلیدی: