شما به کلیسای جامع فلورانس دعوتید

فلورانس ، یکی از شهرهای تاریخی در ایتالیا و هم‌اکنون پایتخت ناحیه توسکانی ایتالیا است. فلورانس در حدود 382 هزار نفر جمعیت دارد و پرجمعیت‌ترین شهر توسکانی به‌شمار می‌آید. شهر فلورانس با حومه، بیش از یک میلیون و 520 هزار نفر جمعیت دارد. فلورانس از کانون‌های مالی و بازرگانی اروپای سده‌های میانه و از ثروتمندترین شهرهای دوران خود بود. فلورانس را خاستگاه رنسانس ایتالیایی به‌شمار آورده و به آن لقب «آتن سده‌های میانه» داده‌اند.

کلیسای جامع فلورانس

یکی از بناهایی که به محض ورود به شهر فلورانس ایتالیا توجهتان را جلب می کند، کلیسای جامع فلورانس با گنبد شیک رنسانسی اش است که مانند یک پدر بر سر شهر فلورانس سایه افکنده است. گنبد این کلیسای باشکوه، توسط طراح مشهور آن دوران، Filippo Brunelleschi طراحی شده است. کلیسای جامع فلورانس که Santa Maria del Fiore نام دارد، یک سازه ی گوتیک است که در محل سابق کلیسای قرن هفتمی سانتا راپاراتا (Santa Reparata) ساخته شده است.

کلیسای جامع فلورانس

این کلیسا در اواخر قرن سیزدهم توسط Arnolfo di Cambio ساخته شد و گنبد معروف آن بعدها در قرن پانزدهم توسط Filippo Brunelleschi طراحی شده و به آن اضافه شد. در بیرون از این کلیسا، دو مجسمه از هر دوی این هنرمندان در سمت راست به چشم می خورد. آیا شما می توانید باور کنید که ساخت این کلیسا ۲ قرن کامل زمان برده  و تکمیل آن تا ۶ قرن طول کشیده است؟ پس گذاشتن مجسمه های این دو هنرمند برای تحسین کار آنها چندان دور از ذهن نیست.

کلیسای جامع فلورانس

فضای بیرونی این کلیسا، تلفیقی از سنگ های مرمر صورتی، سفید و سبز است اما بر عکس فضای بیرونی، فضای داخلی ساده اما بسیار زیبا است و در فصل تابستان لذت بخش تر می شود چون ساخت آن طوری است که داخل آن چند درجه خنک تر از بیرون است. یکی از بزرگترین جذابیت های داخلی این کلیسا، موزاییک هایی است که در کف آن به کار برده شده است.

کلیسای جامع فلورانس

پیشنهاد می کنیم در صورتی که خواستید از این کلیسا دیدن کنید کلی نگری نکنید و به جزییات هم توجه کنید. مثلا ساعتی که در داخل ورودی این کلیسا استفاده شده است، یک ساعت بسیار قدیمی است که در سال ۱۴۴۳ توسط Paolo Uccello طراحی شد و جالب اینکه از آن دوران تا حالا همچنان کار می کند.

کلیسای جامع فلورانس

جالب است بدانید که خیلی ها معماری این کلیسا را الهام گرفته شده از معماری مسجد سلطانیه می دانند که البته این گفته تا چه حد درست یا اشتباه است، در حد نظریه است. همانطور که گفته شد، ساخت این کلیسا چند قرن طول کشید که در اواسط ساخت، طراح آن یعنی آرنولفو درگذشت و کلیسا با یک سوراخ بزرگ در بالای بام آن نا تمام ماند. تا اینکه یک طراح برجسته که همان فیلیپو برونلسکی بود، طرح گنبد هشت وجهی را داد و کار ناتمام طراح قبلی را با شکوه تمام کرد.

کلیسای جامع فلورانس

از آنجاییکه ورودی این کلیسا رایگان است، در هر زمانی که بخواهید از ان دیدن کنید، احتمالا با صف های طولانی مواجه می شوید اما نگران نباشید چون صف ها خیلی زود جلو می روند! در بازدید از این کلیسا به هیچ وجه بالا رفتن از گنبد آن را از دست ندهید. کافیست ۴۱۴ پله که شما را به سمت گنبد می برد ، طی کنید تا به یک تصویر ناب از شهر فلورانس برسید.

 

کلمه‌های کلیدی: