۱۲ نکته جالب در مورد مسکو

امروز در ایلیاگشت ۱۲ نکته جالب در مورد مسکو را بررسی میکنیم. پرجمعیت‌ترین شهر و پایتخت كشور روسیه، شهر مسکو است که با بیش از ۱۳ میلیون نفر جمعیت، بزرگترین شهر قاره اروپا و یازدهمین شهر پرجمعیت جهان است. این شهر یکی از مهمترین مراکز سیاسی،  اقتصادی، مذهبی، آموزشی، تاریخی، مالی و ترابری کشور روسیه و قاره اروپا است. این شهر در ناحیه مرکزی فدرالی و در کنار رودخانه مسکو  و در قسمت اروپایی روسیه واقع شده‌است. کاخ کرملین قلعه‌ای باستانی محسوب می‌شود که محل زندگی رئیس‌جمهور روسیه و استقرار قوه مجریه این کشور است.

بزرگ ترین ناقوس جهان در مسکو است

یکی از حقایق جالب مسکو دارا بودن زنگ ناقوسی به وزن ۲۰۰ تن، ساخته شده در زمان حکومت تزارهای روسی است. آن ها سه بار برای ساختن چنین ناقوسی تلاش کردند. اولین سازه آن ها ۱۸ تن وزن داشت و ۲۴ مرد نیرومند باید تلاش می کردند تا زنگ آن را بصدا در آورند، اما عمر این ناقوس کوتاه بود. آتشی مهیب برج چوبی ناقوس کرملین را سوزاند و زنگ شکست و به چندین قطعه تقسیم شد.

همین مساله برای ناقوس دوم، که بزرگ تر از اولی بود هم پیش آمد. امپراطریس آنا ایوانونا از این حواث آتش سوزی و عدم توانایی روسیه برای داشتن بزرگ ترین ناقوس جهان حسابی نا امید شده بود با این حال دستور داد ناقوسی ۱٫۵ برابر بزرگ تر از قبلی ساخته شود. گودالی ۱۰ متری در نزدیکی کرملین برای ریخته گری و ساخت ناقوس حفر شد.

سگ های ولگرد مسکو از مترو استفاده میکنند

حتما تا به حال تعریف متروهای زیبا و با شکوه این شهر را شنیده اید تا تصاویری از آن دیده اید اما باید بگوییم حقایق جالب مسکو درباره حمل و نقل زیر زمینی اش به زیبایی خلاصه نمی شود. سگ های مسکو برای زنده ماندن از زمستان های سخت شهر، مجبور می شوند گاهی محل زندگی خود را تغییر دهند. در حالی که مشغول گشت و گذار در سیستم مترو زیبای شهر هستید ممکن است یکی از سگ های باهوش را ببینید که مدام در حال سوار شدن و پیاده شدن از قطار است.‌

در حالی که از سایر سگ ها مراقب می شود این موجودات یاد گرفته اند به کمک صداهایی که بلندگو اعلام می کند راهشان را پیدا کنند. البته به لطف سگ های ولگرد مسکو (مانند گربه های سنت پترزبورگ) جمعیت موش ها به شدت کم شده است.

یوری گاگارین اولین انسانی که به فضا رفت در دیوارهای کاخ کرملین مسکو دفن شده

در ادامه مقاله ۱۲ نکته جالب در مورد مسکو ، حتی قبل از سفر فضایی ، یوری گاگارین از محبوبیت بالایی برخوردار بود. در جلسه برنامه ریزی فضایی شوروی ۲۰ تن از همتایان او حضور داشتند و از آنان خواسته شد به طور ناشناس رای دهند که چه کسی باید اولین مردی باشد که به فضا فرستاده می شود، همه به جز سه نفر گاگارین را انتخاب کردند.

پس از بازگشتش از فضل شهرتش در سراسر جهان پیچید و او آنقدر مشهور و معروف شده بود که متاسفانه، دیگر امکان بازگشتش به فضا وجود نداشت. محدودیت های پیش آمده در زندگی گاگارین باعث افسردگی شدیدش شدند. او به عنوان خلبان جنگنده سرکار بازگشت و در نهایت طی یک مأموریت آموزشی تمرینی کشته شد. از زمان مرگ او، زندگی کوتاه و بی نظیرش به طرق مختلفی مورد توجه قرار گرفته است.

۱۲ نکته جالب در مورد مسکو

تنها ۲ درصد ساکنان مسکو، مسکویی هستند!

گزارش ها نشان می دهد تنها دو درصد از افرادی که امروز در شهر مسکو زندگی می کنند اصالتا اهل همین شهر هستند. در واقع از حقایق جالب مسکو آن است که دو درصد ساکنان امروزی جد دومشان در این شهر بوده است. حدود نیمی از جمعیت مسکو از دیگر شهرهای این کشور پهناور به پاتخت مهاجرت کرده اند و سایر جمعیت نیز متعلق به مهاجران کشورهای همسایه است.

دهه ۱۹۳۰ تقریبا تمام ساکنان ساختمان دولتی مسکو ناپدید شدند !

پس از این که در سال ۱۹۱۸ شهر مسکو پایتخت روسیه شد، تصمیم گرفتند ساختمان های مسکونی جدیدی برای سکونت کارمندان دولت تاسیس کنند. (خانه دولت) در آن زمان به عنوان محله ای بسیار لوکس و باکلاس که دارای سالن سینمای عمومی، سالن، زمین تنیس و دیگر امکانات بود، شناخته می شد. اما هرچیزی بهایی دارد. ۸۰۰ نفر از ساکنان این ساختمان ها در طول پاکسازی بزرگ یا تصفیه کبیر استالین در سال ۱۹۳۷-۱۹۳۸ دستگیر و یا کشته شدند. این بیشترین تعداد دستگیری و اعدام در سرتاسر تمامی ساختمان های مسکونی سراسر روسیه بود و باعث شد نام خانه ها به (خانه بازداشت اولیه) تغییر کند.

جسد لنین در آرامگاهی میان میدان سرخ مسکو نگهداری می شود

ولادیمیر لنین در سال ۱۹۲۴ جان خود را از دست داد و از آن زمان، نگهداری از جسد او، سالانه حدود ۱۳ میلیون روبل (بیش از ۱۵۵۰۰۰ پوند / ۲۱۰ هزار دلار) برای دولت روسیه هزینه دارد. هر چند روز یک گروه از دانشمندان بدن لنین را بررسی می کنند تا وضعیت پوستش را کنترل کنند و مطمئن شوند که حالت طبیعی خود را حفظ کرده است.

بدن او، به استثنای ارگان هایش، هر ۱۸ ماه مجددا مومیایی می شود. هر چند وقت یک بار، دانشمندان بافت ها و لباس های آسیب دیده را با مواد مصنوعی جایگزین می کنند تا همه چیز نرمال دیده شود. بسیاری از مردم بر این باورند که این مومیایی واقعی نیست. بهترین راه برای اطمینان از این مورد حقایق جالب مسکو این است که خودتان راهی سفر شوید و جسم بی جان لنین را از نزدیک ببینید.

۱۲ نکته جالب در مورد مسکو

مسکو رودخانه ای زیر زمینی دارد

رودخانه نگلینایا قرن ها جاری بود و مسیر طبیعی خود را طی می کرد، اما سواحل غربی اش مدام سیلاب می آمد و زندگی در آن غیر ممکن شده بود تا این که سر انجام  قرن ۱۸ میلادی راه حل این مشکل پیدا شد. نگلینایا  را به سمت تونلی هدایت کردند و مسیر طبیعی اش کاملا مسدود شد. در حال حاضر رودخانه نگلیانا زیر خیابانی با همین نام جاریس و سر انجام به موسکوا (Moskva) می ریزد.

سفارت تونس در مسکو خانه ارواح است

ادامه مقاله ۱۲ نکته جالب در مورد مسکو ، گفته می شود که خانه قدیمی رئیس پلیس مخفی استالین، لاورنتی بیری، ۲۸ Malaya Nikitskaya St به تسخیر ارواح درآمده است. افسانه ها و شایعات رایج میان مردم می گوید، رئیس پلیس زنان زیبا را از خیابان های مسکو می ربود و آن ها را به خانه اش می برد. ابتدا آن ها را مورد آزار و اذیت قرار می داد و سپس می کشتشان. در حال حاضر سفارت تونس در آدرس، ۲۸ Malaya Nikitskaya St قرار دارد.

از حقایق جالب مسکو این است که هنوز مردم می گویند روح زنان بی چاره در ساختمان تردد می کند. دیپلمات ها می بینند مقالاتی را که در گاو صندوق گذاشته اند بعدا در اتاق پراکنده شده است. برخی مدعی هستند که در ساختمان صدای پا می شنوند و گروهی دیگر می گویند دیپلمات ها بعد از مدت کوتاهی تقاضای انتقالی به ساختمان جدید را می کنند.

مسکو بیشترین تعداد میلیار در را در جهان دارد

از حقایق جالب مسکو آن است که این شهر بیشترین تعداد میلیاردر در میان تمامی شهرهای جهان را دارد. به گفته Forbes 84 میلیاردر در مسکو زندگی می کنند و مجموع دارایی هایشان بیش از ۳۶۷ میلیارد دلار ارزش دارد. جالب است بدانید که نیویورک با ۶۲ میلیاردر جایگاه دوم میلیاردرهای جهان را دارد.

۱۲ نکته جالب در مورد مسکو

 

کاخ کرملین سرخ مسکو زمانی سفید بود

از حقایق جالب مسکو و نکات شنیدنی که تا به حال نمی دانستنید این است که کارخ سرخ کرملین با سرخیی که تبدیل به نماد پایتخت روس ها شده روزگاری سفید بوده است. کاخ قرن ۱۸ میلادی از آجر ساخته شد و رویش را با رنگ سفید نقاشی کردند. تغییر رنگ به اواخر قرن ۱۹ میلادی بازمی گردد.

رکورد پخت پنکیک در مسکو شکسته شد

در جشنواره Maslenitsa (هفته پنکیک) سال ۲۰۱۷ یک شرکت تولید آرد متعلق به مسکو با نام JSC MAFKA رکورد پخت پنکیک در جهان را شکست. آن ها دقیقا ۱۲٬۷۱۶ پنکیک درست کردند. ۱۶ سرآشپز حرفه ای ۸ ساعت بدون هیچ توقفی مشغول پخت پنکیک بودند.

۱۲ نکته جالب در مورد مسکو

مسکو هفت آسمان خراش شبیه هم دارد

پس از پایان جنگ جهانی دون ساخت مجموعه هفت ساختمان شبیه هم که به نام (هفت خواهر) شناخته می شوند به پایان رسید. استالین زمانی گفته بود که: «خارجی ها به مسکو می آیند، در خیابان های شهر قدم می زنند و هیچ خبری از برج نیست. در صورتی که آنها مسکو را با شهرهای سرمایه داری مقایسه کنند، ما یک امتیاز منفی بزرگ خواهیم گرفت».

این ساختمان ها Hotel Ukraina، the Kotelnicheskaya Embankment Building، the Kudrinskaya Square Building، the Hilton Moscow Leningradskaya Hotel، وزارت امور خارجه، دانشگاه دولتی مسکو و Red Gates Administrative Building نام دارند.

۱۲ نکته جالب در مورد مسکو

منبع: theculturetrip

 

کلمه‌های کلیدی: