حقایقی جالب درباره ریودوژانیرو

ریودوژانیرو که به اختصار ریو نامیده می‌شود، دومین شهر بزرگ برزیل و سومین منطقه‌ی شهری بزرگ آمریکای جنوبی است. شهر ریودوژانیرو در مجاورت کوه هایی که انبوهی از جنگل را دارا هستند و همچنین سواحل و خلیج‌های اقیانوس اطلس قرار گرفته ‌است. مساحتی که شهر ریودوژانیرو در برزیل برای خود اختصاص داده است نیز حدود ۱۲۲۱ کیلومترمربع بوده و مطابق با آمار سرشماری که در سال ۲۰۱۵ صورت گرفته، این شهر دارای ۷ میلیون نفر جمعیت بوده است.

معنای کلمه ریودوژانیرو  رودخانه ژانویه است ولی در حقیقت این رودخانه یک خلیج است.

رودخانه ژانویه، یک نام بسیار شاعرانه برای شهری است که بیش از ۲۰۰ رودخانه از دل آن می‌گذرند. با این ‌وجود این اسم به کدام رودخانه اشاره دارد؟ پاسخ این سوال ساده است: هیچ‌کدام.

در ژانویه سال ۱۵۰۲ میلادی بود که کاشف پرتقالی به نام گاسپر ده لموس (Gaspar de Lemos) به ریو پای گذاشت. افسانه‌ها می‌گویند که زمانی که نام این شهر به ذهن لموس رسید، او در حال سفر از طریق خلیج گوانابارا (Guanabara) بود و او این خلیج بزرگ را به ‌اشتباه، یک رودخانه فرض کرد.

ریودوژانیرو، با آبی‌ترین آسمان جهان

آسمان صاف، شن‌های گرم، نوشیدنی‌های خنک و …، آیا خواسته هرکسی برای تعطیلاتش غیرازاین است؟ در ریودوژانیرو نه‌تنها می‌توانید این موارد را به دست بیاورید بلکه آبی‌ترین اسمان در سراسر جهان بزرگ را بالای سر خود خواهید داشت. این ادعا در ابتدا کمی بی پروایانه به نظر می‌رسد ولی در حقیقت این عنوان بر اساس نظرسنجی انجام‌شده توسط محققی که برای یافتن آبی‌ترین اسمان که به نقاط مختلف جهان سفر کرده بود به‌دست‌آمده است.

حقایقی جالب درباره ریودوژانیرو

در خلیج گوانابارا (Guanabara) بیش از صد جزیره وجود دارد.

کوهستان کله ‌قند در ریو، مجسمه عیسای ناجی و ساحل کوپاکابانا (Copacabana) چه وجه مشترکی دارند؟ خلیج گوانابارا در پشتی همه آن‌ها به‌حساب می‌آید. البته این امر چندان عجیب نیست زیرا این خلیج بسیار بزرگ است و از بیش از ۱۵ شهر مختلف عبور می‌کند. این خلیج، دومین خلیج بزرگ در کشور برزیل است و سطح آن برابر با ۶۶۳ کیلومترمربع است و این مساحت شامل ۵۳ ساحل و بیش از ۱۰۰ جزیره است.

حقایقی جالب درباره ریودوژانیرو

ریو، خانه هشتمین کتابخانه بزرگ جهان است

در نوامبر سال ۱۸۰۷ میلادی بود که خانواده سلطنتی پرتغال تصمیم به اتخاذ تصمیمی بزرگ و سخت گرفتند؛ آن‌ها برای فرار از حمله ناپلئون و ارتش او به ریودوژانیرو در برزیل فرار کردند. این فرار به‌خوبی برنامه ‌ریزی‌ شده بود و حدود ۱۵۰۰ نفر در میان اعضای خاندان سلطنتی و مستخدمان آن‌ها در ۱۴ کشتی به‌سوی برزیل راهی شدند. همراه با این افراد یکی از باارزش‌ترین دارایی‌های پرتغال نیز به برزیل روانه شد: کتابخانه سلطنتی‌ با بیش از ۶۰ هزار اثر.

حقایقی جالب درباره ریودوژانیرو

مردم ریو سریع‌ترین مردم جهان در زمینه سوارشدن و پیاده شدن از اتوبوس به‌حساب می‌آیند

اتوبوس‌ها به‌ صرفه‌ترین روش جابجایی در ریو به‌حساب می‌آیند و می‌توانند بازدیدکنندگان را تقریبا به هر نقطه‌ای از شهر ببرند. بااین‌وجود سواری بر اتوبوس‌های این شهر چندان تجربه ساده‌ای نخواهد بود. زیرا رانندگان اتوبوس چندان توجه بالایی به رانندگی نداشته و رانندگان قابل ‌اعتمادی به‌حساب نمی‌آیند. مسافران در صورت نداشتن چالاکی کافی برای سوارشدن بر اتوبوس، از وسیله نقلیه جا خواهند ماند.

حقایقی جالب درباره ریودوژانیرو

ریو، خانه بزرگ‌ترین جنگل شهری جهان

ریو یک شهر بزرگ با بیش از ۶ میلیون ساکن است ولی حس و حال آن شبیه به شهرهای کوچک است. این حس و حال به‌خصوص زمانی که خود را در وسط یک جنگل و زیر جریان سقوط یک آبشار بزرگ بیابید، شدیدا حس خواهد شد. دلیل این امر این است که ریو خانه بزرگ‌ترین جنگل شهری جهان به نام فلورستا دا تیخوکا (Floresta da Tijuca) است. این جنگل که ۳۳ کیلومترمربع وسعت دارد، حاصل فرایند بازسازی جنگل‌ها است و در اواخر قرن ۱۹ میلادی و به دستور امپراتور برزیل یعنی دام پدرو دوم (Dom Pedro II) ساخته شده‌است.

حقایقی جالب درباره ریودوژانیرو

روزگاری ریو تنها پایتخت اروپایی خارج از اروپا بود

دوران سخت، اقدامات سختی را می‌طلبد و حداقل این امر برای دام ژوائو ششم (Dom João VI) به‌این‌ترتیب بوده است. در سال ۱۸۰۷ میلادی بود که نظامیان ناپلئون به فتح پرتغال نزدیک و نزدیک‌تر می‌شدند و به‌تدریج این کشور کوچک ساحلی آماده می‌شد تا تحت کنترل حکومت فرانسه قرار بگیرد. دام ژوائو ششم به‌هیچ ‌عنوان چنینی چیزی را نمی‌خواست و به‌جای پذیرش این امر، بار خود را بسته و به‌سوی پادشاهی ریودوژانیرو حرکت کرد. او در بین سال‌های ۱۸۰۸ تا ۱۸۲۱ در ریو بود تا اینکه اوضاع برای بازگشت خاندان سلطنتی به پرتغال، امن‌تر شد.

حقایقی جالب درباره ریودوژانیرو
Maracana stadium in Rio de Janeiro

منبع : en.wikipedia.org

 

کلمه‌های کلیدی: