جاذبه های گردشگری هند

هندوستان که نام رسمی‌اش جمهوری هندوستان است کشوری در جنوب آسیا و مملو از جاذبه های گردشگری که پایتخت آن دهلی نو می‌باشد. این کشور از  غرب با پاکستان، از شمال با چین، بوتان، نپال و تبت؛ و از شرق با برمه و بنگلادش همسایه‌ است. از جنوب نیز با اقیانوس هند مرز آبی دارد.

نام «هند» از زبان فارسی برگرفته شده است که به جای واژه «سیندو» (Sindhu) به‌کار می‌رفته که نام رودخانه سند بوده‌ است. همچنین واژه «هندوستان» که نام کامل این این کشور در اکثر کشورها از جمله خود آن کشور رواج دارد واژه‌ای فارسی به معنی «سرزمین هندوها» است .

جاذبه های گردشگری هند

کشور هند مملو است از جاذبه های گردشگری و تفریحی، پس در این گزارش قصد داریم تا تعدادی از این جاذبه ها را به شما معرفی کنیم.

شهر تاریخی فاتح پور سیکری آگرا

هند کشوری است که به ۷۲ ملت معروف است و دلیل آن هم وجود اقوام و مذاهب گوناگونی است که در این کشور کنار هم در حال زندگی هستند. در این کشور پهناور جاذبه هایی بی نظیری وجود دارد که یکی از آنها شهر تاریخی فاتح پور سیکری میباشد که در ۳۵ کیلومتری آگرا واقع شده است. فاتح‌ پور سیکری به معنی شهر پیروزی است. این شهر تاریخی در نیمه دوم قرن ۶ میلادی بدستور «شاه محمداکبر» ساخته شد، و بمدت ۱۰ سال پایتخت امپراطوری گورکانیان بوده است.

جاذبه های گردشگری هند

کاخ هوا محل جیپور

یکی از دیدنی های اصلی شهر تاریخی جیپور، کاخ هوا محل جیپور یا کاخ بادها یا کاخ صورتی میباشد. این بنا همانگونه که از اسمش پیداست به کاخ بادها معروف است. هوا که اشاره به باد دارد که اشاره به معماری خاص آن دارد که سیستم خنک کننده طبیعی دارد. و به نحوی طراحی شده که باد به راحتی در آن جریان و در تابستان های گرم داخل کاخ را خنک می کند و محل هم به معنای کاخ است همانند تاج محل و جال محل و … .

جاذبه های گردشگری هند

قطب منار

قطب منار یکی از جاذبه های تاریخی و قدیمی در دهلی در هند است که بنا به دلایلی در نمونه خود بی نظیر است!این بنا در نزدیکی ایستگاه مترو دردهلی نو قرار دارد و یکی از اولین و برجسته‌ترین نمونه‌های معماری هندو-اسلامی است که همراه با چندین سازه باستانی و قرون‌وسطایی و خرابهٔ دیگر «مجموعهٔ قُطُب» را در دهلی تشکیل می‌دهد.  اگر به منارجام افغانستان رفته باشید یا تصویری از آن دیده باشید قطعا متوجه می شوید که قطب منار ارتباط هایی با آن دارد. حقیقت امر این است که این بنا به تقلید از منار جام افغانستان ساخته شده است.

جاذبه های گردشگری هند

قلعه سرخ دهلی

قلعه سرخ دهلی یکی از جاذبه های شهر دهلی نو در هندوستان می باشد . جالب است بدانید همین قلعه سرخ به تنهایی یکی از بزرگترین مراکز جذب گردشگر از سراسر جهان در هندوستان می باشد که به لال قلعه یا همان قلعه سرخ معروف است.

نکته جالب لال قلعه این است که به عنوان زینتی از معماری ایرانی در دل شهر دهلی جای گرفته است و در داخل یکی از ساختمان های آن شعری به زبان فارسی و به خط نستعلیق نوشته شده است. 

جاذبه های گردشگری هند

مسجد چهارمنار هند

حیدرآباد از شهرهای قدیمی هند و مرکز ایالت تلنگانا است. در این شهر، بنای تاریخی و زیبای مسجد چهارمنار (Charminar) وجود دارد، مسجدی که قدیمی ترین اثر تاریخی و نماد این شهر است. چهار منار از معروف ترین جاذبه های کشور هند می باشد. چهار منار، مسجدی است که تاریخی به بلندای حیدرآباد هند دارد. بنای باشکوه این مسجد در سال ۱۵۹۱ ساخته شد، مسجدی که فقط بنایی تاریخی در حیدرآباد نیست بلکه یکی از جاذبه های معروف هند است. 

جاذبه های گردشگری هند

قلعه آگرا هند

قلعه آگرا‏ یا لال قلعه که همچنین به قلعه سرخ یا حصار سرخ نیز مشهور است؛ در شهر آگرا هند و در شمال بنای مشهور تاج‌محل، واقع شده‌است. این بنا که قدمت آن به سدهٔ شانزدهم می‌رسد به همراه تاج محل از جاذبه‌های گردشگری این شهر به‌حساب می‌آید. با وجود تاج محل در شهر آگرا، شاید قلعه ی آگرا ، که یکی از بهترین قلعه‌های مغولی در هند است ، آن چنان که باید خودنمایی نکند .

جاذبه های گردشگری هند

دروازه هند

دروازه هند (Gateway of India)در شهر مومبای یا بمبـٌی نام طاق نصرتی است که بریتانیایی ها آن را بنا نهاده‌اند. این طاق در منطقهٔ «کُّلابه» در جنوب شهر بمبئی و در مدخل بندرگاه (أپولوبندر) و در کنار دریا واقع است.  در کشور پهناور هند مکان های زیادی برای گشت و گذار و تفریح وجود دارد اما در هر شهر جاذبه هایی هست که حتما باید آن ها را در برنامه های سفر گنجاند چرا که سفر بدون دیدن آن ها کامل نمی شود. بازدید از دروازه هند هم برای مسافران این کشور ضروری است.

جاذبه های گردشگری هند 

تاج محل هندوستان

تاج محل از پرآوازه‌ترین بناهای جهان و آرامگاه زیبا و باشکوهی است که در نزدیکی شهر آگرا و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده‌ است . این بنا به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند به منظور یادبود همسر ایرانی‌تبارش،بنام ارجمند بانو بیگم مشهور به ممتاز محل که در سال ۱۶۳۱م در سفری جنگی به‌هنگام وضع حمل فوت کرد بنا شده‌است. خود شاه‌جهان نیز بعدتر در همان‌جا به خاک سپرده شد.

جاذبه های گردشگری هند

مقبره اعتمادالدوله در آگرا 

مقبره اعتمادالدوله یکی از جاذبه های گردشگری آگرا می باشد که در تور آگرا مورد بازدید قرار می گیرد.  آرامگاه اعتمادالدوله به دستور ملکه نورجهان برای صدراعظم دربار جهانگیر خان که پدر ملکه بود ساخته است. تور آگرا یکی از جذاب ترین تورهاست.

جاذبه های گردشگری هند

منبع : ایلیاگشت

کلمه‌های کلیدی: