شگفت انگیزترین جاذبه های هند

هندوستان که نام رسمی‌اش جمهوری هندوستان است کشوری در جنوب آسیا است که پایتخت آن دهلی نو می‌باشد. این کشور از  غرب با پاکستان؛ از شمال با چین، بوتان، نپال و تبت؛ و از شرق با برمه و بنگلادش همسایه‌است. از جنوب نیز با اقیانوس هند مرز آبی دارد. اما امروز می خواهیم در مورد جاذبه هایی متفاوت صحبت کنیم که هرکدام از یک لحاظ عجیب و غیرمعمول هستند؛ با این حال جزء جاذبه های گردشگری هندوستان به حساب می آیند. اگر اهل ماجراجویی هستید و می خواهید دیدنی های خاص و غیرمعمول را ببینید این موارد را به خاطر بسپارید.

شگفت انگیزترین جاذبه های هند

حسینیه آصفی | Bara Imambara

شاید برایتان عجیب باشد که یکی از جاذبه های گردشگری هند یک حسینیه باشد! اما باید بدانید که اسلام در هندوستان تاثیر بسیار زیادی گذاشته و به ویژه در برخی شهرهای هند می توان این تاثیر را به وضوح مشاهده کرد. حسینیه آصفی در شهر لاکنو یا لکهنو هند قرار دارد و در سال ۱۷۸۴ توسط آصف الدوله ساخته شده است. به اعتقاد برخی حسینیه آصفی بزرگ ترین حسینیه جهان است. اما چه چیز این حسینیه را به یکی از عجیب ترین جاذبه های هند تبدیل می کند؟ معماری بی نظیر آن! معماری این بنا ترکیبی از سبک های اروپایی و عربی است. نکته عجیب و غیرمعمول در معماری این بنا سرسرای طاقی شکل آن است: این سرسرا ارتفاعی بالغ بر سه طبقه دارد و ۵۰ متر طول دارد و سقف این سالن بدون هیچ گونه ستون و پشتوانه ای سرپا ایستاده است! این موضوع از نظر معماری یک شاهکار به حساب می آید و همین موضوع باعث جذب مسافران زیادی به این حسینیه می شود.

شگفت انگیزترین جاذبه های هند

دریاچه اسکلت روپکاند | Roopkund

قبل از هرچیز باید بگوییم که تنها اگر دل نترسی دارید به این دریاچه بروید! این دریاچه همان طور که از اسمش مشخص است دریاچه ای مملو از اسکلت و استخوان انسان است! دریاچه روپکاند در ارتفاع ۵۰۲۹ متری از سطح دریا قرار گرفته و به دلیل ارتفاع زیاد و شرایط جوی دشوارش یکی از دورافتاده ترین و خطرناک ترین مناطق کوهستانی هند به شمار می رود. این دریاچه با کوهستان های پوشیده از برف احاطه شده و در بخش زیادی از سال پوشیده از یخ است. اما چیزی که این دریاچه را به یکی از عجیب ترین جاذبه های هند تبدیل می کند وجود ۳۰۰ اسکلت انسان است که در ته دریاچه قرار دارند و وقتی هوا گرم می شود و برف ها آب می شوند می توانید این اسکلت ها را ببینید! طبق افسانه ها این اسکلت ها متعلق به قرن ۹ و اجساد شاه کانائوج و افرادش هستند. شاه و همراهانش در مسیر برگشت بودند که ناگهان طوفانی سهمگین در می گیرد و همه افراد را همان جا مدفون می کند. برای رسیدن به این دریاچه می بایست کمی کوهپیمایی کنید: از جاده لوهاجانگ (Lohajang) مسیرتان را آغاز کنید و بعد از گذشتن از چندین روستا، دره های یخ زده و کوهستان ها به دریاچه اسکلت خواهید رسید.

شگفت انگیزترین جاذبه های هند

پل معلق رامس وارام | Rameshwaram

شهر رامس وارام یکی از مقدس ترین مکان ها در هند به حساب می آید و دلیل آن ریشه در باورها و اعتقادات هندی ها دارد. طبق اسطوره ها لرد راما پلی سنگی و معلق به نام رام سِتو (Ram-Setu) در از رامس وارام در هند تا سرزمین سریلانکا ساخت. روی تمام سنگ هایی که برای ساخت پل استفاده شده اند نام لرد راما نوشته شده است. اما چیزی که این پل را به یکی از عجیب ترین جاذبه های هند تبدیل می کند این است که این سنگ ها هیچ وقت در آب فرو نمی روند و روی آب شناور هستند! هنوز هم می توانید بقایای این سنگ ها را در رامس وارام ببینید که روی آب شناور هستند و به یکی از جاذبه های گردشگری هند تبدیل شده اند.

دریاچه لوکتاک | Loktak Lake

تا به حال آرزوی ایستادن روی سطح یک دریاچه را داشته اید؟ منظورم ایستادن داخل یک قایق نیست، بلکه دقیقا ایستادن روی بستری از چمن که روی آب شناور و در حال تلاطم است! دریاچه لوکتاک در منطقه بیشنوپورِ ایالت مانیپور چنین امکان فوق العاده ای را برای شما فراهم می کند. این دریاچه که بیشتر به «دریاچه شناور» شهرت دارد بزرگ ترین دریاچه آب تازه در شمال شرقی هندوستان است. شهرت اصلی این دریاچه به خاطر وجود فومدیس (phumdis) است که در حقیقت تجمعی از پوشش های گیاهی و خاکی شناور روی آب هستند. دریاچه لوکتاک در مساحتی بالغ بر ۳۰۰ متر مربع واقع شده و یکی از عجیب ترین جاذبه های هند به شمار می آید.

شگفت انگیزترین جاذبه های هند

تپه مغناطیسی | Magnetic Hill

تپه مغناطیسی در منطقه لاداخ هند و در ارتفاع ۳۳۵۳ متری از سطح دریا قرار گرفته است. این تپه به جرات یکی از عجیب ترین جاذبه های هند است و عمده شهرتش به خاطر خواص مغناطیسی آن است که باعث می شود وسایل نقلیه حتی وقتی خاموش هستند به سمت بالای تپه کشیده شوند! این پدیده عجیب و غیرمعمول در حقیقت حاصل توهم بینایی است که به دلیل نیروی گرانش تپه ایجاد می شود. خاصیت عجیب و منحصربفرد تپه مغناطیسی باعث جذب توریست ها و گردشگران از نقاط مختلف به لاداخ هند شده است. اگر شما هم قصد سفر به هند را دارید می توانید در سفرتان از این منطقه هم دیدن کنید.

شگفت انگیزترین جاذبه های هند

پل های زنده | Living Root Bridges

تا به حال در مورد پل های زنده چیزی شنیده اید؟ در غرب تپه های جانتیا و شرق تپه های خاسی در ایالت مگایا شاهکارهایی بی نظیر از مادر طبیعت وجود دارد: پل های زنده! این پل ها از ریشه های درختان ساخته شده اند. ریشه ها در هم تنیده شده اند و آنقدر به جلو پیش رفته اند تا به سمت دیگر رودخانه رسیده اند و به این ترتیب، یک پل از ریشه های زنده درخت ایجاد شده است. ۱۵ سال زمان لازم است تا این پل های ریشه ای آنقدر مستحکم و قوی بشوند که تحمل وزن انسان ها را داشته باشند. نکته جالب در مورد این پل ها این است که برخی از آن ها چند صد سال قدمت دارند.

شگفت انگیزترین جاذبه های هند

ساحل چندی پور | Chandipur Beach

یکی دیگر از عجیب ترین جاذبه های هند یک ساحل است! شاید بپرسید مگر ساحل چه چیز عجیبی می تواند داشته باشد؟ خب، برای این که با عجیب بودن این ساحل بیشتر آشنا شوید باید بدانید که این ساحل به «ساحل قایم باشک» معروف است! جالب است بدانید که آب دریا در هنگام جزر و مد تا حدود ۵ کیلومتر بالا و پایین می آید و هنگام مد که آب بالا می آید کل ساحل زیر آب مدفون می شود! این پدیده غیرمعمول اما جالب باعث شهرت جهانی این ساحل شده است و گردشگران زیادی در سفر به هند به این ساحل عجیب هم سفر می کنند.

شگفت انگیزترین جاذبه های هند

درخت لور یا بانیان | Great Banyan Tree

درخت لور که در زبان انگلیسی بانیان نامیده می شود یکی از درختان کمیاب جهان و از گونه های درخت انجیر است. درخت لور بزرگ در باغ گیاهشناسی آرچاریا جاگدیش چاندرا (Archarya Jagdish Chandra Bose Indian Botanic Garden) قرار دارد و قدیمی ترین درخت در هند و پهن ترین درخت در جهان است! درخت لور کلکته مساحتی بالغ بر ۱۴۵۰۰ متر مربع را در برمی گیرد و از دور بیشتر شبیه به تجمعی متراکم از چندین درخت است، اما وقتی نزدیک می شوید متوجه می شوید که در کمال تعجب تنها با یک درخت روبرو هستید!  این درخت عظیم و پهناور یکی از عجیب ترین جاذبه های هند است و گردشگرانی از سرتاسر دنیا به کلکته هند سفر می کنند تا این درخت غول پیکر را از نزدیک ببینند. گفته می شود که عمر این درخت بیش از ۲۵۰ سال است و حدود ۳۳۰۰ ریشه هوایی دارد که در اطراف درخت گسترده شده اند.

شگفت انگیزترین جاذبه های هند

منبع: theculturetrip.com

 

کلمه‌های کلیدی: