مسجد هندی در آبادان

در گزارش امروز ایلیا گشت قصد داریم شما را به جنوب ایران زمین بریم. شهری جنوبی که میتوان گفت آزادی امروز ایران را مدیون همین شهر هستیم. آبادان ، شهر نفت، شهر عینک ریبن و لوکس ترین اموال ایران.

مسجد رنگونی ها در شهر آبادان یکی از مساجدی است که پیش فرض شما را در مورد مسجد تغییر میدهد و ما را با معماری هندی آشنا میکند. وقتی از این مسجد زیبا دیدن میکنید احساس می کنید در ایران نیستید.

در این مسجد خبری از گلدسته، کاشی کاری های پر زرق و برق ایرانی و گنبد طلایی و یا فیروزه ای نیست . اینجا مسجدی است در جنوب ایران با معماری هندوستان، این مسجد همه ساله میزبان گردشگرانی است که برای عبادت و یا مشاهده این جاذبه به این منطقه می آیند.

به مسجد رنگونی های آبادان، مردم محلی رانگونی ها هم می گویند، این مکان یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری شهر آبادان می باشد. میتوان گفت معروف ترین جاذبه می باشد زیرا در آبادان سراغ این مسجد را از هر کسی که بگیرید، آن را به شما نشان خواهد داد.

اواخر سلسه قاجارها بود که این مسجد ساخته شد. یکی از دلایل ساخت این مسجد در شهر آبادان این بوده است که کارگران خارجی مسلمانی که برای کار در پالایشگاه های جنوب ایران رهسپار آبادان شده بودند بتوانند به عبادت هم رسند.

کارگرانی از کشورهای هند ، پاکستان ، برمه و ….. به ایران آمده بودن تا برای انگلیسی ها کار کنند و نفت ایران را استخراج کنند اغلب مسلمان بودند . نیاز داشتند تا مسجدی داشته باشند، به همین دلیل این مسجد را با معماری معروف هندی ساختند، میتوان گفت این جاذبه تاریخی و گردشگری را مدیون نفت هستیم.

نکته جالب در این مسجد بعد از گذشت این همه سال این موضوع می باشد که اینجا را محلی برای دوستی و برادری شیعه و سنی می نامنند. زیرا افراد اهل سنت از مهر استفاده نمیکنند ولی در این مسجد میتوانید مهر و تسبیح هم پیدا کنید برای برادران شیعه. در قدیم وقتی موقع نماز میشد همه مسلمانان بدون هیچ گونه صحبت قومی و مذهبی به این مسجد می آمدند و باهم مشغول عبادت میشدند.

کلمه‌های کلیدی: