فرق بین هتل و متل

شما تابحال اسامی زیادی را شنیده اید، هتل، متل و یا هاستل اما دقیقا نمیدانید هرکدام چیست  و چه معنی میدهد. سوالات بسیار زیادی درباره ی آن وجود دارد که ما امروز می خواهیم تا به این سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم پس در ادامه با ایلیاگشت همرا باشید تا فرق بین هتل و متل را بدانید.

بهترین شروع برای مطلب فرق بین هتل و متل این است که یک نگاه جزئی و گذار به مفهوم کامل هتل داشته باشیم. هتل که در زبان فارسی اشاره ای مستقیم به مهمانخانه دارد مکانی است که، مسکونی و اجاره ‌ای است و معمولاً برای مدت کوتاه به افراد اجاره داده می ‌شود. هتل ‌ها از امکانات اقامتی و گردشگری شهرهایی که در آن قرار گرفته اند به حساب می ‌آیند و بیشتر مورد استفاده ی مسافران و گردشگران قرار می ‌گیرند تا افراد بومی. هتل‌ ها دارای تعداد زیادی اتاق هستند که حتی گاهی به بالای ۱۰۰ اتاق نیز می ‌رسد. علاوه بر اتاق‌ ها و سوئیت‌ های اقامتی، هتل‌ ها دارای امکانات جنبی گوناگونی هستند. رستوران، استخر شنا، کافی شاپ و سالن اجتماعات نمونه‌ هایی از امکانات هتل‌ ها هستند.

فرق بین هتل و متل

در ضمن توجه داشته باشید که، هتل ‌ها بر اساس معیارهایی که هر نهاد برای رتبه ‌بندی خود در نظر می ‌گیرد ارزشیابی می ‌شوند. این معیارها گاه به کیفیت خدماتی که گردشگران دریافت می ‌کنند، ارتباطی ندارد. به ‌عنوان‌ مثال برخی نهادها در دنیا بر اساس میزان مالیاتی که هتل‌ ها پرداخت می ‌کنند، تعداد ستاره‌ های هر هتل را مشخص می‌ کنند.

در ادامه ی مطلب فرق بین هتل و متل می خواهیم ببینیم که حال متل کجاست؟ در بسیاری کشورها در حاشیه ‌ها و جاده‌ های کمربندی شهرها برای مسافرانی که با وسیله ی شخصی مسافت طولانی را طی می ‌کنند، واحدهای اقامتی ایجاد می نمایند. این واحدهای اقامتی معمولاً به صورت یک یا دو طبقه در واحدهای مختلف است و دارای اتاق، تلویزیون، یخچال و امکانات تهیه ی چای و قهوه است. بعضی از متل‌ ها دارای تجهیزات گسترده تری هستند و بعضی ساده و محلی هستند.

فرق بین هتل و متل

در حوالی این متل ‌ها معمولاً سوپرمارکت، رستوران و پمپ بنزین وجود دارد تا مسافران بتوانند هر آن چه که احتیاج دارند را خود به صورت شخصی تأمین نمایند. نکته ای که درباره ی اقامت در متل ها وجود داد این است که هزینه ی اقامت در این واحدهای اقامتی به دلیل این که خدمات گسترده ای ارائه نمی دهند مناسب تر از هر هتلی است.

فرق بین هتل و متل

با خواندن این دو بخش، حتی خودتان هم می توانید تا تفاوت و فرق بین هتل و متل را متوجه شده اید. مواردی همچون:هتل ها از لحاظ ارائه ی خدمات بسیار بسیار کامل تر از هتل ها هستند.هتل ها تمامی خدمات برای اقامت افراد مختلف یا اهداف مختلف از سفرشان را در خود گنجانده اند اما، در اطراف متل و در فواصل کم فروشگاه ها، سوپر مارکت ها و جایگاه بنزین در اطرافشان است و خود باید احتیاجاتشان را تهیه کنند.

فرق بین هتل و متل

در ایران متل را راه سرا و یا به زبانی ساده تر، اقامتگاهی در جاده های کوهستانی، جنگلی و بیابانی گفته می شود که معمولا در دیدرس مسافران قرار می گیرد. همانطور هم که گفتیم، هتل ها را مهمان خانه، مهمان سرا، مهمان پذیر است.

فرق بین هتل و متل

اگر در همین حین واژه ی هتل آپارتمان نیز به ذهنتان خطور کرده است باید بگوییم که؛ هتل آپارتمان و یا به عبارتی دیگر منزلگاه نوعی مکان اقامتی اجاره ‌ای به شکل واحد یا سوئیت‌ های مستقل که همانند اتاق‌ ها و سوئیت ‌های یک هتل به مسافران اجاره داده می ‌شوند. این واحدهای مستقل به صورت مبله و دارای امکانات استاندارد لازم برای خواب، نظافت، سرگرمی و آشپزی هستند. همانند هتل، هتل آپارتمان نیز دارای سرویس است. به این معنا که اتاق ‌ها در فواصل زمانی منظم که معمولاً به صورت روزانه است، نظافت می‌ شوند. تفاوت عمده ی هتل آپارتمان ها با هتل در وجود امکانات آشپزی در اتاق یا آپارتمان مورد اقامت می ‌باشد.

 

کلمه‌های کلیدی: