تاریخچه حضور ایران در جام جهانی 

تیم ملی فوتبال ایران از سال ۱۹۷۴ در مرحله انتخابی جام جهانی شرکت کرده است که در طول ۹ بار حضور، چهار بار موفق به راهیابی به مرحله نهایی این رقابت ها شده است. تیم ملی فوتبال ایران درنخستین حضور خود با هدایت فرانک اوفارل ایرلندی درمرحله انتخابی جام جهانی شرکت کرد اما با دو شکست مقابل حریفان نتوانست جواز حضور درجام جهانی آلمان غربی را به دست آورد.

براساس این گزارش، ملی پوشان فوتبال ایران در مجموع در ۹ دوره مرحله انتخابی جام جهانی شرکت کرده اند که در نهایت در چهار دوره موفق به راهیابی به این پیکارها شدند.
در زیر نحوه چهار دوره حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام های جهانی آمده است.

تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین

تیم ملی فوتبال ایران با هدایت حشمت مهاجرانی در مرحله مقدماتی جام جهانی حضور یافت و با کسب ۱۰ پیروزی و دو تساوی، با اقتدار به عنوان تنها نماینده قاره آسیا راهی بویندس آیرس شد.
ملی پوشان فوتبال ایران در آخرین دیدار خود در مرحله مقدماتی، در نوامبر سال ۱۹۷۷ به مصاف تیم ملی استرالیا رفتند که در نهایت در حضور بیش از ۹۰ هزار تماشاگر ورزشگاه آزادی حریف خود را با یک گل بدرقه کردند و برای نخستین بار جشن صعود به جام جهانی بر پا کردند.

ناصر حجازی، ایرج دانایی فرد، علی پروین، آندرانیک اسکندریان، حسن روشن و غفور جهانی بازیکنان تاثیر گذار تیم ملی فوتبال ایران در مرحله مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین بودند.

تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی

تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه

تیم ملی فوتبال ایران بعد از درخشش در جام ملت های آسیا با هدایت محمد مایلی کهن، راهی مرحله انتخابی جام جهانی شد اما نتایج ضعیف در مرحله دوم مقدماتی باعث شد تا والدیر ویه را برزیلی سکان هدایت تیم ملی را بر عهده گیرد.تیم ایران در مرحله پایانی حذفی (پلی اف)، دوباره مقابل تیم ملی استرالیا قرار گرفت که در نهایت به لطف گل زده در خانه حریف، برای دومین بار جواز حضور در جام جهانی را کسب کرد.

رزرو بهترین هتل های ارمنستان

در بازی برگشت که در شهر ملبورن استرالیا برگزار شد، تیم ایران در نیمه نخست با دو گل از میزبان عقب افتاد اما در نیمه دوم با گل های کریم باقری و خداداد عزیزی بازی را به تساوی کشاند و گام به جام جهانی فرانسه گذاشت.
احمدرضا عابد زاده، مهدی مهدوی کیا، کریم باقری، خداداد عزیزی، علی دایی و حمید استیلی، بازیکنان صاحب نام تیم ملی فوتبال ایران در این مرحله از رقابت ها بودند.

جام جهانی فوتبال ۱۹۹۸ فرانسه

تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان

تیم ملی فوتبال ایران در مرحله نخست مقدماتی با تیم های اردن، قطر و لائوس هم گروه بود اما شکست مقابل اردن در ورزشگاه آزادی موجب شد تا برانکو ایوانکوویچ کروات جانشین همایون شاهرخی در راس کادر فنی شود.

ملی پوشان در دور برگشت با کسب سه پیروزی متوالی به مرحله دوم مقدماتی صعود کردند. در این مرحله از مسابقه ها با تیم های ژاپن، کره شمالی و بحرین همگروه شدند که با کسب امتیازات لازم در بازی پنجم خود با گل محمد نصرتی در ورزشگاه آزادی، راهی جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان شدند.
وحید طالب لو، مهدی مهدوی کیا، جواد نکونام، علی دایی، وحید هاشمیان و علی کریمی بازیکنان سرشناس تیم ملی ایران در مرحله مقدماتی بودند.

جام جهانی فوتبال ۲۰۰۶ آلمان

تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل

فدراسیون فوتبال بعد از چهار سال ناکامی در عرصه های مختلف، با کارلوس کی روش پرتغالی به توافق رسید تا بتواند با بهره گیری از تجربیات این مربی، برای چهارمین بار راهی جام جهانی شود.

تیم ملی فوتبال ایران در مرحله اول انتخابی در مجموع با ۵ گل تیم ملی مالدیو را پشت سر گذاشت و راهی مرحله بعدی شد.
تیم ایران در مرحله اول گروهی، با تیم های قطر،بحرین و اندونزی هم گروه شد که در نهایت با کسب ۱۱ امتیاز به عنوان تیم نخست به مرحله بعد صعود کرد.

ملی پوشان فوتبال ایران در مرحله دوم، با تیم های کره جنوبی، ازبکستان، قطر و لبنان در گروه نخست قرار گرفت.
تیم ایران با کسب دو پیروزی، یک تساوی و یک شکست به کار خود در دور رفت پایان داد اما امیدهای این تیم برای راهیابی به جام جهانی با شکست مقابل ازبکستان در تهران کم رنگ شد.

خرید بلیط هواپیما تهران ارمنستان

کارلوس کی روش پرتغالی بعد از این شکست، تحت فشارهای فراوانی قرار گرفت اما با تغییراتی که در شیوه بازی و ترکیب تیم به وجود آورد، سفید پوشان توانستند به دو پیروزی متوالی برابر تیم های ملی قطر و لبنان دست یابند تا در آستانه صعود قرار گیرند.
ملی پوشان فوتبال ایران درآخرین دیدار خود در مرحله انتخابی نیز در اولسان دست به کار بزرگی زدند و با ارائه یک بازی فکورانه، منطقی و درگیرانه به یک پیروزی دلچسب دست یافتند تا ایران بلیت سفر به جام جهانی برزیل را رزرو کنند.

سید مهدی رحمتی، سید جلال حسینی، جواد نکونام، مجتبی جباری و رضا قوچان نژاد و اشکان دژاگه، بازیکنان تاثیرگذار تیم ملی فوتبال ایران در مرحله از رقابت ها بودند.

جام جهانی فوتبال ۲۰۱۴ برزیل

 

کلمه‌های کلیدی: