نگاهی به تاریخچه شهر دبی

به جرات میتوان گفت که امروزه شهر دبی یکی از پربازدید‌ترین مقاصد گردشگری دنیا می باشد که سال به سال به تعداد این توریست‌ها افزوده می‌شود. تاریخچه دبی از آنجا شروع شده‌است که این شهر در گذشته‌های نه چندان دور شهری بدون هیچ پیشرفت بوده‌است اما امروزه شاهد آن هستیم که برای اخذ ویزای این کشور نیاز به شرایط سختی می باشد. با ایلیا گشت همراه باشید.

گذشته و حیات اولیه شهر دبی

از قرن سوم پیش از میلاد و دوران پیش از اسلام، دبی به عنوان یکی از بخش های ایران در عصر  امپراتوری ساسانی محسوب می شد. بعدها در قرن هفتم میلادی این منطقه توسط خلفای بنی امیه اشغال شده و اسلام به آن وارد شد. گفتنی است کاوش های باستان شناسی در منطقه القصیص Al-Qusais نشان دهنده حضور بشر در این بخش از کره زمین از ۸ هزار سال پیش از میلاد است.

علاوه بر این، نام این منطقه در کتاب تاریخی معجم ما استعجم من أسماء البلاد والمواضع که در سال ۱۰۹۵ میلادی نوشته شده نیز روایت شده است. نخستین گروه از اروپایی هایی که در این محل مستقر شدند، پرتقالی ها هستند که در ادامه فرانسوی ها، آلمانی ها و سپس در قرن هجدهم میلادی، انگلیسی ها نیز در این منطقه حضور پیدا کرده و حکومت کردند.

دبی

شروع تاریخ جدید شهر دبی

تاریخ جدید شهر دبی با خاندان آل الفلاسی که بخشی از قبیله بن یاس محسوب شده و تحت رهبری خاندان مکتوم بودند، گره خورده است. آل مکتوم در اوایل قرن نوزدهم میلادی در دهانه خور دبی سکونت داشتند. این موضوع سبب شد تا دبی در قرون ۱۹ و ۲۰ میلادی به عنوان یک مرکز ماهیگیری و تجارت مروارید شناخته شود.

در نتیجه پیشرفت و توسعه صنعت مروارید، اعراب بدوی ساکن این منطقه توانستند تا حدی شرایط زندگی خود را بهبود بخشیده و محل سکونت خود را از بیابان به مناطق ساحلی تغییر دهند اما این شرایط چندان دوام نداشته و صنعت صید مروارید بنا به دلایل متعددی چون وقوع جنگ جهانی اول و ابداع روش پروش مصنوعی مروارید از رونق افتاد.

در سال ۱۹۴۰ میلادی، تنش های متعددی بین دبی و ابوظبی رخ داده که منجر به بروز جنگ هایی شدید بین اهالی این دو منطقه شد تا اینکه در نهایت بریتانیایی ها برای جلوگیری از درگیری های بیشتر، اقدام به ساخت حصار و موانعی بین این دو بخش کردند.

دبی، مرکز عمده تجاری و قطب صادرات

در نیمه دوم قرن بیستم، دبی به عنوان یک بندر با اهمیت مطرح شده منطقه ای تجاری و بازار مرتبط با آن در بخش دیره شهر دبی تاسیس شد که در آن صدها مغازه وجود داشتند. در حدود سال ۱۹۵۰ میلادی به دلیل تردد زیاد و ازدحام کشتی ها، در بدنه خور دوبی یک شکاف ایجاد شد.

شیخ راشد بن سعید آل مکتوم که در آن زمان حاکم دبی محسوب می شد، با اجرای طرحی بلند پروازانه، علاوه بر ترمیم این شکاف توانست این خور و آبراهه را توسعه داده و مقدمات تبدیل شدن دبی به یکی از بنادر با اهمیت را فراهم کند. وی علاوه بر این کار با اجرای پروژه های مهمی چون ساخت تونل الشندغه، مرکز تجاری دبی و اسکله موسوم به Dubai Drydocks نقش مهمی در پیشرفت و توسعه این شهر ایفا کرد.

dubai

کشف نفت،مهمترین رویداد تاریخی دبی

یکی از مهم ترین رویدادهای تاریخ شهر دبی، کشف نفت در سال ۱۹۶۶ میلادی در میدان نفتی فاتح محسوب می شود. در ادامه و با آغاز صادرات نفت در سال ۱۹۶۹ میلادی، رشد سریع اقتصاد امارات متحده عربی آغاز شد. با توجه به درآمدهای ناشی از فروش نفت و گاز، واحد پول امارات متحده عربی قدرتمند شده و بنادر بزرگی در این کشور تاسیس شد. همزمان با این موضوع، زیر ساخت های قوی در شهر دبی تاسیس شده و تحولات گسترده ای در ساختار شهر و شبکه های ارتباطی آن پدید آمد.

نحوه تشکیل کشور امارات متحده عربی

زمانی که بریتانیایی ها در سال ۱۹۷۱ میلادی خلیج فارس را ترک کردند، امارات نشین های دبی و ابوظبی در کنار ۵ امارات نشین دیگر اقدام به تشکیل کشور امارات متحده عربی کردند. پس از بحث و تبادل نظرات فراوان، تصمیم بر این شد که شهرهای دبی و ابوظبی به عنوان مهم ترین شهرهای کشور امارات شناخته شده و رای آن ها در اخذ و اجرای تصمیمات مهم ملی تاثیرگذار باشد.

تاریخچه دبی

نخستین حاکم امارات متحده عربی

اندک زمانی پس از شکل گیری کشور امارات، شیخ زائد بن سلطان آل نهیان به عنوان حاکم امارات برگزیده شده و تا زمان مرگ خود به سال ۲۰۰۴ میلادی در این منصب باقی ماند. در حقیقت کشور امارات متحده عربی با حکمرانی شیخ زائد و شیخ رشید بن سعید آل مکتوم تبدیل به یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان شد.

تاثیر جنگ خلیج فارس بر دبی

جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۰ میلادی دارای تبعات و عوارض ناخوشایندی برای دبی بوده و تاثیرات نامطلوبی بر اقتصاد این شهر گذاشت. در آن سال به دلیل بروز جنگ، بسیاری از سرمایه گذاران اقدام به برداشت پول های خود از بانک های دبی کرده و این موضوع ضربه شدیدی به اقتصاد شهر وارد کرد اما در نیمه دهه نود میلادی، کشورهای کویت و بحرین با سرمایه گذاری کلان و قرار دادن مراکز مهم مالی خود در شهر دبی، به کمک این شهر آمده و سپس با افزایش چشمگیر قیمت نفت، پس از جنگ خلیج فارس، دبی به خوبی توانست از شرایط متزلزل اقتصادی که درگیر آن شده بود، خارج شود.

برنامه استراتژیک دبی در دهه ۹۰ میلادی

در دهه نود میلادی، دبی برنامه استراتژیک مهمی را با هدف افزایش جمعیت پیاده کرده و تلاش کرد این شهر را به یک مقصد شناخته شده و مهم گردشگری تبدیل کند. برج العرب، تنها هتل هفت ستاره جهان در سال ۱۹۹۹ میلادی ساخته شد.

شرایط امروزی دبی

امروزه دبی با افتخار زیادی به عنوان یک مرکز اقتصادی مهم و قطب گردشگری در جهان با استفاده از شالوده و زیر ساخت های خود دارای بهترین و سطح بالا ترین مراکز خرید، رستوران ها و مراکز گذران اوقات فراغت بوده و ده ها آسمان خراش شگفت انگیز مانند برج الخلیفه، بلندترین ساختمان جهان در آن وجود داشته و از همه مهمتر میزان بسیار پائین جرم و جنایت در این شهر است که آن را تبدیل به شهری با محیطی دوستانه کرده است.

کلمه‌های کلیدی: