تاریخچه فستیوال گاوبازی در اسپانیا

فستیوال گاوبازی در اسپانیا یا فرار از گاوها را با هم مرور میکنیم، گاوبازی اسپانیا خیلی معروف است، پس تعجبی ندارد که میدان گاوبازی والنسیا که آن را به «پلازا دی تورس» می شناسند یکی از جاذبه های اصلی این شهر باشد، کشور اسپانیا که نام رسمی آن پادشاهی اسپانیا است، یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. این کشور در شبه‌جزیره ایبری در جنوب‌غربی اروپا قرار دارد. این کشور از لحاظ بزرگی دومین کشور بزرگ اروپای غربی و پنجمین کشور بزرگ قاره اروپاست. 

درباره ی فرار از گاو چه می دانید؟ اگر این مراسم را تابحال از نزدیک ندیده باشید، قطعا تصاویر آن را در تلویزیون یا اینترنت دیده اید. با ما همراه باشید تا شما را با این موضوع آشنا کنیم. مراسم، تفریح، فرهنگ یا کار غیر انسانی… اسم آن را هر چه که بگذارید، بخشی از فرهنگ اسپانیا است که از سالهای قبل تا کنون همچنان به قوت خود باقی است و هر سال بی کم و کاست برگزار می شود. 

تاریخچه مراسم گاوبازی در اسپانیا

دویدن گاوهای وحشی در پامپلونای اسپانیا ریشه در سالهای دور دارد که در واقع مراسمی برای جشن گرفتن Saint Fermin در منطقه ی Navvare بوده است. فستیوال گاوبازی در اسپانیا یک مراسم ملی است که هر ساله از تاریخ ششم تا شانزدهم جولای و در واقع به مدت ۷ روز برگزار می شود. در این ۷ روز، لحظه ای که عقربه ی ساعت روی ۸ صبح می ایستد، دوندگان در سرتاسر شهر پامپلونا شروع به دویدن می کنند تا با گاوهایی در پشتشان که دنبالشان می کنند، مراسم هیجان انگیز و گاهی خنده دار را شروع کنند.

تاریخچه فستیوال فرار از گاوها

فستیوال گاوبازی در اسپانیا

فستیوال گاوبازی در اسپانیا با آداب ویژه ای برگزار می شود و نمایشی پر از رنگ و لباس و موسیقی ست. گاوبازی در والنسیا همچنان محبوب است هرچند که نسبت به دیگر نقاط اسپانیا مسابقات کمی در آن برگزار می شود و کل گاوبازی به سه دوره ی کوتاه در هر سال خلاصه می شود.

هر سال در ماه مارس فستیوال بین المللی «لاس فالاس» که شروع می رسد شور و هیجان خاصی شهر را فرا می گیرد چون بزرگ ترین و پرزرق و برق ترین جشن سال در حال انجام است و حالا زمانی است که والنسیا مسابقات گاوبازی مهمی را به خود می بیند. برای دیدن سری بعدی مسابقات گاوبازی باید تا ماه جولای صبر کنید البته طبق برنامه، هر سال حدود ۲۵ مسابقه در این رینگ گاوبازی برگزار می شود.

گاوبازی اسپانیا

موزه گاوبازی که در داخل این میدان قرار دارد در اسپانیا بینظیر است و در آن مجموعه ی کاملی از لباس گاوبازها، جام ها و هر آنچه که مربوط به تاریخ گاوبازی در سه قرن گذشته است به نمایش در آمده. رفتن به این موزه فرصتی را  برایتان فراهم می کند تا بدون اینکه در مسابقات گاوبازی شرکت کنید دریاره سنت و تاریخچه ی آن چیزهای زیادی یاد بگیرید.

این میدان در منطقه مرکزی شهر قرار دارد و دقیقا در جلوی آن ایستگاه مترویی هست که رفت و آمد به آن را راحت کرده است.

 آداب و رسوم مراسم گاوبازی در اسپانیا

در این مراسم، ۶ گاو نر خشمگین و وحشی در خیابان های شهر رها می شوند تا مردمی که در هر طرف در حال دویدن هستند را دنبال کنند. علاوه بر این گاوها، تعدادی گوساله ی پروار شده هم که تقریبا به اندازه ی همان گاوها وحشی هستند در خیابان ها رها می شوند. حتی در جاهایی در مراسم، وقتی گاوهای عصبانی در حال تاختن در مسیر خودشان هستند، انسانها پشت سر گاو می دوند تا هیجان مراسم را چندین برابر کنند.

تاریخچه فستیوال فرار از گاوها

صبح روز گاوبازی، افراد روز خود را با خواندن شعرهایی در وصف Saint Fermin شروع کرده و از او تقاضای راهنمایی و محافظت در طول دویدن در مسابقه می کنند. (گفته می شود Saint Fermin یکی از کاتولیک های مقدس در بین اسپانیایی ها بوده است و به همین دلیل برای مردم این کشور مقدس است). لحظاتی قبل از شروع مراسم، دوندگان شروع به مانور دادن می کنند تا بتوانند در حین مراسم بهترین موقعیت را داشته باشند.

بهترین دونده کسی است که بتواند نفس های گاو را قبل از اینکه از جلوی گاو کنار برود ، حس کند. تمام این مسابقه و داستان ها در ۳ تا ۴ دقیقه اتفاق می افتد و بعد از آن شرکنت کنندگان و افرادی که از زنده ماندن خوشحال هستند می روند تا زنده ماندنشان را جشن بگیرند! و آنهایی هم که خیلی خوش شانس نبودند به طرف بیمارستان می روند تا مداوا شوند.

تاریخچه فستیوال فرار از گاوها

اگر چه هر کسی که در این مسابقه شرکت می کند، مطمئنا ریسک آن را هم قبول کرده است اما نکته ای وجود دارد که با رعایت آن می توان کمتر در خطر بود: نرده های چوبی بلندی وجود دارد که افرادی که دوست دارند در این مسابقه باشند اما فقط می خواهند نگاه کنند و جز دوندگان نباشند، بهتر است پشت آن بایستند . این نرده ها، افراد ر در مقابل حملات حفظ می کنند. در مراسم امسال ۸ نفر که شاخ های گاو به بدنشان خورده بود و به شت زخمی شده بودند به بیمارستان منتقل شدند تا فورا تحت عمل جراحی قرار بگیرند.

اگر چه دویدن با این گاوها بسیار خطرناک است اما ممکن است جز کارهایی باشد که دوست دارید در سفر به اسپانیا آن را امتحان کنید در نتیجه شرکت در آن برای همه آزاد است. شرکت کنندگان باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشند و از تمام قوانین مسابقه آگاه باشند.

میدان معروف گاوبازی در والنسیا

با رفتن به این میدان به تماشای موزه ی کاملی از سنت گاوبازی در اسپانیا می نشینید و بنایی تاریخی را می بینید که معماری اش شما را یاد آمفی تئاتر کولوسئوم رم می اندازد. نزدیک به ۲۰۰ سال قبل بود که احساسات و شور و هیجان شدید ساکنان والنسیا به ورزش گاوبازی مسئولان را بر آن داشت تا میدانی مخصوص گاوبازی بسازند.

پلازا دی تورس (Plaza deToros) میدان گاوبازی والنسیا ست که در بین سال های ۱۸۵۰ تا ۱۸۵۹ ساخته شد. در طراحی این بنا از شیوه نئوکلاسیک استفاده و از معماری رومی آمفی تئاتر کولوسئوم الهام گرفته شده است. این بنا ۴۸ وجه، ۳۸۴ قوس مختلف و ۱۷/۵ متر ارتفاع دارد.

با نوسازی هایی که در سال های ۱۹۶۷ و ۲۰۱۰ بر روی این میدان انجام شد امروز به یکی از امن ترین و راحت ترین میدان های اسپانیا تبدیل شده و می تواند حدود ۱۲ هزار تماشاگر را در خود جای دهد. تا به حال این میدان مراسم های گاوبازی مهمی را به خود دیده است که باعث شده در شمار میدان های درجه یک اسپانیا قرار بگیرد.

منبع: travelversed.co

 

کلمه‌های کلیدی: