تپه های شنی آتاباسکا کانادا

کانادا کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی است. این کشور از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده‌ است. نام کانادا از واژهٔ سرخ‌پوستی Kanata به معنی «دهکده» یا «سرپناه» گرفته شده است. کانادا پر از جاذبه های طبیعی دلفریب است که همه دنیا را هم بگردید نمونه تعدادی از آن ها را پیدا نمی کنید.

در استان «ساسکاچوان» کانادا دریاچه ای زیبا هست که در قسمت سواحل جنوبی اش در امتداد دریاچه «آتاباسکا» حدود ۱۰۰ کیلومتر تپه شنی قرار گرفته، تپه هایی که فعال ترین تپه های شنی کل دنیا هستند. برخلاف بیشتر تپه های شنی دنیا که مخصوص نواحی خشک و بی آب و علف هستند، تپه های شنی آتاباسکا در وسط زمین های باتلاقی و جنگل بورئال قرار دارند و تبدیل به تپه های شنی منحصربفرد و عجایب زمین شناسی شده اند. این تپه ها در بیش از ۳۰ هزار هکتار پراکنده شده اند و به خاطر اکوسیستم غیر طبیعی شان گیاهان استثنائی و متنوعی هم دارند.

تپه های آتاباسکا کانادا

نحوه شکل گیری تپه های شنی آتاباسکا

مطمئنا اسم تپه های شنی شما را یاد زمین های خشک و بی آب و علف می اندازد اما ویژگی خاص این تپه های کانادا این است که در زمین های بیابانی نیستند و همین موضوع آن را عجیب و منحصربفرد کرده است. ویژگی های خاص جغرافیایی این منطقه در هزاران سال قبل باعث شکل گیری این جاذبه های تماشایی و دیدنی شده است.

این تپه های شنی حدود ۸ تا ۹ هزار سال پیش در انتهای آخرین دوره یخبندان به وجود آمدند. در آن زمان با آب شدن صفحات یخی، جریانی از آب به راه می افتد که مقادیر قبل توجهی از شن ها، لجن ها و رسوبات را از سنگ ماسه ها  می شست و به دریاچه آتاباسکا می ریخت. البته در آن موقع دریاچه به این اندازه که امروز می بینید نبود و عمق آن بسیار بیشتر از الان بود.

سال ها بعد دریاچه عقب نشینی کرد و رسوبات ماسه ای زیادی در ساحل دریاچه نمایان شدند. حالا نوبت باد بود که هنرنمایی اش را پیاده کند و این ماسه ها را به شکل هایی که امروز می بینیم تبدیل کند. این روند آنقدر ادامه پیدا کرد تا کل آن ماسه ها به شکل تپه های شنی در آمدند و حتی تا جنگل های اطراف هم کشیده شدند.

تپه های آتاباسکا کانادا

تپه های شنی آتاباسکا بهشتی برای ماجراجویان

در اینجا باد و شن دست به دست هم داده اند تا بیابان آلبرتا را شکل بدهند البته نه بیابانی معمولی بلکه بیابانی که ویژگی خاصش این است که حرکت می کند! این بیابان هر سال ۱/۵ متر جابجا می شود به طوری که این تپه های قدرتمند در اثر جابجایی، جنگل ها را می پوشانند، دریاچه را پر می کنند و دشت بیابانی خشک و بی آب و علفی را بر جای می گذارند. اگر عاشق طبیعت گردی و ماجراجویی هستید اینجا یکی از بهترین مکان هاست چون تپه های شنی، چشم اندازهای جنگلی اطراف، دریاچه ها و باتلاق ها با هم  بهشتی را برای ماجراجویان به وجود آورده اند.

تپه های آتاباسکا کانادا

چشم انداز خارق العاده تپه های شنی آتاباسکا

تپه های شنی آتاباسکا در بالای ناحیه ای به سام «سپر کانادا» قرار دارند، ناحیه ای بزرگ از سنگ های دوره پرکامبرین است که هسته اولیه زمین شناسی قاره آمریکای شمالی را شکل داده اند. این سنگ ها نیمی از کشور کانادا را فرا گرفته اند و حتی تا سواحل شمالی آمریکا هم گسترش پیدا کرده اند.

این سنگ ها در بین قدیمی ترین سنگ های زمین هستند که قدمتشان به ۲٫۵ تا ۴٫۲ میلیارد سال قبل برمی گردد. در ناحیه ای که این تپه های شنی قرار دارند این سنگ با یک لایه از خاک که حدود ۲۰ متر ضخامت دارد پوشیده شده است. در نواحی جنوبی این تپه ها به منطقه ای کاملا شن و ماسه ای می رسید که سفره آب زیرزمینی بزرگی دارد که تاثیر زیادی بر روی حیات گیاهان و توسعه این تپه ها گذاشته است.

این تپه های شنی  چشم اندازی خارق العاده را به وجود آورده اند و با ۳۰ متر ارتفاع، اکوسیستم منحصربفردی دارند به طوری که بر روی آن ها گیاهانی نادر و بومی پرورش پیدا می کنند. در واقع تپه ها زیستگاه بیش از ۳۰۰ گونه گیاهی است که حدود ۳۰ گونه از آن ها کمیاب و ۱۰ گونه از آن ها هم بومی کانادا هستند و در هیچ جای دیگر دنیا پیدا نمی شوند.

تنها راه دسترسی به تپه های شنی آتاباسکا

از دهه ۱۹۹۰ تا به حال در این محل یک پارک اختصاصی در نظر گرفته شده تا از تپه ها و تعدادی از نواحی اطرافش محافظت شود. برای مراقبت از طبیعت شکننده و حساس این محل پارک به سه منطقه مختلف تقسیم شده و هر کدام از این مناطق، دستورالعمل های خاص خودشان را دارند که بر اساس آن ها کمپینگ ها و فعالیت های بازدید کنندگان انجام می شود. این دستورالعمل ها بسته به شرایط تغییر می کند و برای اطلاع از آن ها باید به سراغ نگهبان پارک بروید.

در این محل ماهی گیری از دریاچه مجاز اما کندن هر نوع گل و گیاهی غیر قانونی است.  اگر خیال دارید که سفری به کانادا ترتیب دهید و این تپه ها را از نزدیک ببینید باید بدانید که دسترسی به این تپه ها اصلا کار آسانی نیست چون هیچ جاده ای ندارد و تنها راه رسیدن به آن استفاده از هواپیماهای آب نشین است. اگر عاشق بیابان گردی هستید رفتن به این ناحیه برایتان خیلی جذاب است فقط حواستان باشد چون این ناحیه بکر تر از آن است که امکانات خاصی داشته باشد پس حتما باید قبل از اینکه به این محل بروید به نگهبان محافظ پارک خبر بدهید.

کلمه‌های کلیدی: