فرودگاه بین المللی هامبورگ

امروز در ایلیاگشت قصد داریم تا فرودگاه بین المللی هامبورگ Hamburg Airport را معرفی کنیم. یکی از قدیمی ترین فرودگاه های جهان و قاره ی اروپا را که هنوز هم همچون سابق فعال است. فرودگاه بین المللی هامبورگ در شهر هامبورگ یکی از شهرهای صنعتی و بزرگ کشور آلمان. این فرودگاه معروف در عالم هنر و معماری نیز الهام بخش طرح های بسیار زیادی نیز حتی بوده است که ما در ادامه ی این مطلب حتما آن را بیان خواهیم کرد.

تاریخچه فرودگاه بین المللی هامبورگ

همانطور که در مقدمه نیز گفتیم، فرودگاه بین المللی هامبورگ امروزه به عنوان یکی از قدیمی ترین فرودگاه های دنیا که هنوز هم به فعالیت خود ادامه می دهد، شناخته می شود. فعالیت فرودگاه هامبورگ، در سال ۱۹۱۱ شروع شد. در آن سال ها که اوج خروج از زندگی ها به سبک انقلاب صنعتی و شروع دوره ی مدرنیته و ساخت تکنولوژی و صدور آن به کشورهای دیگر برای آلمان بود.از همه مهم تر که سران وقت این کشور که صفحات زیادی از تاریخ قرن ۱۹ را به خود اختصاص داده اند، حجم بزرگی از ورود و خروج های چه مسافربری و چه نظامی را از این سال ها به بعد در کشور خود داشتند. به همین خاطر کلیه ی خطوط هوایی این کشور علی الخصوص فرودگاه هامبورگ از همان ابتدا جز مهم ترین ها و حتی بزرگ ترین ها به شمار می رفته اند. در سال ۱۹۵۵، فرودگاه بین المللی هامبورگ به عنوان مرکز اصلی فعالیت های شرکت معروف و بزرگ هواپیمایی لوفتهانزا محسوب شد.

فرودگاه بین المللی هامبورگ

اما این مسئله دیری نپایید زیرا در سال ۱۹۶۰، لوفت هانزا به این خاطر که به تازگی بوئینگ ۷۰۷ را وارد بازار کرده بود که صد البته سر و صدای بیشتری نسبت به هواپیماهای قبلی ایجاد می‌کرد بعدا تصمیم گرفتند تا این فعالیت ها را به فرودگاه دیگری منتقل نمایند.این ایرلاین تمامی فعالیت های پروازی خود را به فرودگاه فرانکفورت منتقل نمود. اما به هر حال مسائل دیگری نیز مطرح بود که نشان می داد این مسئله به این سادگی ها نیز حل نشده است.به هر حال تجربه‌های قبلی نشان می ‌دادند که دور کردن فرودگاه‌های اصلی و قطب های پروازی ایرلاین ها به فرودگاهه های خارج از مرکز شهر، نمی تواند راه حل و ایده ای مناسب باشد.

درنتیجه با این که تمامی امور انتقال انجام شد اما در نهایت برنامه‌ ی انتقال لوفت هانزا از هامبورگ به فرانکفورت، منتفی شد.در ادامه ی فعالیت های این فرودگاه سال ۱۹۹۰ رسیدگی های بیشتری شد و بازسازی و توسعه ی آن آغاز گشت. ۱ هتل فرودگاهی بسیار مجهز و همچنین ۱ ترمینال دیگر به فرودگاه بین المللی هامبورگ اضافه شد.این امر با اضافه شدن اتوبوس های مخصوص شاتل وهمچنین وجود وسایل نقلیه ی دیگر، دسترسی به مرکز شهر هامبورگ بسیار آسان تر از قبل نیز شد.

فرودگاه بین المللی هامبورگ

البته دانستن این نکته برای شما ضروری است که این فرودگاه را از سال ۲۰۱۶ به بعد، با نام فرودگاه هامبورگ هلموت اشمیت (Hamburg Airport Helmut Schmidt) در آلمان و البته جهان نیز می‌شناسند. علت این تغییر اسم ونام گذاری بدین خاطر است که به احترام صدراعظم آلمان غربی که در بین آلمانی ها، سیاست‌ مداری محبوبی نیز هست و هلموت اشمیت (Helmut Schmidt) نام دارد، نام گذاری شد.در حال حاضر فرودگاه هامبورگ به عنوان قدیمی ترین فرودگاه بین‌المللی دومین شهر بزرگ و البته مدرن و صنعتی کشور آلمان، شهر هامبورگ می باشد.

اطلاعات اصلی فرودگاه بین المللی هامبورگ

نام فرودگاه بین المللی هامبورگ: Hamburg Airport

کد یاتا: HAM

کد ایکائو: EDDH

نوع فرودگاه: عمومی

ارتفاع از سطح دریا: ۱۶ متر

ترمینال ها: ۲ ترمینال

فرودگاه بین المللی هامبورگ
Vorfeld_Airlines

ترمینال های فرودگاه بین المللی هامبورگ

فرودگاه بین المللی هامبورگ دارای ۲ ترمینال است. این ۲ ترمینال فرودگاه که به ای پورت پلازا نیز معروف هستند، به یکدیگر متصل می گردند و چندین بخش مختلف را در بر می گیرند. ترمینال شماره ی ۱ در سال ۲۰۰۵ ساخته شد. تجهیزات و طراحی این ترمینال به گونه ای است که به صرفه‌جویی در مصرف انرژی و آب کمک می ‌کند.

شرکت های هواپیمایی که در فرودگاه فعالیت دارند من جمله وان وُرلد (Oneworld) و اتحادیه ی اسکای تیم (SkyTeam) در ترمینال شماه ی ۱ فعالیت دارند. ترمینال شماره ی ۲، قدیمی ترین ترمینال فرودگاه بین المللی هامبورگ به شمار می آید. ساخت این ترمینال در سال ۱۹۹۳ به پایان رسید.

خطوط هوایی همچون: اتحادیه ی استار الاینس (Star Alliance)، ایرلاین لوفت‌هانزا و شرکت های زیر مجموعه ی یورو وینگز همچون: جرمن وینگز (Germanwings) در این ترمینال مشغول به فعالیت هستند.

فرودگاه بین المللی هامبورگ

دسترسی به فرودگاه بین المللی هامبورگ

اگر می خواهید از ماشین استفاده کنید، باید از طریق اتوبان ۷ اقدام کنید. همچنین می ‌توانید داخل فرودگاه و از طریق شرکت‌های کرایه ی خودرویی همچون: Europcar Enterprise، Buchbinder و Budget ماشین کرایه کنید.

اگر بخواهید با قطار از فرودگاه به مرکز شهر و یا بالعکس بروید باید از طریق قطار شهری هامبورگ یعنی خط S1 به مرکز شهر مستقیما وصل شوید. این قطار‌ها هر ۱۰ دقیقه یک بار حرکت می ‌کنند و زمان این جابه‌جایی نیز حدودا ۲۵ دقیقه است. ایستگاه این سرویس نیز درست در مقابل ترمینال فرودگاه قرار دارد.

تاکسی ‌های فرودگاه هامبورگ، همیشه جلوی درب ورودی ترمینال ها حضور دارند و شما می توانید با پرداخت کرایه ی آنان به هر کجا که می خواهید بروید.

فرودگاه بین المللی هامبورگ

امکانات فرودگاه هامبورگ

هر دو ترمینال این فرودگاه دارای تمامی امکانات رفاهی برای مسافرین از جمله: رستوران، کافی شاپ، صرافی، دستگاه های خودپرداز، کلینیک، هتل، کابین افراد سیگاری، فروشگاه های مختلف، صندلی های راحت، … و بسیاری از امکانات دیگر می باشد.

منبع : www.hamburg-airport.de

کلمه‌های کلیدی: