آیوالیک بندری یونانی در ترکیه

جمهوری ترکیه کشوری با اکثریت مسلمان است که با ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان و همینطور عراق و سوریه همسایه است. این کشور از شمال با دریای سیاه، و از جنوب‌غربی با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. ترکیه کشوری اوراسیایی محسوب می شود، بدین معنی که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی در قاره آسیا و خاورمیانه واقع شده است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان در قاره اروپا قرار دارد. در بین استان های کشور ترکیه، فقط دو استان وجود دارد که از شمال به دریای مرمره و از غرب به دریای اژه راه دارد. این ‏دو استان به نام های ‏Balıkesir‏ و ‏Çanakkale ‏ در شمال غربی ترکیه قرار دارند که یکی از پرطرفدارترین شهرهای توریستی ترکیه با حال و هوایی بسیار متفاوت به نام آیوالیک ترکیه در آن قرار دارد. با تمام جذابیت های شهر آیوالیک ترکیه آشنا خواهید شد. از جاذبه های آن برایتان خواهیم گفت و شما را با طبیعت زیبای آن آشنا می کنیم.

آیوالیک بندری یونانی در ترکیه

آیوالیک ترکیه شهرستانی در استان بالیکشیر (Balıkesir ) و در منطقه اژه ای ترکیه است که تبدیل به یکی از مقاصد هدف گردشگران این کشور شده است. به خاطر توسعه اهداف گردشگری در این ناحیه اقداماتی انجام شده است اما هنوز چندان تغییر نکرده و این موضوع را می توان از جمله خوبی های آیوالیک ترکیه دانست. چرا که هنوز می توانید روح اصلی مردم و فرهنگ این نواحی را همانگونه که از قدیم بوده است را درک کنید و ببینید. جغرافیای قابل توجه این شهر، با جنگل های پوشیده شده از درختان کاج و باغ های زیتون تکمیل می شود.

آیوالیک بندری یونانی در ترکیه

در نگاه اول، آیوالیک ترکیه ممکن است چندان جذاب به نظر نرسد. آنچه که در نگاه اول خواهید دید تنها شهر بندری شبیه به بسیاری از دیگر شهرهای بندری ترکیه در این منطقه است. با این حال، اگر تنها چند خیابان را از کنار آب ها طی کنید و به درون شهر بروید، ناگهان خود را درون یک روستای قدیمی یونانی و بسیار آرام خواهید یافت. پنجره های کرکره ای رنگارنگ هتل بوتیک های این شهر در میان دیگر خانه های پنهان هستند. این هتل ها عموما همان خانه های قدیمی روستایی هستند که پس از بازسازی به هتل و اقامتگاهی آرام تبدیل شده اند.

پس از بازدید از مساجدی با معماری جدید و شاید نماز خواندن در این محیط دلنشین و روحانی، بهتر باشد که کمی در خیابان ها قدم بزنید. به کافه های تاریخی که با عناصر محلی و سنتی این منطقه پر شده اند وارد شوید. به سادگی، در محیط های اژه ای این کافه ها غرق شوید و دنیای جدیدی را کشف کنید.

آیوالیک بندری یونانی در ترکیه

صحبت از جزایر اژه ای شد. پس چه بهتر، حالا که به آیوالیک ترکیه آمده اید، در میان ۲۰ جزیره متفاوت آن حرکت کرده و در تورهای قایق سواری آن شرکت کنید. تور قایقی آیوالیک ترکیه در بندر و هنگام صبح شروع می شود و شما را تا دم دمای عصر در میان جزایر می گرداند. اگر بخواهید در این تور شرکت کنید باید مبلغی حدود ۳۵ تا ۴۰ لیره ترکیه را (بین ۸ تا ۱۰ یورو) بپردازید که شامل ناهار هم می شود.

معماری آیوالیک ترکیه

معماری خانه های آیوالیک ترکیه از سبک هایی مانند ایونیک و کورنتیان گرفته شده است. در این شهر، ستون ها، دکوراسیون، پانل های دیواری، پنجره ها، دستگیره ها و زنگ ها یادآور چنین معماری و سبکی هستند. طبقه های پایین خانه دارای یک سالن ورودی بزرگ هستند. زیرزمین ها به عنوان مغازه یا فضای انباری مورد استفاده قرار می گیرند که در آن کوزه های نفت خام یا پیت حلبی های نفت جایگاه برجسته ای دارند. مخازن بزرگی هم همانند آب انبار دارند که آب را برای فصل های خشک نگهداری می کنند.

آیوالیک بندری یونانی در ترکیه

سقف خانه ها با نقاشی های تزئین شده پوشانده شده که جزئیات مربوط به دوران گذشته نقاشی را نشان می دهد. با تمام این احوالات، شهر آیوالیک ترکیه را نمی توانید شهری ترکی و همانند استانبول یا بدورم بدانید. اینجا با محیطی کاملا یونانی و اروپایی روبرو هستید. با اینکه هنوز در کشور ترکیه قرار دارید.

غذاهای آیوالیک

صرف نظر از رستوران های بزرگی در جزیره کوندا ذکر کرده ایم، هیچ بازدیدی از آیوالیک ترکیه صورت نمی گیرد مگر اینکه بهترین غذاهای این ناحیه را امتحان کرده باشید. بدون خوردن غذا آیوالیک توستو (Ayvalık Tostu) این ناحیه و شهر را ترک نکنید. آیوالیک توستو د رواقع یک نوع ساندویچ گریل شده و کبابی با دستورالعمل مخصوص این نواحی است که طرفداران بسیاری دارد. برای پختن این ساندویچ؛ از ترکیب کردن موادی مانند سوسیس، سالامی، تخم مرغ، سالاد روسی، پنیر کفیری و ترشی ساندویچی فوق العاده خوشمزه می پزند. بهترین مکان برای امتحان کردن این ساندویچ شگفت انگیز در بازار ساندویچ های کباب شده و رستوران the Tostçular Çarşısı است. یکی دیگر از رستوران های خوب آیوالیک ترکیه رستورانی به نام Yörük Mehmet است که پیشنهاد می دهیم، در آنجا هم سفارش غذایی بدهید.

آیوالیک بندری یونانی در ترکیه

روغن زیتون های آیوالیک

در مجموع آیوالیک ترکیه و کوندا به خاطر تولید برخی از بهترین روغن زیتون ها در ترکیه شناخته شده هستند. شما قطعا باید چند بطری روغن زیتون را تا زمانی که در این نواحی هستید، برای مصرف خانگی خود خریداری کنید. مطمئن باشید که به هیچ عنوان پشیمان نخواهید شد. بهترین نام تجاری روغن زیتون در این ناحیه مطمئنا برند کورشات (Kürşat) است. شرکت کوچکی که متعلق به خانواده است که برای سالیان متمادی به این کار مشغول بوده اند و به نوعی این شغل، شغل خانوادگی و نسل به نسل آن هاست.

منبع: theculturetrip.com

 

کلمه‌های کلیدی: