کلیساهای گوتیک ، یادگار قرون وسطی

کلیساهای گوتیک ، یادگار قرون وسطی را امروز مروری میکنیم. اگر برای شما هم معماری گوتیک و قرون وسطا جذاب است این گزارش ایلیاگشت را حتما دنبال کنید تا با کلیساهای وتیک آشنا شوید. کلیساهای گوتیک ساختمان های مذهبی گوت های باستانی نیستند، بلکه کلیساهایی هستند که در سبک معماری گوتیک ساخته شده اند. همانطور که وندالیسم هیچ ارتباطی با وندال ها ندارد بنابراین گوتیک نیز نسبتی با گوت ها ندارد. این یک سبک معماری است که در قرن دوازدهم از فرانسه نشات گرفته و سبک رومانسکایی را توسعه داده و به عنوان سبکی فرانسوی شناخته می شود. این سبک از معماری در تمام کلیساهای گوتیک اروپا گسترش یافته و تا قبل از اینکه به رنسانس تبدیل شود تا قرن شانزدهم ادامه پیدا کرد. پس از آن نام آن را گوتیک نامیدند. سبک گوتیک بر میزان اثرگذاری عمق و نور تمرکز داشته است. این ساختار با توسعه ویژگی های خاصی از معماری مانند ستون های خوشه ای و حمایت از بلندپروازی ها به دست آمده است. اگرچه که این سبک از معماری در بسیاری از قلعه ها، کاخ ها و سالن های شهر مورد استفاده قرار گرفته اما کلیساهای گوتیک اروپا از جمله زیباترین های این سبک معماری را نشان دهد.

کلیساهای گوتیک ، یادگار قرون وسطی

کلیسای نوتردام پاریس | Notre Dame de Paris

نوتردام یکی از زیباترین کلیساهای گوتیک اروپا بوده که در منطقه ۴ شهر پاریس فرانسه واقع شده است. ساخت این بنا در سال ۱۱۶۳ آغاز شده و بخش عمده ای از آن تا سال ۱۳۴۵ میلادی به پایان رسید. نوتردام یک نمونه عالی از معماری گوتیک فرانسوی بوده که در آن به خوبی از مجسمه ها و شیشه های رنگی استفاده شده است. در طول انقلاب فرانسه در دهه ۱۷۹۰ بیشتر مجسمه ها و گنجینه های آن آسیب دیده و یا نابود شدند. از طرف دیگر ناپلئون بناپارت نیز در دوم دسامبر ۱۸۰۴ در این کلیسا مراسم تاجگذاری خود را انجام داد.

کلیساهای گوتیک ، یادگار قرون وسطی

کلیسای بورگوس | Burgos Cathedral

کلیسای بورگوس یکی از کلیساهای گوتیک اروپا در شهری با همین نام بوده که به مریم مقدیس اختصاص داده شده است. این ساختمان به اندازه گسترده و سبک معماری گوتیک منحصر به فرد آن مشهور می باشد. ساخت کلیسای جامع بورگوس در سال ۱۲۲۱ آغاز شده و پس از یک وقفه طولانی در حدود ۲ قرن در سال ۱۵۶۷ تکمیل گردید. در سال ۱۹۱۹ کلیسای جامع تبدیل به محل دفن رودریگو دیاز دویوار (Rodrigo Díaz de Vivar) و همسرش دونا جیمنا (Doña Jimena) گردید

کلیساهای گوتیک ، یادگار قرون وسطی

کلیسای ریمز | Reims Cathedral

در ادامه مقاله کلیساهای گوتیک ، یادگار قرون وسطی ، کلیسای ریمز از جمله مکان های مذهبی بود که پادشاهان فرانسوی در آن به طور رسمی تاجگذاری می کرده اند. این ساختمان در محل کلیسایی ساخته شده بود که کلوویس (Clovis) توسط سنت رمی (Saint Remi) اسقف اعظم ریمز در سال ۴۹۶ میلادی غسل نعمید داده شده بود. این کلیسای جامع تا پایان قرن سیزدهم میلادی کامل شده و بخش غربی آن در قرن چهاردهم اضافه شد.

کلیسای میلان | Milan Cathedral

یکی از بزرگترین و معروفترین کلیساهای گوتیک اروپا در میدان اصلی میلان قرار گرفته است. دومو دی میلانو (Duomo di Milano) همچنین یکی از مشهورترین ساختمان ها در اروپا می باشد. از طرف دیگر این بنای شگفت انگیز از جمله کلیساهای گوتیک بزرگ در جهان به شمار می رود. ساخت و ساز این ساختمان در سال ۱۳۸۶ و تحت نام اسقف اعظم آنتونیو داسالزو (Antonio da Saluzzo) ساخته شده است. ساخت این بنا در زمانی که سبک گوتیک فرانسوی به تازگی وارد ایتالیا شده بود آغاز شد. البته که برای تکمیل این کلیسای معروف پنج قرن زمان طول کشیده است.

کلیساهای گوتیک ، یادگار قرون وسطی

کلسیای سنت استفان | St Stephen’s Cathedral

کلیسای جامع سنت استفان در قلب شهر وین قرار گرفته است. این بنا از جنگ های بسیاری جان سالم به در برده و در حال حاضر به عنوان نماد آزادی شهر شناخته می شود. این کلیسای جامع که از جمله کلیساهای گوتیک اروپا می باشد در سایت ویرانه های دو کلیسای پیشین بنا شده است. ساختمان این کلیسا در قرن چهاردهم توسط رودولف چهارم که دوک اتریش بوده است گسترش یافت. مهمترین مشخصه این بنا سقف آن با الگوی تزیینی الماس مانند می باشد که در سال ۱۹۵۲ به آن اضافه شده است.

کلیسای سویل | Seville Cathedral

 این بنا برای نشان دادن قدرت و ثروت شهر پس از دوران رکونکیستا (Reconquista) ساخته شده است. در زمان تکمیل آن در قرن شانزدهم حاجیا سوفیا (Hagia Sophia) به عنوان بزرگترین کلیسای جامع در جهان جایگزین شد. البته که لازم به ذکر است که این کلیسای سویل همچنان جزء بزرگترین کلیساهای گوتیک اروپا و سوین کلیسای جامع بزرگ در جهان می باشد. سازندگان از ستون ها و برخی از عناصر مسجد استفاده کرده که معروفترین آن ها جیرالدا (Giralda) می باشد که مناره مسجد به برج ناقوس تبدیل شده است.

کلیساهای گوتیک ، یادگار قرون وسطی

کلیسای یورک مینستر | York Minster

یورک مینستر یکی از بزرگترین کلیساهای گوتیک اروپا در شمال این قاره بوده و در شهر باستانی یورک قرار گرفته است. یورک مینستر تمام مراحل عمده معماری گوتیک در انگلستان را یکی کرده است. ساختمان کنونی آن در سال ۱۲۳۰ آغاز شده و در سال ۱۴۷۲ ساخت آن تکمیل شده است. پنجره شرقی بزرگ آن در داخل کلیسای جامع بزرگترین شیشه های رنگارنگ قرون وسطایی در جهان را دارد.

کلیسای چارترز | Chartres Cathedral

مقاله کلیساهای گوتیک ، یادگار قرون وسطی را ادامه میدهیم ، کلیسای جامع چارترز در شهری به همین نام واقع شده است. این شهری در نزدیکی پاریس بوده و به نظر می رسد کوچکتر از آن باشد که یکی از مهمترین کلیساهای گوتیک اروپا را در خود جای داده باشد. کلیسای جامع چارترز نه تنها یکی از بهترین نمونه ها در سبک گوتیک فرانسوی می باشد بلکه تقریبا ساختار آن به خوبی حفظ شده است. اکثریت شیشه های رنگی آن همچنان باقی مانده است. این در حالی است که معماری این بنا از اوایل قرن سیزدهم تنها تغییرات جزیی را تجربه کرده است.

کلیساهای گوتیک ، یادگار قرون وسطی

کلیسای کولوگن | Cologne Cathedral

به راحتی می توان گفت که بزرگترین کلیسای جامع گوتیک در آلمان، کلیسای کولوگن یا همان کولن می باشد. این بنا برای قرن ها است که معروقترین نماد شهر کولن می باشد. این کلیسای معروف در سایت یک عبادتگاه رومی قرن چهاردهمی قرار گرفته و به دنبال آن کلیسا نیز توسط ماترنوس (Maternus) نخستین اسقف مسیحی کولن ساخته شده است. ساخت این کلیسای گوتیک اروپا در سال ۱۲۴۸ آغاز شده و با وقفه ای طولانی در میان آن به مدت ۶۰۰ سال زمان برده است. این کلیسا به سنت پیتر و ماری اختصاص یافته و محل اقامت اسقف اعظم کولن نیز می باشد.

کلیساهای گوتیک ، یادگار قرون وسطی

کلیسای سانتا ماریا دل فوریه | Santa Maria del Fiore

کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره در سال ۱۲۹۶ در سبک گوتیک شروع به ساخته شدن نموده و در نهایت در سال ۱۴۳۶ ساخت آن تکمیل شد. این ساختمان از جمله زیباترین کلیساهای گوتیک اروپا و فلورانس بوده و به عنوان نماد این شهر شناخته می شود. نمای بیرونی کلیسا با سنگ های مرمر و در لایه های مختلفی از سبز، صورتی یا سفید ساخته شده است. این ساختمان همچنین یکی از بزرگترین کلیساهای ایتالیا بوده و تا دوره مدرن نیز بزرگترین گنبد جهان بوده است. همچنین در حال حاضر نیز بزرگترین گنبد آجری جهان به این بنا تعلق دارد.

کلیساهای گوتیک ، یادگار قرون وسطی

منبع: www.touropia.com

کلمه‌های کلیدی: