تمساح های اهلی غنا

شهر پاگا در شمال کشور غنا، در همسایگی بورکینافاسو قرار دارد و محل سکونت و زاد آوری اهلی ترین گونه های تمساح در سراسر دنیاست. این حیوانات در تالاب تمساح های پاگا که حدود ۴۴ کیلومتر با Bolgatanga پایتخت این منطقه فاصله دارد، زندگی می کنند. یعنی درست جایی که کودکان منطقه آب تنی می کنند و مادرانشان در کنار تالاب با خیال راحت به شستن رخت ها مشغول می شوند.

تالاب تمساح های پاگا (Paga Crocodile Pond)، یکی از مهم ترین زیستگاه های حیات وحش در کل قاره آفریقاست که در کشور غنا قرار گرفته است. این تالاب، اکوسیستمیست که گونه های مهمی از حیوانات و گیاهان نادر و ارزشمند، آن را به عنوان محل زندگی و زاد آوری خود انتخاب کرده اند. به دلیل حیات وحش و طبیعت منحصر به فرد این تالاب در آفریقا، هر ساله تعداد زیادی از گردشگران و طبیعت دوستان به این منطقه گردشگری نمونه، سفر می کنند.

شهرت اصلی تالاب تمساح های پاگا، به خاطر وجود تسماح های بیشمار آن است که به طوری دوستانه در کنار انسان ها سکونت می کنند. تا به حال هیچ گزارشی از حمله تمساح ها به انسان یا آسیب دیدگی کسی در این محل به گوش نرسیده است. تمساح های تالاب پاگا، به طرز عجیبی مورد احترام مردم بومی روستاییان  این منطقه هستند. آن ها این موجودات را، حیواناتی مقدس می دانند . معتقد اند که روح هر عضو بومی این منطقه توسط یکی از این تمساح ها حمل می شود. در این روستاها، اعتقاد بر این است که هر گاه یکی از تمساح های این منطقه بمیرند، یکی از افراد مهم و بزرگ روستا هم به دنبال آن از دنیا خواهد رفت.

تمساح های اهلی غنا

بر اساس افسانه ها و فولکلور محلی این منطقه، در زمان های گذشته یک شکارچی بین این تالاب و شیری که در حال تعقیبش بود به دام افتاد. او با یکی از تمساح های بزرگ تالاب معامله ای کرد مبنی بر اینکه اگر او را کمک کنند و از دست شیر رهایی بخشند، او و پدرانش هرگز تمساح های این منطقه را شکار نخواهند کرد. تمساح مورد نظر، با این معامله موافقت کرد و شکارچی را از تالاب عبور داد تا بتواند از دست شیر درنده و وحشی فرار کند. این شکارچی در این منطقه خانه ای ساخت و پس از آن روستایی در این محل شکل گرفت که مردمانش سال ها در آرامش و صلح در کنار تمساح های منطقه زندگی کردند.

تمساح های اهلی غنا

داستان افسانه ای  دیگری هم در مورد این مکان از گذشتگان سینه به سینه منتقل شده است. داستان از این قرار است که فردی به نام ناو (Nave) خانه پدری خود در بورکینافاسو را رها می کند و برای مهاجرت به غنا درون مرزهای غنا پای می گذارد. او در این مسیر سختی های زیادی را متحمل می شود و در نهایت راه خود را گم می کند. هنگامی که ناو در حال جستجو برای پیدا کردن آب بود، تمساحی بزرگ جثه را دید که او را به سمت تالاب هدایت کرد و جانش را نجات داد. پس از این ماجرا، او تصمیم می گیرد که در کنار این تالاب خانه ای بر پا کند و به این شکل روستای پاگا شکل گرفت. ناو به تمامی فرزندانش گوش زد کرد که هیچگاه نباید به تمساح های این منطقه آسیبی وارد کنند.

تمساح های اهلی غنا

متاسفانه جمعیت تسماح های این منطقه به شدت کاهش یافته است. دلیل این امر خشکسالی و خشک شدن قسمت اعظمی از تالاب در سال های گذشته است. مسئولان این منطقه به شدت در حال تلاش اند تا بتوانند تالاب را از نابودی نجات دهند تا اکوسیستم و تمساح های آن دوباره رونق قبل را پیدا کنند. در حال حاضر اکثر تمساح های این منطقه سنی بالغ بر ۸۰ سال دارند.

تمساح های اهلی غنا

گردشگرانی که به این منطقه سفر می کنند، صحنه های شگفت انگیزی را از نزدیک می بینند و یکی از خطرناک ترین کارهای دنیا را تجربه می کنند. راهنماهای گردشگری بومی این منطقه، توسط مرغ های زنده ای که گردشگران به همراهشان می آورند، این تمساح ها را تحریک می کنند تا از آب خارج شوند. به این ترتیب گردشگران می توانند به این تمساح ها دست بزنند، بر روی آن ها بنشینند و با آن ها عکس های یادگاری ارزشمندی بگیرند. بسیاری از بازدید کنندگان این منطقه به تمساح های تالاب غذا می دهند و از آن ها سواری می گیرند.

منبعamusingplanet.com

 

کلمه‌های کلیدی: