شکلات را با بلژیک بشناسید

بلژیک را میتوان یکی از زیباترین کشورهای اروپا نام برد. در این کشور میتوان خوراکی‌های گوناگون و لذیذ را پیدا کرد که پیدا کردن آنها در کشورهای دیگر خیلی سخت میباشد. شکلات از این نوع خوراکی‌ها میباشد که این کشور را با شکلات‌های خوشمزه و متنوع آن میشناسند و به آن کشور شکلات میگویند. دلیل اینکه چرا این عنوان را برای بلژیک انتخاب کرده‌اند را در سایت ایلیا گشت بخوانید.

شکلات

شاید ما بیشتر کشور بلژیک را به این عنوان بشناسیم که مراکز قدرت بزرگی در پایتختش در کنار هم قرار گرفته‌اند. به هر حال در بروکسل ۵ مجلس مختلف در همسایگی هم و دیوار به دیوار هم هستند و این شهر را به مرکز مهمی تبدیل کرده‌است. دیدنی‌های معروف و فراوان و همچنین بهترین مراکز خرید و نمایشگاه‌های هنری در سرتاسر این کشور آرام آن را به یکی از بهترین‌ها تبدیل کرده‌است اما شکلات در بلژیک داستان دیگری نسبت به همه چیز دارد!

اگر شما عاشق شکلات باشید محال است که تا به حال تعریف شکلات‌های بلژیکی را نشنیده باشید. از آنترپن، بروژ، مخلن و خنت گرفته تا خیابان‌های بروکسل؛ پر است از مغازه‌های شکلات فروشی که اتفاقا به شکل وسوسه انگیزی هم جذاب هستند.

شاید باورتان نشود اما در این کشور بیش از ۳۰۰ کارخانه‌ی فعال در زمینه‌ی تولید شکلات فعال هستند و فروشگاه‌های مخصوص فروش محصولات خوشمزه‌ی آنان نه تنها در سراسر بلژیک بلکه در دیگر شهرهای اروپایی و برخی دیگر از قاره‌های جهان نیز شعبه دارند تا خریداران بتوانند شکلات‌های تازه و خوشمزه را در هر جایی که باشند، نوش جان کنند. البته لازم به ذکر است که این آمار تنها مختص به کارخانه‌های شکلات سازی است و در این بین باید به کارگاه‌هایی که شکلات‌های دست ساز درست می‌کنند نیز اشاره نماییم.

همه چیز از آن جایی شروع شد که در قاره ی آمریکا و مخصوصا مکزیکی‌ها یعنی خیلی آن سو تر از قاره‌ی اروپا مردم برای مبادله با یکدیگر از دانه‌های کاکائو به عنوان پول رایج استفاده می‌کرده اند. هنگامی هم که اسپانیایی‌ها در این قاره به طلا دست پیدا نکردند به جایش با کاکائو که عطر و طعمی فوق العاده داشت، به کشورشان بازگشتند.

زمانی هم که دانه‌های کاکائو به واسطه‌ی اسپانیایی‌ها وارد قاره‌ی اروپا شد، پادشاه بلژیکی‌ها یعنی لئوپولد دوم با این دانه‌های خوراکی خوشمره آشنا شد و دیگر به حدی از این خوراکی خوشش آمد که برای داشتن یک عالم کاکائوی تضمین شده و اختصاصی تصمیم به لشگرکشی به کنگو را گرفت و این کشور را تنها به خاطر کاکائو داشتنش اشغال کرد. دقیقا از همان زمان بود که با روانه شدن سیل عظیمی از محصولات دانه‌های کاکائو بلژیکی‌ها تصمیم به ایجاد محصولی خاص و ویژه گرفتند.

شکلات

از این‌ها که بگذریم، به معروف‌ترین شکلات‌های بلژیکی می‌رسیم. یکی از این معروف‌ترین‌ها که به قول بعضی‌ها یک سر و گردن از شکلات‌های دیگر خوشمزه‌تر و پر طرفدارتر است، شکلات‌های مغزدار است. این شکلات‌های بلژیکی که از ترکیب شکلات با مغز پسته، گرو، بادام و علی‌الخصوص فندوق درست می‌شوند، بیش از صدها سال است که از عمر درست کردنشان می‌گذرد. جالب است درباره ی شکلات‌های مغزدار بلژیکی این را بدانید که این شکلات‌ها در بین تمامی برندهای شکلات در بلژیک یافت می‌شود.

شکلات‌های بلژیکی البته انواع معروف دیگری هم دارند. مثلا شکلات‌های پرالاینز یکی از محبوب‌ترين و البته معروف‌ترین ترکیبات شکلاتی در صنعت شکلات سازی بلژیکی‌هاست که به قدری لطیف و خوشمزه است که با پنبه ای نرم و شیرین و صد البته لذیذ و خوشمزه هیچ فرقی نمی‌کند. این پرالاینز (pralines) بلژیکی خوشمزه از ترکیب مقدار مشخصی از کره‌ی کاکائو به همراه شیر و خامه به وجود می‌آید. درباره‌ی خامه‌ی ترکیبی در این شکلات‌ها باید این نکته را بدانید که از ترکیب شیر و مغز خشکبار به وجود می‌آید.

شکلات‌های پرالاینز آن قدر خوشمزه و پر طرفدار هستند که امکان ندارد که کسی به این کشور سفر کند و حداقل یک بسته پرالاینز با خودش به خانه نبرد! درباره‌ی شکلات‌های پرالاینز نکته‌ی جالب دیگری که وجود دارد این است که برای گردشگران و یا افرادی که بخواهند این امکان وجود دارد که از کارخانه ی پرالاینز دیدن کنند و روند ساخت و بسته بندی این شکلات‌های خوشمزه را از نزدیک ببینند.

یک نوع دیگر از شکلات‌های بلژیکی که اتفاقا بسیار پر طرفدار و معروف است، ترافل (Truffels) است. ترافل را چندین قرن است که با پودر کاکائو درست می‌کنند و به شکل‌های گرد، منحنی و مخروطی درست می‌شوند. همچنین معمول برای متنوع‌تر کردن و خوشمزه‌تر شدن ترافل در آن از میوه‌های شیرین، انواع توت ها، بادام، کارمل، شکلات سفید و خیلی از خوشمزه‌های دیگر استفاده می‌شود. این شکلات بسیار غنی بسیار خوشمزه است و مناسب برای مناسبت‌ها و جشن‌‌های مختلف است. از جمله برندهای معروف شکلات سازی در بلژیک می‌توانیم به لئونیداس (Leonidas)، نئوهاوس و گودیوا را نام ببریم که محصولات شکلات سازی آن در سراسر دنیا به فروش می ‌رسد و از شکلات های لذیذ و بسیار خوشمزه و معروف اروپایی به شمار می‌ روند.

یکی دیگر از شکلات های بسیار معروف بلژیک، شکلات های معمولا دست ساز پیر مارکولینی است. وجه تمایز این شکلات ها با دیگر محصولات شکلاتی بلژیکی در این است که در درست کردن شکلات های این کمپانی به کمترین و ریزترین نکات هم دقت فروانی می شود. در این کارخانه از زمانی که دانه های کاکئو به آن آورده می شوند با دقت بررسی می شوند و تا به آخر هم بر سطح ساخت و عمل آوری آن ها بسیار دقت می گردد. شاید باورتان شود اما بخشی در این کارخانه وجود دارد که کارمندانش در اقصی نقاط دنیا به دنبال مکمل های طعم و چاشنی هایی هستند که طعم شکلات هایشان را خاص تر و خاص تر کنند.

اولین کسانی که پای شکلات را به بلژیک باز کردند، خانواده ی سلطنتی بودند و از این رو باید بک شکلات مخصوص به خود هم داشته باشند! شکلات مخصوص خانواده ی سلطنتی که خیلی هم گران قیمت است، مری نام دارد. این شکلات ۹۴ سال است که تولید می شود. مری تنها در بروکسل و بروژ فروشگاه ها و شعب ویژه دارد.

کلمه‌های کلیدی: