ثروتمندترین کشورهای آسیا را بشناسید

در این روزها فقط ثروت و اقتصاد کلان جهانی مربوط به آمریکا یا اروپا نمیباشد؛ قاره بزرگ آسیا یکی از قطب‌های ثروت در دنیا میباشد که روز به روز شاهد پیشرفت در این کشورها را هستیم. این پیشرفت توانسته به دنیا نشان دهد که آسیا در سرمایه‌گذاری و تکنولوژی در حال رقابت بسیار زیادی با دیگر قاره‌ها میباشد. در ادامه این مطلب، ایلیا گشت قصد دارد تا چندتا از ثروتمندترین کشورها را به شما معرفی کند.

ٍثروت

۱-ماکائو، چین

ماکائو منطقه ای خودمختار است که رسما بخشی از خاک کشور چین به حساب می‌آید. ماکائو ۶۵۰۹۰۰ نفر جمعیت دارد که در مساحتی کمتر از ۳۰٫۵ کیلومتر مربع زندگی می کنند و به این ترتیب، متراکم ترین منطقه مسکونی در جهان به شمار می رود. اقتصاد ماکائو عمدتا بر مبنای صنعت توریسم و گردشگری است و صادرات منسوجات و پوشاک و همین طور خدمات و سرویس های مالی مثل بانکداری هم از جمله بخش های درآمدزای ماکائو به حساب می آیند. بیش از ۵۰% تولید ناخالص داخلی (GDP) ماکائو به زمینه های صنعت توریسم، گردشگری و تفریحات توریستی متکی است. منطقه خودمختار ماکائو روابط تجاری-بازرگانی بسیار مناسبی با بیش از ۱۲۰ کشور و منطقه در جهان دارد و از این راه ثروت زیادی برای خود دست و پا کرده است. جالب است بدانید آمار ورود گردشگران خارجی به ماکائو از رقم ۹٫۱ میلیون در سال ۲۰۰۰ به رقم شگفت انگیز ۲۲ میلیون مسافر در سال ۲۰۰۶ افزایش پیدا کرده است.

ثروت

۲- قطر

کشور قطر در منطقه خاورمیانه و در ساحل خلیج فارس قرار گرفته و یکی از ثروتمندترین کشورها در آسیا به حساب می آید. سرانه تولید ناخالص داخلی این کشور به ازای هر نفر ۵۹٫۳۳۰٫۹ دلار آمریکا برآورد شده است. کشور قطر تنها با کشور عربستان سعودی مرز خشکی دارد و با کشورهای حاشیه خلیج فارس هم مرز آبی دارد.

اقتصاد کشور قطر عمدتا بر استخراج و صادرات و فروش نفت و گاز طبیعی بنا شده است و این امر ۷۰% درآمد دولتی کشور، بیش از ۸۵% درآمد صادرات و بیش از ۶۰% تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد. قطر با این که کشور کوچکی است که اما ذخایر غنی و عظیمی از نفت و گاز در اختیار دارد که اقتصاد و توسعه پایدار این کشور را حداقل تا ۲۲ سال آینده تضمین می‌کند.

ثروت

۳- سنگاپور

سنگاپور نیز با ۵۲٫۹۶۰٫۷ دلار تولید ناخالص داخلی به ازای هر نفر (GDP) در رتبه سوم ثروتمندترین کشورها در آسیا قرار می گیرد. این کشور مرفه و پیشرفته که در جنوب شرق آسیا قرار گرفته از یک جزیره اصلی و ۶۲ جزیره کوچک تر تشکیل می‌شود. اقتصاد سنگاپور عمدتا بر پایه تجارت و بازرگانی بنا شده است و یکی از سهل گیرانه ترین و سالم ترین اقتصادهای جهان را دارد. سرمایه گذاری های کلانی که در زمینه تجارت و جذب سرمایه های خارجی انجام شده توانسته شمار زیادی از سرمایه گذاران کلان دنیا را به سنگاپور بکشاند. سنگاپور بیش از هر چیز به خاطر پیشگام بودن در زمینه‌های کارآفرینی و نوآوری های اقتصادی شهرت دارد و از هر ایده جدید و بدیعی در این مورد استقبال می‌کند. بندر سنگاپور از نظر حجم و وزن بار و کالای جابجا شده در رتبه دوم دنیا قرار می‌گیرد.

ثروت

۴- هنگ کنگ

یکی دیگر از ثروتمندترین کشورهای جهان باز هم منطقه ای خودمختار از جمهوری خلق چین است که امروزه به یکی از مهم ترین قطب های تجاری و اقتصادی دنیا تبدیل شده است. هنگ کنگ مساحتی بالغ بر ۱۱۰۴ کیلومتر مربع دارد و در این مساحت بیش از ۷٫۲ میلیون نفر ساکن هستند. تولید ناخالص داخلی (GDP) هنگ کنگ حدود ۴۳٫۶۸۱٫۱ دلار است و به این ترتیب، هنگ کنگ در رده چهارم ثروتمندترین کشورها در آسیا قرار می گیرد.

اقتصاد هنگ کنگ به شدت به تجارت بین المللی و امور مالی وابسته است و یکی از مراکز مالی-تجاری بین المللی جهان به حساب می‎آید. این کشور مالیات بر درآمد بسیار پایینی دارد و یکی از آزادترین اقتصادها در دنیا را دارد. بندر هنگ کنگ یکی از بزرگ‌ترین بنادر در جهان از نظر حجم بار و کالای جابجایی است.

ثروت

۵- ژاپن

ژاپن پس از جنگ جهانی دوم با برنامه ریزی های مدونی که داشت توانست در جنبه های مختلف پیشرفت های زیادی انجام بدهد و امروزه به یکی از ثروتمندترین کشورها در آسیا تبدیل شود. این کشور در شرق آسیا و در ساحل اقیانوس آرام قرار دارد و با ۳۸٫۸۹۴٫۵ دلار تولید ناخالص داخلی در رتبه پنجم ثروتمندترین کشورها در آسیا قرار می گیرد. اقتصاد ژاپن تا حد زیادی به صنعت تولید اتومبیل و خودروسازی و وسایل الکترونیکی وابسته است؛ به طوری که این کشور را در در بین ۳ تولیدکننده اتومبیل در جهان قرار داده است. ژاپن یکی از مبتکرترین و خلاق ترین کشورهای دنیاست و همواره توانسته خود را در بین اقتصادهای بزرگ دنیا مطرح کند.

ثروت

۶- امارات متحده عربی

سرانه تولید ناخالص داخلی امارات متحده عربی ۳۷٫۶۲۲٫۲ دلار است و به این ترتیب این کشور عربی را در رتبه ششم ثروتمندترین کشورهای جهان قرار می دهد. امارات در خاورمیانه و در حاشیه خلیج فارس قرار گرفته و با سرمایه گذاری های کلانی که در زمینه توریسم و گردشگری و صنایع دیگر انجام داده به ثروت فراوانی دست پیدا کرده است. کشور امارات ۹٫۲ میلیون نفر جمعیت دارد که از این تعداد، ۷٫۸ میلیون مهاجر و تنها ۱٫۴ میلیون نفر بومی امارات هستند.

اقتصاد کشور امارات متحده عربی از نظر تولید ناخالص داخلی دومین اقتصاد بزرگ در بین کشورهای عضور شورای همکاری خلیج (بعد از عربستان) است. شهر دبی و شهرهای توریستی دیگر مثل شارجه و ابوظبی نقش بسیار مهمی در رشد شگفت انگیز اقتصاد این کشور داشته اند. با این حال، هنوز هم اقتصاد امارات تا حد زیادی به درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز و فرآورده های نفتی وابسته است.

ثروت

۷- کره جنوبی

کشور کره جنوبی یکی دیگر از ثروتمندترین کشورها در آسیا است که در دهه های اخیر توانسته به جایگاه و ثبات اقتصادی بسیار خوبی دست پیدا کند. این کشور اقتصادی متنوع دارد و با ۲۷٫۵۳۸٫۸ دلار یکی از بزرگ ترین اقتصادهای منطقه به حساب می آید. این کشور پیشرفته و توسعه یافته به خاطر برندهای مشهور بین المللی اش مثل سامسونگ و ال جی الکترونیک معروف است. اقتصاد کره جنوبی تا حد زیادی به تجارت و تبادلات بازرگانی بین المللی وابسته است و کارخانجات و نیروی کار ماهر و متخصص این کشور باعث سودآوری زیادی برای کره شده اند.

ثروت

۸- برونئی

برونئی در جزیره ای به همین نام و در جنوب شرقی آسیا قرار گرفته است و با این که کشوری بسیار کوچک است اما در بین ثروتمندترین کشورها در آسیا جای می گیرد. سرانه تولید ناخالص داخلی این کشور ۲۶٫۹۳۸٫۵ دلار به ازای هر نفر است و به این ترتیب در رتبه هشتم این لیست قرار می گیرد. برونئی مرز ساحلی مشترک و طولانی با دریای جنوبی چین و مرز خشکی با کشور مالزی دارد. اقتصاد برونئی اگرچه کوچک است اما به نسبت فاکتورهایی مثل رشد، توسعه پایدار و ثبات اقتصادی و محیط مناسب برای کارآفرینی و سرمایه گذاری در بین کشورهای مرفه آُسیا قرار می گیرد. صادرات نفت و گاز سود و درآمد زیادی را به اقتصاد این کشور تزریق می کند. برونئی سومین استخراج کننده نفت در جنوب شرق آسیا و چهارمین تولیدکننده گاز طبیعی مایع در جهان است.

ثروت

۹- بحرین

آخرین مورد از ثروتمندترین کشورها در آسیا کشور کوچک بحرین است که در خاورمیانه و حاشیه خلیج فارس قرار گرفته است. این کشور۱۲۳۴۵۷۱ نفر جمعیت دارد که از این میان، ۶۶۶۱۷۲ نفر مهاجر و خارجی هستند. کشور بحرین سریع الرشدترین اقتصاد را در دنیای عرب دارد و دوازدهمین اقتصاد آزاد در خاورمیانه به حساب می آید. بخش اعظم صادرات بحرین را فرآورده های نفتی تشکیل می دهند. هرچند در کنار صادرات نفتی، تولیدات آلومینیوم، زمینه های مالی و تولیدات مصالح هم بخش قابل توجهی از سود و درآمد این کشور را تشکیل می دهند. سرانه تولید ناخالص داخلی بحرین ۲۲٫۳۵۴٫۲ دلار به ازای هر نفر است و به این ترتیب این کشور کوچک عربی را در بین ثروتمندترین کشورها در آسیا قرار می دهد.

کلمه‌های کلیدی: