در سفر به نیوزلند حتما از یخچال طبیعی فاکس دیدن کنید

یخچال طبیعی فاکس | Fox Glacier را امروز در ایلیاگشت مورد بررسی قرار می دهیم. نیوزلند کشوری جزیره است که در اقیانوس آرام به آرامی آرمیده است. این جزایر شامل یک حزیره بزرگ و یک جزیره کوچک است. این کشور حدود تقریبا 80 میلیون سال از همه جا جدا بوده و نزدیک ترین خشکی به آن استرالیا است که حداقل 2000 کیلومتر با آن فاصله دارد. این کشور با کشورهای فیجی، جزایر تونگا و نیوکالدونیا همسایه است.

جالب است بدانید که نیوزلند کشوری کوهستانی است و رشته کوه های آلپ جنوبی سرتاسر جزیره جنوبی نیوزلند را دربرگرفته است. یخچال طبیعی فاکس یکی از شگفت انگیزترین پدیده های طبیعی است که در پارک ملی وستلند تای پوتینی نیوزلند و در جزیره جنوبی قرار گرفته است. این یخچال بخشی از میراث جهانی یونسکو محسوب می شود و به دلیل فاصله نزدیکی که با شهر دارد در دسترس ترین یخچال طبیعی جهان است. در این گرمای تابستانی می خواهیم سری به یخچال طبیعی فاکس در نیوزلند بزنیم و کمی خنک شویم.

یخچال طبیعی فاکس

یخچال شگفت انگیز نیوزلند

یخچال طبیعی فاکس بیش از ۱۳ کیلومتر طول دارد و از چهار رودخانه یخ رشته کوه آلپ تغذیه می شود. سالانه ۳۰ متر برف در یخچال طبیعی فاکس می بارد که این برف ها به مرور متراکم می شوند و به یخ های آبی رنگ و زیبایی تبدیل می شوند. این یخچال سابقا با نام Te Moeka o Tuawe شناخته می شد، اما در سال ۱۸۷۲ و پس از بازدید نخست وزیر نیوزلند، سر ویلیام فاکس به نام یخچال فاکس تغییر نام داد.  یخچال فاکس دسترسی بسیار ساده و راحتی دارد و و از روستای یخچال فاکس به راحتی می توانید خود را به این منطقه برسانید. اگرچه یخچال فاکس در ۱۰۰ سال گذشته در حال عقب نشینی بود اما از سال ۱۹۸۵ تا ۲۰۰۹ مجددا در حال رشد و پیشروی است. ویژگی خاص آب و هوایی باعث شده تا یخچال طبیعی فاکس ۱۰ برابر سریع تر از یخچال های دیگر تغییر شکل بدهد. به همین دلیل ظاهر یخچال و شکل یخ ها سال به سال تغییر می کند و اگر یک بار به این منطقه رفته باشید دفعه بعد از ظاهر جدید آن غافلگیر خواهید شد.

یخچال طبیعی فاکس

آب و هوای منطقه

در منطقه یخچال طبیعی فاکس آب و هوا بسیار متغیر است و دائما در حال تغیر است. بنابراین بهتر است لایه لایه لباس بپوشید تا در صورت گرم یا سرد شدن هوا بتوانید لباس هایتان را کم یا زیاد کنید. صبح ها معمولا هوا صاف و آفتابی است و در بعدازظهر کم کم ابرهای پراکنده ای در آسمان دیده می شوند که ممکن است منجر به کنسل شدن تورهای بازدید بشود. در فصل زمستان هوا صاف تر است و گاهی روی یخ ها برف تازه مشاهده می شود. اما همین موضوع باعث لغزنده تر شدن مسیر می شود.

یخچال طبیعی فاکس

دسترسی به یخچال طبیعی فاکس

یخچال طبیعی فاکس یکی از جاذبه های گردشگری نیوزلند است و در طول فصل پرگردشگر روزانه حدود ۱۰۰۰ نفر از این یخچال بازدید می کنند. تورهای ویژه ای در منطقه برگزار می شود و بازدیدکنندگان را در مسیرهای مشخص به این یخچال می برد. البته گاهی بازدیدکنندگان از موانع عبور می کنند و برای عکس سلفی هم که شده وارد مناطق خطرناک می شوند. اگر شما هم قصد بازدید از یخچال طبیعی فاکس را دارید اکیدا توصیه می کنیم که در مسیرهای مشخص شده حرکت کنید تا خدای ناکرده اتفاق ناگواری برایتان نیفتد.

برای دسترسی به این یخچال مسیرهای مختلفی وجود دارد و انتخاب مسیر به این بستگی دارد که چقدر می خواهید به این یخچال نزدیک شوید. برای کسانی که زیاد اهل کوهنوری و یخ نوردی نیستند و فقط می خواهند از این یخچال بازدید کنند مسیری کوتاه و راحت وجود دارد که تنها در عرض یک ساعت شما را به یخچال طبیعی فاکس می رساند. در این منطقه می توانید با کمی تجهیزات مثل یخ شکن در ابتدای این یخچال باشکوه پیاده روی کنید و از مناظر یخی و برفی باشکوه لذت ببرید. اگر همراه با کودکانتان به نیوزلند سفر کرده اید این مسیر مناسب کودکان خردسال هم هست و امنیت خوبی دارد.

یخچال طبیعی فاکس

اگر هم اهل ماجراجویی و هیجان هستید و صعود از صخره های یخی در لیست کارهایتان قرار دارد پیشنهاد می کنیم از یک راهنمای تور کمک بخواهید. تورهای زیادی بازدیدکنندگان را به یخچال طبیعی فاکس می برند. این تورها تجهیزات لازم برای یخ نوردی و صعود از از کوه های یخی را در اختیار بازدیدکنندگان می گذارند و شما را با هلیکوپتر به بالای یخچال می برند. سپس از آنجا سفری اکتشافی و ماجراجویانه را آغاز می کنند.

بازدید از یخچال طبیعی فاکس (حداقل بخش های زیادی از آن) نیاز به تخصص و مهارت خاصی ندارد و اگر توان بدنی خوبی داشته باشید می توانید به این منطقه شگفت انگیز بروید. مهم ترین نکته این است که هنگام راه رفتن روی یخ باید با سرعتی بسیار آرام و با دقت زیاد راه بروید. علاوه بر این، استفاده از تجهیزاتی مثل کفش مناسب، یخ شکن و باتوم هم برای جلوگیری از لیز خوردن توصیه می شود.

یخچال طبیعی فاکس

البته همان طور که گفتیم بسیاری از تجهیزات لازم توسط مجریان تور به بازدیدکنندگان ارائه می شود. البته اگر قصد دارید به صورت حرفه ای یک روز کامل را در یخچال طبیعی فاکس بگذرانید می توانید مجهز و آماده به این منطقه بیایید و برخی از تجهیزات را همراه بیاورید. پیشنهاد می کنیم چند لایه لباس ضد آب و گرم بپوشید. غذا و آب کافی برای یک روز و وسایلی مثل عینک آفتابی، ضدآفتاب، کلاه گرم و دوربین را هم فراموش نکنید. دوربین یکی از مهم ترین وسایلی است که توصیه می کنیم همراهتان داشته باشید، چون مناظر یخی این یخچال بسیار زیبا و شگفت انگیز است و مطمئنا عکس های فوق العاده ای خواهید گرفت.

منبع: theculturetrip.com

 

کلمه‌های کلیدی: