گردشگری غذایی

گردشگری غذایی

مفهومی که از گردشگری در ذهن همه مردم میباشد این است که از مکان‌ها و جاذبه‌های مختلف یک شهر یا کشور بازدید کنند؛ اما گردشگری فقط در این جمله خلاصه نمیشود. بسیاری از مردم به شهرهای مختلف سفر میکنند که بتوانند غذاهای بومی آن منطقه را امتحان کنند که به آن گردشگری غذایی میگویند. در کشور خودمان هم این موضوع بسیار دیده میشود. به طور مثال کسانی که به اصفهان سفر میکنند و به هیچ عنوان خوردن غذای بریانی را از دست نمیدهند. به طور کل این گردشگری بسیار جذاب و پرطرفدار است. همراه باشید با ایلیا گشت تا جامع‌تر این موضوع را برای شما عزیزان شرح دهیم.

گردشگری غذایی

اگر شما هم گاهی محل زندگی تان را ترک می کنید و به نقاط دور و نزدیک دیگر سفر می کنید تا غذاهایش را امتحان کنید، پس شما را هم می توان یک گردشگر غذایی دانست. در این نوع از گرشگری مانند هر نوع دیگر، باید حتما محل زندگی تان را ترک کنید تا یک گردشگر غذایی محسوب شوید.

مفهوم گردشگری

گردشگری غذایی در واقع یک فعالیت عمومی است و فقط شامل خوردن غذا نمی شود بلکه همه ی جنبه های آن را از فروشنده های دوره گرد گرفته تا رستوران های لوکس را در بر می گیرد، به عبارت دیگر، هر کسی که به هر شکلی با غذا ارتباط دارد، جزیی از این صنعت است. خیلی ها فکر می کنند که گردشگری غذایی به معنای بررسی تخصصی غذاهای هر منطقه توسط افراد خبره در آشپزی است اما اینطور نیست، البته بخشی از آن هست اما در واقع قسمت کوچکی از آن محسوب می شود. در واقع بر اساس تحقیقات انجام ‌شده، فقط ۸.۱ درصد از غذاهای سراسر دنیا توسط خبره‌ های آشپزی تایید می شوند و به ‌عنوان غذای ممتاز شناخته می ‌شوند درحالی ‌که اکثر مردم فقط به طعم و کیفیت غذا و نوشیدنی توجه می کنند و نیازی به خوردن آن در رستوران ‌های گران ‌قیمت و با برچسب ممتاز احساس نمی ‌کنند. در کنار جذابیت غذا از نظر طعم و کیفیت، تازگی، منحصر بفرد بودن، طعم و عطر و ارگانیک و طبیعی بودن آن هم اهمیت زیادی دارد و همه ی این هاست که فرهنگ آشپزی یک منطقه را شکل می دهد و باعث جذب گردشگر می شود.

گردشگری غذایی

هدف از گردشگری غذایی چیست؟

مثل مفهومی که کلمه‌ی گردشگری یک شهر برای ما تداعی می‌کند (که به معنای بازدید از مکان‌های طبیعی و تاریخی و دیدنی یک منطقه است)، گردشگری غذایی هم هدف خاصی را دنبال می‌کند. هدف از گردشگری غذایی، آشنایی با غذاهای مختلف و فرهنگ غذایی مناطق بدون رده‌بندی یا دادن نظرهای تخصصی است. در واقع در این نوع گردشگری، هر چه غذا ساده‌تر باشد، جذابیت بیشتری دارد.

کلمه‌های کلیدی: