معروف ترین آرامگاههای جهان

شاید برای شما هم تابحال سوال پیش آمده باشد که معروف ترین آرامگاههای جهان متعلق به کیست ؟ یا اینکه معروف ترین قبرستان های جهان کدام اند. پس با ایلیاگشت همراه باشید.

طبق گفته وب سایت مشهور و مطرح touropia اولین و معروف ترین آرامگاه این لیست آرامگاه ماسولوس می باشد . باهم نگاهی به لیست این وب سایت می اندازیم.

آرامگاه هالیکارناسوس بودروم

آرامگاه هالیکارناسوس یا مقبره ماسولوس یکی دیگر از عجایب باستانی و هفتگانه است که در میان سال های ۳۵۰تا ۳۵۳ پیش از میلاد در شهر باستانی هالیکارناسوس و منطقه ای در ترکیه کنونی بنا شد. جالب است بدانید این آرامگاه برای یکی از ساتراپ های ( فرمانداران ) هخامنشی به نام ماسولوس و به فرمان همسرش آرتمیس ساخته شده است.

ماسولوس و همسرش آرتمیس ۲۴ سال در شهر هالیکارناسوس و منطقه اطرافش فرمانروایی کردند. پس از فوت ماسولوس، آرتمیس که داغدار این فاجعه بود دستور داد تا بهترین معماران گرد هم آیند و زیباترین و باشکوه ترین مقبره در دنیا را برای این فرمانروا بنا کنند.

معروف ترین آرامگاههای جهان

آرامگاه کوروش بزرگ

یکی دیگر از معروف ترین آرامگاههای جهان آرامگاه وروش زرگ می باشد. پاسارگاد که یادگاری از دوران پرشکوه هخامنشی در ایران است، در شهرستانی به همین نام در استان فارس قرار دارد. از جمله سازه‌های تاریخی این مکان باید به مسجد پاسارگاد، باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، کاخ بار عام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آرامگاه کمبوجیه، کاروانسرای مظفری و آب‌نماهای باغ شاهی اشاره کرد.

اما بدون شک برجسته‌ترین جاذبه‌ی آن آرامگاه کوروش بزرگ است که پیش‌تر به «مشهد مادر سلیمان» شهرت داشت. مجموعه‌ی پاسارگاد به عنوان پنجمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو، در تاریخ تیرماه ۱۳۸۳ (با صد در صد آرا)، به ثبت رسید.

معروف ترین آرامگاههای جهان: آرامگاه کوروش بزرگ

آرامگاه لنین

مشهورترین مومیایی مدرن در جهان مقبره لنین واقع در میدان سرخ شهر مسکو میباشد که هرساله گردشگران بیشماری را برای بازدید به سمت خود میکشد. زمانی که لنین رهبر انقلاب بلشویکی روسیه در 21 ژانویه 1924 از دنیا رفت جسدش را مومیایی کردند و درون یک تابوت چوبی موقت که توسط الکسی شویوسیف طراحی شده بود قرار دادند.

دولت روسیه ادعا میکند که بیش از 10 هزار تلگراف مبنی بر اینکه بدن این رهبر بزرگ را برای نسل های آینده حفظ کنند، دریافت کرده است.

معروف ترین آرامگاههای جهان: آرامگاه لنین

آرامگاه همایون

آرامگاه همایون مقبره‌‌ی متعلق به همایون، یکی از پادشاهان گورکانی هند است در سال ۱۵۷۰ بدستور همسر اول همایون پادشاه، بگابگوم (وی زنی باهوش، باسواد و آشنا به علم پزشکی و روانشناسی بود و از بستگان نزدیک پادشاه  بشمار می‌رفت) و بدست معمار ایرانی بنام میراک میرزا قیاس ساخته شد.

معروف ترین آرامگاههای جهان:آرامگاه همایون

آرامگاه جهانگیر

آرامگاه جهانگیر یکی دیگر از معروف ترین آرامگاههای جهان می باشد. جهانگیر یکی از امپراتورهای مغول بود، آرامگاه جهانگیر مقبره ای است که برای همین امپراتور ساخته شده است و لاهور پاکستان میزبان این آرامگاه عظیم است. این مقبره را پسر وی برای او در یکی باغ بسایر زیبا ساخت .تابوت جهانگیر شاه از جنس مرمر با تزئین های خاص می باشد.

آرامگاه جهانگیر

حرم امام حسین (ع)

حرم امام حسین (ع) عراق یا حرم حسینی در شهر کربلا در کشور عراق، مدفن ابی عبدالله حسین بن علی (ع)، مشهور به سیدالشهداء پیشوای سوم شیعیان است که در زمان خلافت یزید بن معاویه، در مخالفت با وی جنگید و روز عاشورا، ۱۰ محرم سال ۶۱ هجری قمری برابر با پنجشنبه، ۲۰ مهر ۵۹ هجری خورشیدی (۹ اکتبر ۶۸۰ میلادی) در بیابان نینوا (کربلای کنونی در کشور عراق) کشته شد و پس از چند روز همانجا به خاک سپرده شد.

معروف ترین آرامگاههای جهان:حرم امام حسین(ع)

آرامگاه شیروانشاه

کاخ شروان شاهان باکو یکی از آثار ثبت جهانی شده آذربایجان در میراث جهانی یونسکو است که در قرن پانزدهم (سال ۱۴۱۱) به دستور شروان شاهان شیخ ابراهیم اول ساخته شده است. البته در این سال عمارت اصلی کاخ ساخته شد و عملیات ساخت باقی قسمت ها تا ده ها سال به طول انجامید. کاخ شروان شاهان باکو یکی از جاذبه های گردشگری شهر باکو و شهر اینر بشمار می آید.

آرامگاه شیروانشاه

تاج محل

تاج محل از پرآوازه‌ترین بناهای جهان و آرامگاه زیبا و باشکوهی است که در نزدیکی شهر آگرا و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده‌ است. این بنا به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند به منظور یادبود همسر ایرانی‌تبارش،بنام ارجمند بانو بیگم مشهور به ممتاز محل که در سال ۱۶۳۱م در سفری جنگی به‌هنگام وضع حمل فوت کرد بنا شده‌است. خود شاه‌جهان نیز بعدتر در همان‌جا به خاک سپرده شد. در سفر خود به هند حتما از تاج محل که یکی از معروف ترین آرامگاههای جهان است بازدید نمایید.

معروف ترین آرامگاههای جهان

با دیدن معروف ترین آرامگاههای جهان به نکته جالبی برخوردیم، این نکته که بیشتر آرامگاه های معروف جهان به دست معماران ایرانی ساخته شده است.

منبع : www.touropia.com

کلمه‌های کلیدی: