2 موزه معروف ازمیر

در گزارش امروز قصد داریم به معرفی 2 موزه معروف ازمیر بپردازیم، با ما همراه باشید. ازمیر، سومین شهر بزرگ ترکیه، شهری کاملاً فرهنگی و لیبرال است. خلیج زیبا و لاجوردی ازمیر که اطراف آن  را باغ های گل احاطه کرده اند، از دیرباز و از زمانی که جزو یکی از شهرهای یونانی اسمیرنا (Smyrna)  بوده است، از بنادر مهم دریای اژه محسوب می شود و اسکله کوردون  آن مثل همه اسکله های دنیا پر جنب و جوش و جذاب است.

موزه ی آتاتورک در ازمیر

این محل که برای اقامت تاجران فرش بین سالهای ۱۸۷۵ تا ۱۸۸۰ ساخته شده است، بعد از وقایع سپتامبر سال ۱۹۲۲ به دست دولت افتاد. پیش از پیشنهاد این محل برای اقامت آتاتورک در زمان بازدیدش از شهر ازمیر، از اینجا بعنوان ستاد ارتش و هتل استفاده می شده است. آتاتورک بارها در موقعیت های مختلف بین سالهای ۱۹۲۳ تا ۱۹۲۴ در این محل اقامت کرده است و این محل در حال حاضر به افتخار او تبدیل به موزه ای برای نمایش لباس ها، مبلمان، کتاب ها و سایر متعلقات مردان بزرگ و تاثیر گذار شده است.

توضیحات اشیا و ویدیوی معرفی آتاتورک به دو زبان ترکی و انگلیسی در اینجا ارائه می شود. این توضیحات دوزبانه باعث شده گردشگران استقبال بیشتری از این مکان انجام داده و نسبت به آن شناخت بهتری کسب کنند.

2 موزه معروف ازمیر

موزه تاریخ و هنر ازمیر یکی از 2 موزه معروف ازمیر

یکی دیگر از 2 موزه معروف ازمیر ، که بسیاری از توریست ها از دیدن این موزه غفلت می کنند، این موزه دارای سه بخش است و یکی از غنی ترین گنجینه های آثار هنری باستانی در کشور ترکیه محسوب می شود. نمایشگاه سرامیک و اشیای باستانی دارای جواهرات، سکه ها و ظروفی است که با توضیحات انگلیسی از گذشته آنها به نمایش در آمده اند.

با ارزشترین آثار موزه تاریخ و هنر ازمیر

نمایشگاه مجسمه این موزه بسیار شور انگیز است. به طوریکه بخش مجسمه های آن مملو از شاهکارهای متعلق به دوره اسمیرنای باستان، تئوس، میلتوس و پرگامون است. در بخش اشیای گران بها و سرامیک ها، جواهرات، سکه و کوزه های مختلف نگهداری می شود.  بهترین قسمت، مجموعه سکه های بخش اشیای گرانبها است که شامل سکه های ضرب شده در ساردیس در زمان پادشاهی کروسیوس است. سکه ها متعلق به اوایل قرن ۷ میلادی بوده و از الکتروم که آلیاژی از طلا و نقره است و رگه هایی از مواد دیگر، ساخته شده است. بخش جواهرات این قسمت هم دیدنی است.

اشیای باارزش 2 موزه معروف ازمیر

بخش مجسمه ها هم مملو از گنجینه هایی است که بازدید از تک تک آنها نیاز به زمان زیادی دارد. در این بخش حتما گچ بری های بناهای مذهبی دیونیسوس در تئوس و گچ بری های متعلق به تئاترها و ساختمان های دیگر در میلتوس را ببینید، به خصوص گچ بری های متعلق به تاتر میلتوس که واقعاً زیبا هستند. بخش های مجسمه ای آرامگاه بلوی (Belevi) نزدیک افسیوس که متعلق به قرن سوم پیش از میلاد هستند، بسیار زیبا و خاص هستند.

از دیدنی های دیگر می توان به مجسمه کایستروس، خدای رود متعلق به عصر رومی ها ( قرن دوم پس از میلاد)، لوح هلنی از Tralleis و نقش برجسته های دیمیتر و پوزیدون از آگورای ازمیر اشاره کرد.

منبع : ایلیاگشت

کلمه‌های کلیدی: