حقایقی درباره ایتالیا

ایتالیا کشوری توسعه‌یافته‌ در جنوب قاره اروپا است. این کشور پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیا محسوب می شود. در این مطلب قصد داریم تا حقایقی درباره ایتالیا را برای شما بازگو کنیم.

1.ایتالیا که رسما به جمهوری ایتالیایی نیز شناخته می شود، کشوری است که در جنوب اروپا واقع شده است. کشور ایتالیا در میان دریای مدیترانه واقع شده و مرزهای بدون محدودیتی را با کشورهای فرانسه، سوییس، اتریش و اسلوونی دارد. این کشور همچنین با ایالت های کوچکی مثل واتیکان و سن مارینو نیز دارای خط مرزی مشترک بوده و با کشور کرواسی دارای مرز آبی می باشد. مساحت این کشور بیش از ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع را پوشش داده و آب و هوایی مدیترانه ای دارد. جمعیت ۶۱ میلون نفری ایتالیا باعث شده تا در رتبه چهارم پرجمعیت ترین کشور اروپا و رتبه اول آن در جنوب اروپا قرار گیرد.

2. نام کشور ایتالیا از کلمه italia به معنی سرزمین گوساله ها گرفته شده است. این نامگذاری احتمالا به این دلیل بوده که گاو، نماد قبایل جنوبی این کشور بوده است.

3. کاهش میزان زاد و ولد در ایتالیا باعث شده تا این کشور در رتبه دوم کمترین میزان تولد در میان کشورهای غربی قرار گیرد. هر دو رهبر سیاسی و مذهبی این کشور ابراز نگرانی کرده و پاداش هایی را برای زوج هایی که بیش از یک فرزند داشته باشند در نظر گرفته اند.

حقایقی درباره ایتالیا

4. ایتالیا یکی از رهبرای مد در سراسر جهان است. طراحان ایتالیایی مانند نینو سروتی (Nino Cerruti) و والنتینو (Valentino) این صنعت را در دهه ۱۹۵۰ هدایت کردند. علاوه بر آن ها برندهایی مانند گوچی، ورساچه، آرمانی و پرادا نیز که به صورت بین المللی شناخته شده اند متعلق به ایتالیا می باشد. علاوه بر این کشو ایتالیا صنعت خودروسازی اسپورت را نیز با برندهای فراری و لامبورگینی رشد داده است.

5. یکی از جالب ترین حقایقی درباره ایتالیا ساخت اولین ویولون است. اولین ویولون احتمالا در قرن ۱۵ میلادی و در کارگاه آندرا آماتی (Andrea Amati) در سرمونا (Cremona) ساخته شده است. این شهر بعدها محل زندگی آنتونیو استرادیواری (Antonio Stradivari) مشهورترین سازنده ویولون شد.

6. کشور ایتالیا همراه با جزایر سیسیلو ساردینیا بیش از ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع مساحت داشته که این میزان کمی بیشتر از مساحت ایالت آریزونا آمریکا می باشد.

7. نام رسمی کشور ایتالیا، جمهوری ایتالیا (Repubblica Italiana) می باشد.

ایتالیا به عنوان سرزمینی با تاریخ چند هزار ساله در هر کیلومتر مربع خود، بش از هر کشور دیگری دارای آثار تاریخی و شاهکارهای هنری می باشد.

8. تقریبا چهار پنجم مساحت کشور ایتالیا کوهستانی و یا تپه ای می باشد.

9. یکی دیگر از حقایقی درباره ایتالیا این است که در سال ۲۰۱۷، یک سگ به نام روکو در کشور ایتالیا نوعی قارچ خوراکی به وزن ۱٫۵ کیلوگرم را کشف کرد. این قارچ در یک حراجی به قیمت ۳۳۳ هزار دلار به فروش رفت که رکوردی جهانی برای خرید یک قارچ بوده است.

حقایقی درباره ایتالیا

10. ایتالیایی ها ادعا می کنند که آن ها روش آشپزی کردن را به سایر اروپاییان آموخته اند. ایتالیا به عنوان معرفی کننده بستنی به کشورهای دیگر جهان (البته در کنار چین) و معرفی قهوه و میوه ها می باشد. علاوه بر این ایتالیا در کنار بلژیک و فرانسه ادعا می کنند که سیب زمینی سرخ کرده را اختراع کرده اند. اولین کتاب آشپزی ایتالیایی توسط بارتولومئو سی سی (Bartolomeo Sicci) در سال ۱۴۷۴ نوشته شده است.

11. گرگ ایتالیایی یکی از حیوانات غیر رسمی سرزمینی با تاریخ چند هزار ساله است. این گرگ نقشی اساسی در افسانه های روم باستان دارد.

12. زمانی که مرغ مک دونالد در سال ۱۹۸۶ در رم افتتاح شد، رستوران های ایتالیایی در خیابان ها اسپاگتی رایگان به مررم می دادند تا به آن ها میراث ایتالیایی و سرزمینی با تاریخ چند هزار ساله خود را یادآوری نمایند.

13. پنیر پارمسان از منطقه پارما در کشور ایتالیا منشا می گیرد. ایتالیایی ها همچنین بسیاری دیگر از پنیرها مانند گورکونزولا، موزارلا، پروولون و ریکوتا را به وجود آورده اند. هیچ کسی نمی داند پیتزا چه زمانی اختراع شده است اما این مردن ناپل بودند که آن را غذایی محبوب ساختند.

14. دانشگاه رم یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان بوده و در سال ۱۳۰۳ میلادی توسط کلیسای کاتولیک بنا گردیده است. به این دانشگاه اغلب لاساپینزا (La Sapienza) به معنی دانش گفته می شود. دانشگاه رم همچنین بزرگترین دانشگاه اروپا با ۱۵۰ هزار دانشجو است.

حقایقی درباره ایتالیا

15. در کشور ایتالیا دو کشور کستقل نیز وجود دارند. جمهوری سن مارینو با ۶۵ کیلومتر مربع مساحت و شهر واتیکان که تنها ۱٫۱ کیلومتر مربع مساحت دارد.

16. سن مارینو قدیمی ترین جمهوری جهان بوده و سابقه تاریخی آن به سال ۳۰۱ میلادی باز می گردد. این جمهوری کمتر از ۳۰ هزار شهروند داشته و دارای قدیمی ترین قانون اساسی مداوم است. به شهروندان سن مارینو سامارینس (Sammarinese) می گویند.

17. واتیکان تنها کشوری در جهان است که می تواند دروازه های خود را در هنگام شب قفل نماید. این کشور شرکت تلفن، رادیو، ایستگاه تلویزیونی، پول و تمبر مخصوص به خود را دارد. واتیکان حتی ارتش خود که گارد تاریخی سوییس است را دارد.

18. بیشتر گیاهان و جانوران طبیعی ایتالیا در اثر قرن ها کشت و زراعت در سرزمینی با تاریخ چند هزار ساله از بین رفته اند. بیشتر حیوانات طبیعی این کشور نیز به دلیل شکار بیش از حد ناپدید شده اند.

19. نویسنده داستان پینوکیو، کارلو کولودی (Carlo Collodi) که از ۱۸۲۶ تا ۱۸۹۰ زندگی می کرده یک فرد ایتالیایی بوده است.

حقایقی درباره ایتالیا

20. در ادامه مقاله حقایقی درباره ایتالیا ، ایتالیایی ها بیش از هر سرزمینی دیگر در سراسر اروپا دچار زمین لرزه می شوند. در سال ۱۶۹۳ در حدود ۱۰۰ هزار نفر در اثر زلزله ای بزرگ در سیسیل جان باختند. آخرین زمین لرزه ایتالیا در سال ۱۹۸۰ در ناپل رخ داد که ۳ هزار نفر را از بین برد.

21. هیچ کشور دیگری در اروپا به اندازه ایتالیا آتشفشان ندارد. وجود این تعداد آتشفشان به این دلیل است که شبه جزیره ایتالیا روی یک خط گسل قرار گرفته است. بزرگترین فوران ها در صد سال گذشته از آتشفشان های اتنا (Etna)، استرومبولی (Stromboli) و وزوویوس (Vesuvius) بوده است.

22. از سال ۲ هزار پیش از میلاد قبایل ایتالیایی به نام های اسکانز (Oscans)، اومبریانز (Umbrians) و لاتینز (Latins) ساختارهای خود را تاسیس کردند. تمدن آن ها توسط اتروسکانزها (Etruscans) در سال های ۸۰۰ پیش از میلاد دنبال شدهو در یونانیان اجتماع هایی را در جنوب ایتالیا به نام ماگنا گراسا (Magna Graeca) که در ایتالیایی امروزی به آن آپولیا (Apulia) گفته می شود تاسیس کردند. روم در سال ۷۵۳ پیش از میلاد تاسیس شده و پس از آن رومیان شروع به تسخیر شبه جزیره کردند.

23. در سال ۱۱۷ میلادی امپراتوری روم از کشور پرتغال در غرب تا سوریه در شرق و از بریتانیا در شمال تا بیابان های شمال آفریقا در جنوب در سراسر مدیترانه گسترش یافته بود. این سرزمین مساحتی در حدود ۶ میلیون کیلومتر مربع و در حدود دو سوم مساحت ایالات متحده را شامل شده که ۱۲۰ میلیون نفر جمعیت در آن زندگی می کردند. در طول قرون وسطی، شهر رم بیش از ۱۳ هزار ساکن داشته است.

24. همانند بسیاری از اروپا، کشور ایتالیا نیز در اواسط قرن چهاردهم درگیر طاعون و مرگ سیاه شد که توسط تجار ایتالیایی از خاورمیانه وارد جنوا گردید. بهبودی از شرایط به وجود آمده باعث رشد فکری شده و به انسانیت و ایجاد شدن رنسانس کمک کرد.

25. از سال های ۱۸۶۱ تا ۱۹۸۵ بیش از ۲۶ میلیون نفر که بیشتر آن ها از جنوب ایتالیا بودند، این کشور را برای به دست آوردن زندگی بهتر ترک کردند. تنها یک چهارم از این افراد پس از گذشت سال ها به ایتالیا بازگشتند.

حقایقی درباره ایتالیا

26. بلندترین قله قاره اروپا در کشور ایتالیا قرار گرفته که مونته بیانکو (Monte Bianco) یا کوه سفید است. این کوه بخشی از رشته کوه آلپ بوده و ارتفاع آن ۴۸۰۷ متر می باشد.

27. گرچه اقتصاد ایتالیا در نیمه اول قرن بیستم از سایر کشورهای اروپایی عقب ماند اما در حال حاضر این کشور یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان است.

28. ایتالیایی یک زبان عاشقانه است که از گویش مردمی که در طول سال های آخر امپراتوری روم صحبت می کردند به دست آمده است. زبان ایتالیایی نسبت به سایر زبان ها تعداد کلمات لاتین بیشتری بوده وساختار دستوری آن نیز همانند لاتین باقی مانده است. زبان لاتین همچنان به عنوان زبان رسمی واتیکان شناخته می شود.

29. پایتخت ایتالیا شهر رم بوده که همچنان به عنوان شهری ابدی شناخته می شود. این شهر که در سرزمینی با تاریخ چند هزار ساله واقع شده دارای قدمت تاریخی ۳ هزار سال می باشد. از سال ۱۸۷۱ شهر رم به عنوان پایتخت ایتالیا بوده و شهرت آن به گنبد سنت پیتر، کلیسای سیتین، کلزیوم و فواره معروف تروی (Trevi) می باشد.

30. سالانه بیش از ۵۰ میلیون نفر گردشگر از ایتالیا دیدن کرده و گردشگری امری حیاتی برای اقتصاد این کشور است. در حدود ۶۳ درصد از درآمد ملی ایتالیا از طریق گردشگری تامین می شود.

31. تصور می شد که میکلانژ ایتالیایی تصویر سازی های خود را در سایه هایی غم انگیز نقاشی کرده است. اما زمانی که نقاشی های او در کلیسای سیستین تمیز شد، متوجه شدند که او در واقع از رنگ های روشنی مانند بنفش و سبز و صورتی استفاده کرده است. قرن ها خاک و دود شمع ها باعث شده بود تا روشنی رنگ ها از بین برود.

حقایقی درباره ایتالیا

32. پاسگیاتا (passeggiata) پیش از شام یا قدم زدن در شب یکی از فعالیت هایی است که اغلب ایتالیایی ها در اوقات فراغت خود انجام داده و در خیابان ها به قدم زدن می پردازند.

33. در طول جنگ جهانی دوم که یهودیان مورد آزار و اذیت قرار گرفتند، برخی از آن ها درون گورهای باستانی ایتالیا مخفی شدند.

34. در طول دهه های ۱۹۳۰ و ۴۰ بنیتو موسیلینی تلاش کرد تا کلمات خارجی را از زبان ایتالیایی حذف کند. در فوتبال کلمه گل به متا (meta) تغییر داده شد. در کارتون ها میکی موس به تاپولینو (Topolino) و گوفی به پیپو (Pippo) تغییر نام پیدا کرد. با اینکه این ممنوعیت ها دائمی نبودند اما این نام های ایتالیایی همچنان باقی مانده است.

35. تقریبا ۸۵ درصد از ایتالیایی ها را کاتولیک های رومی تشکیل می دهند. سایر ادیان شامل پروتستان ها، یهودیان و مسلمانان که تعدادشان در حال رشد است بخش اقلیت مذهبی این کشور را تشکیل می دهند.

در این مقاله به معرفی 35 مورد از جالبترین حقایقی درباره ایتالیا پرداختیم. امیدواریم که این مقاله برایتان مفید بوده باشد.

منبع: www.factretriever.com

کلمه‌های کلیدی: