تجربه پیاده روی در تفلیس

تفلیس، پایتخت زیبای گرجستان از بسیاری جنبه ها مقصدی ایده آل و پرطرفدار است. جاذبه های گردشگری و تاریخی فراوان، غذاهای فوق العاده خوشمزه گرجی، هزینه های پایین بلیط هواپیما، اقامت و هتل و … باعث شده تا مسافران زیادی به گرجستان و شهر تفلیس سفر کنند. گرجستان و تفلیس با ایران هم فاصله نسبتا نزدیکی دارد و به همین دلیل ایرانی های زیادی چه از طریق تور تفلیس، با تهیه بلیط هواپیما یا حتی به صورت زمینی به این شهر سفر می کنند. تفلیس شهر چندان بزرگی نیست و اکثر جاذبه های گردشگری آن در بافت تاریخی و قدیمی شهر متمرکز شده اند.

  • از خیابان مشهور روستاولی آغاز کنید!

خیابان روستاولی خیابان اصلی و مرکزی شهر تفلیس است. بسیاری از ساختمان های مهم و جاذبه های گردشگری، همچنین رستوران ها و کافه ها در امتداد همین خیابان قرار گرفته اند. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم پیاده روی در تفلیس را از ایستگاه مترو روستاولی شروع کنید و در طول مسیر از مجسمه شوتا روستاولی دیدن کنید. شوتا روستاولی شاعر نام آوازه گرجی است که در قرن ۱۲ می زیسته است و حماسه مشهور «شهسوار ببرینه پوش» یا پلنگینه پوش یکی از آثار معروف اوست.

پیاده روی در تفلیس

  • در میدان آزادی توقف کنید!

در میدان آزادی هم یکی از میادین مشهور شهر است که در طول تاریخ بارها بازسازی شده و نامش تغییر کرده است. این میدان قبلا و زمانی که گرجستان تحت سلطه امپراتوری شوروی بود میدان اریوان نامیده می شد. بعد از فروپاشی شوروی، این میدان به میدان لنین تغییر نام پیدا کرد. امروزه در این میدان مرکزی بنای آزادی قرار گرفته است که یادبود استقلال ملت گرجستان است.

پیاده روی در تفلیس

  • گشت و گذار در قدیمی ترین محله های تفلیس

از مدرسه هواگوارتز پیاده روی را ادامه بدهید تا تقریبا به انتهای خیابان برسید. زمانی که به میدان نان یا پوریس میدانی (Puris Moedani) رسیدید به سمت راست بپیچید تا وارد خیابان بتلمی برسید. این محله قدیمی با کف سنگفرش و زیبا، ساختمان های قدیمی، بالکن های چوبی و حیاط خلوت های قدیمی و باصفا شما را به سفری لذتبخش در عمق تاریخ تفلیس هدایت می کند. 

پیاده روی در تفلیس

در انتهای خیابان بتلمی تپه ای با شیب ملایم را مشاهده می کند که در بالا به قلعه ناریکالا می رسد. این قلعه در قرن ۴ و در زمان حکومت ایرانی ها بر تفلیس ساخته است. قلعه ناریکالا مشرف به منطق قدیم تفلیس و کل شهر است و از آن بالا می توانید چشم انداز زیبایی از شهر تفلیس داشته باشید. اگر کمی ماجراجوتر هستید می توانید روی دیوارهای قلعه هم راه بروید، اما مواظب باشید چون هیچ فنس و حفاظی در آن سوی دیوار وجود ندارد.

پیاده روی در تفلیس

از هر دو خیابان بوتانیکوری (Botanikuri) یا میزا شافی (Miza Shafi) می توانید تور پیاده روی در تفلیس را ادامه بدهید تا به آبانوتوبانی (Abanotubani) یا حمام های سولفور در شهر قدیم تفلیس برسید. حمام های سولفور با سقف های گنبدی و آجری اش جزء جاذبه های گردشگری معروف تفلیس هستند و مسافران زیادی برای لذت بردن از حمام آب معدنی به این حمام ها می روند.

پیاده روی در تفلیس

  • از منظره بالکن های چوبی رنگارنگ تفلیس لذت ببرید

از پل متخی (Metekhi Bridge) عبور کنید و به سمت کلیسا و مجسمه واختانگ گورگاسالی، بنیان گذار تفلیس بالا بروید. گفته می شود که واختانگ گورگاسالی کلیسا و قصرش را در قرن ۵ ساخته است. با این حال، بقایای آن ها باقی نمانده و کلیسای فعلی در قرن ۱۳ ساخته شده است. از این جا می توانید چشم انداز زیبایی به شهر قدیم تفلیس، رودخانه کورا یا متکواری (Mtkvari river) و قلعه ناریکالا داشته باشید.

پیاده روی در تفلیس

  • معماری مدرن و خلاقانه برج ساعت

برج ساعت یکی از مشهورترین و مدرن ترین سازه های تفلیس است و به هیچ وجه در تور پیاده روی در تفلیس نمی توان آن را نادیده گرفت. بعد از عبور از پل صلح به سمت خیابان ارکله دوم بروید و به طرف خیابان لوآن شاوتلی قدم بزنید تا به محوطه ای عجیب و سورئال برسید. در این محله کافه های متعددی وجود دارند که می توانید در یکی از آن ها استراحت کنید. بقایای قدیمی ترین کلیسای شهر، آنچیسخاتی باسیلیکا، و برج مشهور ساعت از جمله دیدنی های این منطقه هستند. 

پیاده روی در تفلیس

منبعtheculturetrip.com

کلمه‌های کلیدی: