همه چیز درباره شب های سفید روسیه

شب های سفید روسیه | Russian white nights در واقع یکی از اتفاقات طبیعی است و فقط در روسیه مخصوصا شهر سنت پترزبورگ اتفاق می افتد . برای مساهده میتوانید با تور روسیه ایلیاگشت به این کشور سفر کنید.

شب های سفید روسیه یکی از زیباترین اتفاقات طبیعی است که تنها در کشور تزارها و در برخی از شهرهای آن علی الخصوص سنت پترزبورگ اتفاق می افتد. این پدیده ی طبیعی خود یکی از بزرگ ترین عوامل سفر بسیاری از مسافران و گردشگران به روسیه و شهزر سنت پترزبورگ است. این پدیده که تنها در زمانی خاص رخ می دهد و امروزه به یک جاذبه ی معروف فصلی تبدیل شده است، درواقع یک نارسایی طبیعی از ارتباط خورشید، ماه و زمین است. دیدن شب های سفید روسیه چنان تجربه ی جالبی است که خیلی ها توصیه می کنند که به هیچ عنوان دیدن آن را از دست ندهید و حتی برای یک بار هم که شده، به سنت پترزبورگ سفر کنید تا این پدیده و اثرات آن را بر این شهر برای یک بار هم که شده، ببینید.

پدیده ای طبیعی در شهر سنت پترزبورگ به نام شب های سفید

ممکن است که تا به حال نام شب های روشن را شنیده باشید و تا اندازه ای آن را بشناسید. شب های سفید در روسیه در واقع هر سال و در اوایل فصل تابستان در شهر سنت پترزبورگ رخ می دهد. شب های سفید در واقع یک استعاره ی بسیار زیباست از حادثه ای که بین ماه و خورشید آن هم تنها در آسمان سنت پترزبورگ رخ می دهد. در زمان انقلاب تابستانی، موقعیت قرار گیری ۳ کره ی مرتبط به یکدیگر یعنی زمین، ماه و خورشید به صورتی است که خورشید در موقعیتی نزدیک تر به جو آسمانی سنت پترزبورگ قرار می گیرد و به این صورت شدت اشعه های آفتاب مانع از رسیدن نور ماه به زمین می شود.

به همین خاطر در شب هنگام به جایی این که تاریکی تمامی آسمان شهر سنت پترزبورگ را فرا بگیرد، به جای آن آفتاب با قدرت بر زمین می تابد و در ضعیف ترین شکلش، حالتی گرگ و میش و بسیار سرخ رنگ به آسمان سنت پترزبورگ می دهد. درباره ی شب های روشن روسیه باید بگوییم که این پدیده با این که در سنت پترزبورگ نمود بیشتری پیدا کرده است اما، در چندین شهر دیگر روسیه نیز اتفاق می افتد.

شب های سفید روسیه

می خواهیم رازی را در این مورد به شما بگوییم! اگر برایتان این سوال پیش آمده است که چرا این پدیده ی طبیعی را بیشتر به اسم سنت پترزبورگ می شناسند باید بگوییم که، محیط و فضای شهری سنت پترزبورگ به قدری زیبا و دیدنی است که مخصوصا در چنین وضع هوایی گویی که نورپردازی الهی در فضای این شهر اتفاق افتاده است! حالت گرگ و میشی آسمان سرخ رنگ سنت پترزبورگ که با ابرها ادغام شده اند به شدت دیدنی و جالب است.

همین توصیفی که کردیم برای بسیاری از کسانی که قصد سفر دارند، دلیلی محکم و انگیزه ای خوب برای گردش در روسیه و گشت و گذار در اوایل تابستان در سنت پترزبورگ است. مرم در داخل روسیه و یا خارجی ها معمولا این زمان از سال را بیشتر برای برگزاری مراسم عروسی، برای ماه عسل و یا جشن های خاص انتخاب می کنند تا خاطره ای خوب و به یاد ماندنی را برای خود رقم بزنند. همانطور که گفتیم این پدیده ی طبیعی در اوایل تابستان اتفاق می افتد. زمان تقریبی بروز شب های سفید در روسیه بین ۱۱ ماه ژوئن تا ۲ جولای که معادل ماه شمسی آن ۲۱ خرداد تا ۱۱ تیر ماه می باشد، رخ می دهد.

شب های سفید روسیه

دلایل علمی شب های روشن در روسیه

گفتیم که علت بروز چنین پدیده ای، موقعیت قرار گیری کره ی ماه، خورشید و کره ی زمین با یکدیگر است. علمی تر که بخواهیم این قضیه را بررسی نماییم باید بگوییم که؛ به خاطر وسعت و بزرگی مدار عرضی غروب و طلوع خورشید به مقدار بسیار زیادی به یکدیگر نزدیک می شوند. به همین خاطر است که خورشید دیگر توانایی بازگشت به افق را از دست می دهد و در جایی که بود می ماند و دقیقا به همین خاطر، شب های روشن در روسیه اتفاق می افتد. البته این که سنت پترزبورگ شمالی ترین شهر جهان هم هست در بروز این اتفاق و پدیده ی طبیعی کم بی تاثیر نیست. تا به اینجای این مطلب هر چه که درباره ی پدیده ی شب های سفید گفتیم، درباره ی زیبایی و تاثیرات مثبت و جذاب این پدیده گفتیم اما دیگر وقت آن رسیده است که درباره ی تاثیرات بد و منفی این اتفاق بر روی زندگی مردم سنت پترزبورگ به شما بگوییم.

شب های سفید روسیه

واقعیت این است که با توجه به روشنایی هوا که گاهی حتی از روز روشن هم آفتابی تر است، باعث بروز مشکلاتی همچون کم خوابی و بی خوابی در بین مردم شهر که در آن ساکن بومی هستند؛ می شود. از دیگر مشکلاتی که شب های سفید برای مردم به وجود می آورد این است که آن ها معمولا در این روزها دچار سر دردهای مزمن و ادامه دار، کم خوابی، آشفتگی، خشکی چشم و بی حوصلگی افراد می شوند.

نکاتی درباره شب های سفید روسیه

بزرگترین فستورال و جشنی که سالانه در سنت پترزبورگ برگزار می شود، فستیوال شب های سفید روسیه است. بسیاری اهمیت و بزرگی این فستیوال را با دیگر مراسم های برگزار شده در این شهر مقایسه نمی کنند زیرا، اصلا قابل قیاس نیستند.

کمی قبل تر از بروز این پدیده و تا چند وقت بعد از آن، شهر سنت پترزبورگ بیش از هر وقت دیگری شلوغ می شود. این شلوغی در حدی است که شاید حتی نتوانید به راحتیهتل و اتاق خالی در هتل های این شهر پیدا کنید. در ضمن این اتفاق و استقبال مردم از ان باعث گرانی دو چندان و بسیار زیاد هتل ها، اقامتگاه ها، اقلام خوراکی، مراکز توریستی می شود.

شب های سفید روسیه

درباره ی مشکلاتی که شب های روشن در روسیه برای اهالی بومی به وجود می آورد، مفصلا برایتان توضیح دادیم. باید درباره ی راهکار مردم شهرهای روسی که این اتفاق برایشان می افتد نکته ای را بگوییم. مردم مخصوصا در شهر سنت پترزبورگ، از یک لایه پرده ی بسیار کلفت و ضخیم هم استفاده می کنند. در ضمن در هر خانه ی روسی، به اندازه ی تعداد افراد خانواده از چشم بند استفاده می شود تا در هنگام خواب هیچ نوری مانع از استراحت آنان نشود.

یکی از زیباترین جاهایی که می توانید در طول شب های سفید به دیدن آن بروید، رودخانه ی نوآ است. در این رودخانه که دارای عمقی بیشتر از ۵۰۰ متر است، معمولا از ساعت ۱:۳۰ صبح تا ساعت ۵ صبح، همه ی پل های متحرکی که بر روی آن ساخته اند را به سمت بالا می برند تا کشتی ها و قایق های بزرگ و کوچک بتوانند به راحتی به راه خود ادامه دهند. این صحنه یکی از زیباترین و دیدنی ترین جاذبه هایی است که هم عکاسان بسیار به آن علاقه مند هستند و هم مردم عادی که برای دیدن این جاذبه به بیرون می آیند.

شب های سفید روسیه

در فستیوال هایی که در زمان شب های سفید روسیه برگزار می شود معمولا کارهایی همچون: رقص های محلی، برگزاری اپراهای معروف و سنتی روسی، نمایش های شاد و طنزآلود، رقص نور، آتش بازی و بسیاری از برنامه های مختلف برگزار می گردد.

تخمین زده می شود که در سال میلیون ها توریستی که از سنت پترزبورگ بازدید می کنند، در هنگام بروز پدیده ی شب های روشن در روسیه به این شهر می آیند.

یکی از کارهای جالبی که مردم روسیه در زمان شب های سفید انجام می دهند این است که سعی می کنند که برنامه هایشان را به صورتی تنظیم کنند که بتوانند شب ها و در زمانی که آسمان کاملا سفید رنگ است به پیاده روی های طولانی در خیابان هایی که به خواب رفته و خلوت است، بپردازند!

زمانی که شب های سفید در روسیه فرا می رسد شهرهایی که این پدیده در آن ها به وقوع می پیوندد، اصلا چراغ های معابر خود را روشن نمی کنند و نزدیک به ۱ ماه این چراغ ها کاملا خاموش هستند.

شب های سفید روسیه

جشن هایی که در زمان وقوع شب های سفید در سنت پترزبورگ برگزار می شود معمولا در نزدیکی کاخ پترهوف، موزه ی آرمیتاژ و بسیاری از جاذبه های زیبای این شهر برگزار می گردد.

کافه ها، رستوران ها و بیشتر مراکز تفریحی سنت پترزبورگ در طول شب های سفید به صورت شبانه روزی باز هستند و خدمات ارائه می کنند.

 

 

کلمه‌های کلیدی: